Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 7 Guests are viewing this topic.

delacroix

Quote from: ciprebbe on November 22, 2012, 03:22:52 PM
De ce vrem bani mai multi de la UE daca tot nu putem sa-i cheltuim? Cate AUTOSTRAZI a facut Polonia din fonduri europene si cate Romania
Un articol tamp. Amesteca mere cu pere, autostrazi cu drumuri expres, bani dati cu bani luati. Astfel de "analize" nu slujesc decat unora care-i vor pe ceilalti usor de manevrat. Se pare ca reusesc.

lucian252012

O conditie clara pentru domnii de la UE cand ne au facut podul asta la CALAFAT este ca autostrada TIMISOARA - LUGOJ sa continue pana la DR TR SEVERIN si apoi sa coboare direct spre CALAFAT ...indiferent daca apoi va fi CRAIOVA - ALEXANDRIA BUCURESTI SAU CRAIOVA SLATINA PITESTI.....
Pe ei occidentalii ii intereseaza ruta cea mai scurta spre GRECIA si in special TURCIA ..............

Mai are cineva vesti despre aceasta bucata ?

cezar-mario2012

#407
Actualitate - CNADNR a comandat un studiu de prefezabilitate pentru Autostrada Sudului, Bucuresti - Timisoara

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR) a atribuit firmei Expert Proiect 2002 un contract de 781.800 lei, fără TVA, pentru realizarea studiului de prefezabilitate pentru Autostrada Sudului, pe ruta Bucureşti - Timişoara, prin Craiova.Contractul are o durată de şase luni şi va fi semnat după finalizarea perioadei de depune a eventualelor contestaţii, se arată într-un comunicat al CNADNR.

Curierul National

lucian252012

Aseara primul ministru invitat la RTV a confirmat clar ca se face AUTOSTRADA CRAIOVA - PITESTI si e deja demarat reactualizarea studiilor pt un PPP pe COMARNIC - BRASOV  ...

sebba

studiu de PREfezabilitate? ce draci baltati mai e si asta?
e un studiu care ar arata daca e fezabila realizarea unui studiu de fezabilitate? jegosii dracu', toaca aiurea banii tarii. nu-i impusca nimeni?
Sailing away! S/Y Haimana

lucianxx9o

Quote from: lucian252012 on December 04, 2012, 12:00:34 PM
Aseara primul ministru invitat la RTV a confirmat clar ca se face AUTOSTRADA CRAIOVA - PITESTI si e deja demarat reactualizarea studiilor pt un PPP pe COMARNIC - BRASOV  ...


Cand a fost sa inaugureze cernavoda-constanta a spus ca se face un drum expres nu o autostrada.
Iar icepe cu replici fanteziste spune una si apoi alta!?! :(

tonică

oameni buni, cine o trebuit sa se lamureasca de prostia astuia si a celor ce il inconjoara si sustin a facuto deja. Prea multe motive sa il luam la bascalie pentru idioteniile pe care le inventeaza la fiece emisiune tv. In fapt nimic concret, doar o continua logoree electorala. Asa ca n-are rost sa ne mai scremem mintile cu ce zice. Cand o fi de facut, abia atunci poate sa vedem ce si cum.
Pe de alta parte craiova-bucuresti, ori craiova-pitesti, craiova-alexandria ori care-o mai fi traseul ei e o autostrada care nu are legatura cu fondurile europene. Intre timp nici cele care ar fi trebuit sa aiba legatura nu mai sunt intr-atat de sigure de acei bani. Asa ca, dupa modelul predecesorilor, fie ei si colegi de partid, au inventat si astia de-acum "una noua" cu care sa se faleasca in harti si studii si de unde sa-si mai poata ciupi ceva bani de la buget. Pana una alta cred ca asta e singurul motiv pentru care au iesit in fata cu "noua lor autostrada" luand in considerare ca nici pe cele in lucru ori in studii avansate de fezabilitate nu le-au mai bagat in seama.
In mod normal ar trebui sa vedem cu adevarat planurile astora ce vor veni la guvernare abia dupa alegeri. Dar, obisnuit cu stilul romanesc de a face lucrurile aproape ca bag mana in foc ca daca n-au fost in stare sa faca ceva concret acum, cat aveau nevoie de voturi, nu vor fi in stare sa mare fleasca nici pe mai departe .. :((

Ionut

#412
Guys, nu va ambalati degeaba. Stati sa treaca alegerile si vedem dupa... saptamana asta se vor face o groaza de declaratii si infrastructura nu va scapa.

