News:

API admisă în structura partenerială pentru dezbaterile pe Politica de Coeziune post-2027!
Video dronă 25.05 DEx4 Tureni.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

rebel


Vice33

#9361

voicul

Incerc sa pun niste poze via http://proinfrastructura.ro/poze.html si tot primesc "error". Probleme cu imgur sau de la mine?

Ionut

Hmm cred ca uploaderul nu merge.
Puteti folosi imgur dacă merge și nu aveti multe poze.

cristi5

#9364
Confirm ca nu merge. Sunt multi care au problema asta cu imgur (accesul pentru programatori) la aceasta ora. Deci e ceva schimbare la imgur (n-am gasit-o anuntata nicaieri), sper sa se remedieze curand. Asa e cu cloud computing, depinzi  de altii...

https://stackoverflow.com/questions/46556653/imgur-api-failed-to-load

Ionut

Transportatorii organizează proteste de amploare în Bucureşti şi în ţară, începând din 3 noiembrie

'Menţinerea accizei aplicate carburanţilor la nivelul actual, lipsa infrastructurii de transport şi a măsurilor legislative care să salveze unul dintre cele mai importante sectoare economice autohtone, au determinat Federaţia Operatorilor Români de Transport să organizeze ample manifestaţii de protest, atât în Capitală cât şi la nivel naţional. Pe data de 3 Noiembrie, conform solicitării depuse la Primăria Capitalei, membrii FORT se organizează pentru a manifesta în Piaţa Victoriei şi pe centura Capitalei, după modelul aplicat în 2016, atunci când s-a reuşit plafonarea tarifelor practicate de asiguratorii RCA', anunţă transportatorii printr-un comunicat remis, miercuri, AGERPRES.

Economica.net

cristi5

#9366
https://www.youtube.com/watch?v=1MSxLrTdVak&feature=youtu.be&t=175

Cuc si Ionita sunt in fruntea coloanei

Hint: heirupismul comunist a dat faliment in 1989. Sau o fi numai insolventa? :) Foarte precoce tovarasul ministru, a prins numai vreo 6 ani de national-comunism dar uite ce bine a invatat. Probabil inca pluteste in aer aceasta minunata ideologie pe plaiurile dumnealui.

Un preview cu dedicatie la Tunelul Poiana

cristi5

#9367
Quote from: cristi5 on September 22, 2017, 11:34:07 PM
Astazi am gasit pentru prima oara ceva pe SEAP. E foarte intuitiv... nu. M-a ajutat cutter
...
Apropo de RAR, multe documentatii de licitatie sunt in format RAR multi-part. Sute de parti la unele (reabilitari CFR). Ofertantii trebuie sa descarce manual(?) sutele de fisiere part.rar.p7s ... Apoi sper ca nu le decripteaza pe fiecare manual ci fac o procesare automata cu un script... Apoi in sfarsit expandare rar...

Pentru ca nu puteam accepta acest sistem anti-utilizator (salutari fierbinti statului roman si firmei Siveco) am facut un mic hack care extrage de pe SEAP toate documentele unei licitatii sau de la un document in jos (de exemplu numai clarificarile, etc). Practic e cod javascript care face automat click pe toate acele 'agrafe'-link-uri la document. Pentru ca SEAP nu prea permite descarcari simultane, se face o descarcare pe minut (se poate regla cu una la doua minute etc).

Codul trebuie executat in browser. Intai se navigheaza in SEAP la pagina cu documentele licitatiei, ca de obicei (search, captcha, etc).

Eu folosesc Google Chrome, si dupa ce apas Ctrl-Alt-i cu pagina SEAP deschisa (sau in meniu: View/Developer/Developer Tools), apoi selectat "Console", arata asa:



Copiati de aici codul in consola Javascript. Nu trebuie inteles, dar trebuie copiat, nu am gasit deocamdata alta solutie. Cunoscatorii pot verifica ca codul e absolut benign.


function seapScraper(start){
var seconds=60;
var links = document.getElementsByTagName("a");
var slot=0;
var i=0;
for(;i<links.length;i++)
    if(links[i].href.startsWith("javascript:__doPostBack('_")){
if(start)
if(links[i].parentNode.innerText.indexOf(start)>-1)
start=null;
          else continue;
 
setTimeout(function(n, idx){console.log(idx+":"+links[n].parentNode.innerText);links[n].click();} , (slot++)* seconds*1000, i, slot);
  }
console.log("SEAP scraping expects "+slot+" downloads");
setTimeout(function(dwn){console.log("SEAP scraping done, downloads: "+dwn);} , slot*seconds*1000, slot);
}


Pentru a incepe procesul de extractie a tuturor documentelor din pagina, scrieti in consola:

seapScraper()


Pentru a incepe procesul de la un anumit document incolo, scrieti o parte distinctiva din numele documentului (nume fisier, codul CN, etc) :


seapScraper("Clarificarea nr. 23")


Nu navigati in fereastra/tab-ul browser-ului in timpul extractiei!  Asta va intrerupe procesul. Puteti folosi fara probleme celelalte ferestre.

