Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 23 Guests are viewing this topic.

Cristian 74


florinalba


raresu

Presimt o senzatie tare placuta  ...."inalta"... Multumim anticipat @Cristian74

mike_us

Drumul de legătura la Târgu Mureș e la nivel de drum expres sau doar 4 benzi obișnuite? În interviul cu noul ministru se socotea 10 km pe A3 in loc de 4.5 km:
"Mai avem la Târgu Mureș 10 km de autostrada A3".
https://economedia.ro/video-interviu-catalin-drula-autostrazile-a7-si-a8-vor-fi-finantate-prin-pnrr-cred-ca-ue-va-intelege-nevoile-noastre-ce-autostrazi-si-drumuri-expres-vor-inaugurate-in-acest-an.html#.YH2c02czaMp

Cristian 74

Drumul roman de la Zimbor și traseul autostrăzii de la Zimbor/Sântămărie la Poarta Sălajului (fără utilaje).

florin74

#27500
Nu am cuvinte sa descriu tampenia proiectata de Iptana. (traseu). Ii durea mana daca mutau un pic traseul spre poienita din dreapta? Au bagat autostrada pe latimea maxima a padurii. Doamne ce cretini.


Cristian 74

@florin74: exact la asta mă gândeam și eu. Care e logica să tai pădurea pe lungimea cea mai mare? Puteau să meargă pe lângă pădure și înspre vârf să treacă dincolo. Nu îi încurca nimic.

danutzu_1069

#27502
Pai depinde cine, pe unde are terenuri / padure...  ;)

reed

Ce neam suntem noi,ne place sa ne impuscam in picior.La fel la Boita.Am impresia ca ne sabotam singuri.Bineinteles ca si noi ca societate civila avem vina ca nu intervenim deloc,sau nu destul de tare.

StefanCelMare

O să mai zic o dată, deși am mai spus-o.
La noi respect în planificări există doar pentru ce a făcut omul.
Pentru natură, foarte puțin interes când se planifică ceva (CF, Autostrăzi).
Dacă cineva aduce vreo obiecție, imediat e luat la rost, că interesul național, că etc.
Asta deși comentariile despre natură sunt foarte puține raportat la câte sute de km de șantiere actuale sau viitoare avem.

paulmare

https://kmkz.ro/de-ras/24-de-ani-de-la-darea-folosinta-autostrazii-comarnic-brasov-mergem-sa-sarbatorim-pe

"grafic esalonat pe 3 ani din care unul aproape a trecut" uff domnisoara ziarista din 1994 :) sper ca ati avut un 1997 grozav

adigsm

#27506

Probabil in acte terenul de langa padure e pasune. Cand Romania a intrat in UE a semnat un Aquis ca nu va diminua suprafetele de pasuni si fanete (erau si ceva conditii acolo dar nu le stiu).
Este posibil ca sa fie mai simplu sa tai padurea decat sa faci pasune in alte locuri.
Birocratie.

voicul

Credeam ca zici: in acte era pasune deci nu erau copaci de taiat.

... ca in Romania se mai intampla sa mai apara cabluri electrice, cimitire, ursi, animale, case, dar fix si doar dupa ce s-a terminat SF-ul si se intra in teren.

DarkFranck





Powered by API/PUM imgur uploader

S-a publicat azi HG-ul în MoF cu exproprierile pe Secțiunea 3B Mihăiești—Suplacu de Barcău.
Fluctuat Nec Mergitur

alexa_adrian2001

numa mie mi se par mici preturile? se plateste 125 lei pentru 10,3 arii?