Admin note: fara politica.

BoGDaN

Anul viitor vom vedea peste 120 de km de autostrada deschisi traficului. Dar in 2014? Mai vedem ceva? Poate Nadlac Pecica.

get


alecu26

Eu tot nu inteleg de ce nu se misca nimic pe Coridorul IX. Dar nimic, nimic.

De la licitatia de acu gramada de vreme pentru refacere SF de catre Louis Berger, care deja trebuia sa fie gata de 2 ani, nimic, nimic. Si aici sunt bani europeni seriosi.

Macar de vedeam o licitatie pt documentatii de expropiere, pentru consultanta, ceva...orice...dar nu inteleg de ce nu se msica nimic.

La fel, ce se intampla cu cealalta prioritate (care e clar prioritate) centura de autostrada a Bacau-lui. Inteleg, acum nu sunt bani, dar se pot face niste pasi, o licitatie, un contract poate pe chiar 3-4-5 ani atat cat ne permitem sa finantam.

La fel, zic eu, ca niste pasi ar trebui facuti pentru CIV sudic.

Acolo stie cineva care e stadiul? Exista macar Prefezabilitate?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Ionut

Nu am prins eu?

QuoteLucrările la autostrada Craiova – Slatina – Piteşti ar putea începe anul viitor

Lucrările la autostrada Craiova – Slatina – Piteşti ar putea demara în cursul anului viitor. Demersurile au fost deja iniţiate, proiectul pentru construcţia şi proiectarea autostrăzii fiind scos la licitaţie, zilele trecute, pe site-ul naţional specializat SEAP. Valoarea investiţiei se ridică la 500 milioane de euro.

Atribuirea investiţiei va avea loc vara viitoare, pe data de 28 iunie.

sursa: Adevarul

Deci nu se mai doreste prin sud, prin Alexandria. Oricum mai e mult pana departe... nu facem thread separat pentru ca n-are rost.

BoGDaN

Tara celor 1000 de proiecte si putine finalizari. Nu ar trebui sa terminam noi Sibiu Nadlac si sa ne apucam de Sibiu Pitesti? Sa avem si noi o autostrada cap-coada. Nu am nimic cu oltenii dar am fost pe Drumul European intre Craiova si Pitesti si vreau sa spun ca este ca in palma, in camp si permite rularea la o viteza ridicata. Nu ii vad rostul unei autostrazi Ford sau Dragnea pana nu terminam ce am inceput. Opinia mea!

Ionut

Sa stii ca eu unul cred ca e nevoie. Nu doar pentru Ford... ci pur si simplu traficul este infernal vara. Slatina e un dop mare si la fel Bals. Mie mi se pare ca e nevoie. N-ar fi o problema daca se face prin PPP. Ar plati la greu cei de la Ford taxa. :D

PS: Dragnea nu e din zona, e din Teleorman. Poate cu ocazia asta face un ocol mai spre sud, spre Alexandria. :) Sau o ramura Slatina-Rosiori-Alexandria. Pfu, ce debitam si noi iarna.

BoGDaN

Stati asa sa vedem  proiectele. Ministrul Lebada (de departe cel mai ipocrit si incompetent ministru care l-am avut pana acum) si-a tras planuri pentru centura la Satu Mare. Fenechiu....o sa traga cu Moldova.  As vrea sa zic multe despre cinstea si corectitudinea noulu ministru dar ma opresc aici. Doar un "google + dosar penal" si descoperiti si voi cine a preluat Transporturile.