News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

stangabriel

#5370
Va multumesc ca mi-ati atras atentia. La primele posturi am scris sursa. Au fost mai multe.  Va rog sa verificati. De asemenea, am anuntat chiar si posesorul videourilor de imprastiere. Deci....

Omul nu stia nici de Ssc i-am spus ca mai sunt si altii doritori de imagini. Nu am apucat sa neg la fiecare postare. Am pretentia ca cititi fiecare post....

Earthchild

Încă un străin care se loveste de evidentele românești: ambasadorul Sloveniei remarcă lipsa autostrăzilor din România: "14 ore pentru 1.100 km, prea mult!"

http://www.realitatea.net/ambasadorul-sloveniei-remarca-lipsa-autostrazilor-din-romania-14-ore-pentru-1-100-km-prea-mult_1856393.html#ixzz3vW7TzuvQ

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

iuli

Am continuat discuția pe topicul Feroviar.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Europiu

Nu stiu daca asta e threadul cel mai potrivit, dar sper sa va placa povestioara. Am vizionat alaltaieri un documentar german foarte interesant pe History Channel (Germany). Subiectul trata constructia de biserici in Europa, cu realizarile spectaculoase. Nu a lipsit catedrala Sfantul Petru din Vatican, ocazie cu care am aflat cateva lucruri interesante despre realizarea ei (vezi si Wiki pentru alte povesti).

Primii 40 de ani de constructie, inainte ca lucrarea sa fie preluata de Michelangelo, au fost marcati de taraganeli si procrastinari atroce. Motivul principal: coruptia  :)  Mai concret: furturi masive de materiale; subcontractarea de lucrari (zidarie, coloane etc) catre firme ale prietenilor, rudelor, lucrari care apoi au trebuit ori demolate ori refacute (cu alti bani, of course); plati neefectuate la timp (ok, si din ratiuni obiective in unele cazuri). Nu va suna putin familiar?  Mai ales venind din Italia? :lol:

La Multi Ani si numai bine intregii comunitati PUM!
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

adiarc

#5375
la prima vedere,stirea nu isi are locul aici.....in fapt,insa,functionarea defectuoasa a Parlamentului afecteaza direct evolutia infrastructurii.

in orice tara normala,daca nu te prezinti la munca iti pierzi banii,locul de munca sau cel mai probabil amandoua.Asa ca rog pe toata lumea sa analizeze cu atentie aceasta petitie si sa actioneze dupa cum le dicteaza constiinta.

Multumesc.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Politica/Petitie+pentru+reformarea+Parlamentului

ii gasiti cu numele de i74,pe cea mai mare retea de socializare
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

horatiu.cosma


TibiV

Păi dacă le-au cam terminat pe cele pentru maşini, se apucă de alea pentru biciclete... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

savagedanyro



Pe contrasens pe A1  !!! CRIMINAL !!!!!!!!!!  27.12.2015  !!!!!


https://www.facebook.com/100004285650467/videos/583629711789879/
TIMISOARA 2021 !

iuli

Cred ca asta se intampla si cu idiotul cu care m-am intalnit eu. Singura diferenta e ca a reusit sa se intoarca totusi. Mai nasol era ca era noapte in cazul meu, in rest la fel :( Vrem autostrazi dar nu stim sa conducem pe ele :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

yetiman

Sa nu exageram. Idioti de genul asta sunt peste tot. Important e sa fie extrem de rari, zero daca s-ar putea.
Diferenta majora - in Germania, de exemplu, se anunta imediat cazurile astea si apoi apar anunturi pe radio ca sa stie ceilalti participanti la trafic de existenta unui pericol. ("geistfahrer" la zice la nemti).
Plus semnalizarile FOARTE MARI de interzicere la banda gresita.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

dr4qul4

Pt asemenea cazuri, politita ar tb sa iasa din boscheti si sa-i ia carnetul pe 90 de zile.

Semna mare de interzis? chiorul oricum nu il vede. Patesc acelasi lucru la intrarea in parcarea de la Cocor. Sunt extrem de multi care vor sa intre pe la...iesire, care e prima (sens unic), la 10 m distanta de intrare. Are un semn de interzis mic, dar cititorul de tichete este DUPA bariera iar ei sunt la 5 m in masina, pe loc. si blocheaza toata strada pentru ca stau si 1 minut asteptand sa se ridice barierele.


Sunt foarte multi pe care pur si simplu nu-i intereseaza. Alt exemplu este cel cu lifturile.  Obisnuiti cu cel comunist cu 1 singur buton, nu au invatat nici acum (desi poate lucreaza de peste 1 an intr-o cladire cu lift nou) ca pentru a chema liftul se apasa butonul pentru directia in care vrei sa mergi.

Zilele trecute, la promenada, abia m-am abtinut sa nu rad cand 2 femei nu intelegeau de ce liftul merge la -2, cand ele au apasat primele pe buton +2. Se uitau la mine de parca as fi avut vreo telecomanda pentru lift in buzunar.

Nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla in SkyTower.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

yetiman

Cand ai vazut politia de la noi ca sa ajute la circulatie? Ei au doar planul de amenzi, cu radare ascunse in boscheti, in locurile in care, de multe ori, sunt limitari de viteza absurde.

Iar legat de lipsa de interes... ai 100% dreptate. Ieri,  chiar in fata mea, un individ a virat peste linia dubla continua ca sa urce pe o bretea de acces la drumul principal, desi 100 m mai jos era un sens giratoriu special cu acest scop.
Dupa parerea mea, asta se poate rezolva doar prin "forta". Respectiv borduri sau NJ. Dar puse cu cap. Cap care lipseste cu desavarsire cam peste tot.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

Interviu cu primarul din Oradea, Ilie Bolojan.

http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-6/interviu-cu-primarul-ilie-bolojan-pe-marginea-candidaturii-sale-oradea-nu-poate-fi-condusa-prin-telefon-124844.html

E interesant ce spune. Raspunsul care mi-a placut cel mai mult:

"- În momentul de faţă nu, dar cine ştie ce rezervă viitorul? Uneori, când văd câtă indolenţă există, îmi doresc un post într-un minister sau în altul doar ca să pun ordine. Te doare sufletul când vezi că oamenii din primele linii nu fac ce trebuie pentru a aduce, spre exemplu, bani europeni în ţară."

MNU

Quote from: yetiman on December 30, 2015, 01:01:44 PM
...
Ieri,  chiar in fata mea, un individ a virat peste linia dubla continua ca sa urce pe o bretea de acces la drumul principal, desi 100 m mai jos era un sens giratoriu special cu acest scop.
Dupa parerea mea, asta se poate rezolva doar prin "forta". Respectiv borduri sau NJ. Dar puse cu cap. Cap care lipseste cu desavarsire cam peste tot.

Daca exista o incalcare de genul asta cu evidenta intentie, eu tot timpul ii atrag atentia individului prin ceva. Ori reduc viteza cat sa-i impiedic sa faca manevra interzisa, ori il claxonez sau, daca pot opresc, aparent fara intentie dar atat cat sa nu poata intra decat pe unde trebuie ...  Imi doresc ca astfel de indivizi sa fie atentionati atat de des incat sa se simta hartuiti ori de cate ori fac cate ceva de genul asta in mod intentionat.