Daca legatura la internet e lenta, pentru a evita descarcarea mai multor documente simultan, se poate schimba seconds in al doilea rand de text din script, din 60 in 120 pt un document la 2 minute, etc.

Descarcarea "de la un anumit document in jos" e utila si daca procesul se blocheaza (uneori dupa cateva zeci de documente apare pagina principala SEAP, deci scriptul se opreste... Daca se intampla des, mariti numarul de secunde intre descarcari, ca mai sus)

De asemenea se poate intampla ca unele descarcari sa nu reuseasca, cam 1% in caul meu. Verificati in fereastra Downloads a browser-ului, acolo scrie ce descarcari nu au reusit, si dati click manual.

Dupa descarcare recomand folosirea unui program care poate decripta semnatura electronica p7s la mai multe fisiere deodata. Sper ca exista asa ceva pe Windows, pe Linux/Mac se poate scrie un script pt asta (si pe Windows probabil), dati de stire daca aveti nevoie.

Mult succes!

Daca il folositi cu succes as fi curios sa stiu. Daca e fara succes, poate reusesc sa ajut.

alecu26

Daca faci poze pe Oradea Deva hai pe acolo. Nu sunt poze de acolo aproape deloc.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

horatiu.cosma

Sunt o grămadă, dar pe FB: https://www.facebook.com/drumulnational76/. Dar într-adevăr, ar fi bine să avem și pe forum, plus că ar merge ceva poze și din dealul cu lilieci, nu am mai primit de mult timp  :lol:.

cristi5

Quote from: cristi5 on October 05, 2017, 02:45:20 AM
Confirm ca nu merge. Sunt multi care au problema asta cu imgur (accesul pentru programatori) la aceasta ora.

Pozele se incarcau la imgur, imgur isi facea treaba deci, dar raspunsul lui imgur facea/face browserul sa creada ca nu e OK.

Merge acum, am trimis tot traficul prin serverul meu (deci e probabil un pic mai lent), care trimite mai departe la imgur si apoi raspunde browserului ca "totul e ok" (pt ITisti: am folosit acest proxy)

http://proinfrastructura.ro/poze.html

Ionut

Sa inteleg ca vor sa faca un fel de tracking al vehiculelor pe distante mari?!




Toate mașinile care vor intra și ieși din țară vor fi monitorizate.
UTI va încasa 9,8 milioane de lei pentru realizarea sistemului




UTI Servicii și Mentenanță a câștigat licitația organizată de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) pentru realizarea unui sistem care va identifica, în zona de trecere a punctelor de frontieră, numerele de înmatriculare ale vehiculelor, informațiile urmând să fie procesate și transmise către instituție. Potrivit caietului de sarcini, sistemul de monitorizare va fi gata în termen de 4 ani.

Camerele video vor fi instalate în 34 de puncte de frontieră (amplasate pe drumurile naționale) și vor fi conectate la Centrul de Studii Tehnice Rutiere și Informatică – CESTRIN, parte a CNAIR.

Profit.ro

NGC

Vigneta si cantarire. Vedeti primul paragraf din subcapitolele 5.4.1. si 5.4.2 din CS.

andrei@buc

Quote from: Ionut on October 06, 2017, 09:08:44 AM
Sa inteleg ca vor sa faca un fel de tracking al vehiculelor pe distante mari?!
[...]
Potrivit caietului de sarcini, sistemul de monitorizare va fi gata în termen de 4 ani.

cand frunzaverde a spus ca nu s-ar apuca de un sistem care sa urmareasca vehiculele pe distante mari fara buget de sute de mii de euro m-a frapat diferenta intre modul in care isi seteaza bugetele cei care muncesc cu fonduri de la stat vs. cei ce trebuie sa iasa pe piata repede, altfel pierd trenul, mai ales intr-un domeniu precum it-ul. dar vad ca el a fost chiar rezonabil. 4 ani pentru implementare? 12 milioane lei pretul?  :gj:

voicul

#9374
Dupa 6 - 8 luni in care tot a incercat, incet si sigur, Simona Halep a ajuns nr. 1 WTA. Felicitari!

Si CNAIR sta excelent la facut lucrurile incet, foarte incet si aproape de loc, dar la partea cu sigur ... nimic nu e sigur!