Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 15 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Nu am mai mers si in zona km 0 fiindca am fost in decembrie prin zona, si ma gandesc ca de o luna de cand au inceput mai serios, nu s-au schimbat multe lucruri pe sectorul respectiv.

ciprebbe

Tocmai acolo s-a schimbat cel mai mult :D, si transporta betonul cu cifele (din baza) pe unde transporta si Bechtel cand lucra la viaduct.
Ma astept sa termine subtraversarea in 2 sapt si sa ii vad ca lucreaza la umplutura altfel nu isi avea rostul concasorul din varful dealului ( in pozele tale nu e urma de piatra asezata pe aliniament si de cate ori am trecut prin Gilau in ultima vreme acesta functiona iar drumurile de acces pe care ai fost erau "pietruite" de 2 saptamani).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Incepi sa ma faci sa regret ca nu am mai mers cateva sute de metri in plus sa vad ce e pe acolo :). Piatra concasata am mai vazut din loc in loc, movilite cam cat intra intr-o basculanta pe aliniament.

Nelu63


alecu26

cat sunt deschiderile? s-a spus parca la un moment dat ca....40 de metri?


Sigur va fi tronsonat. Nu e lucru simplu sa cari la deal 100 de tone....intr-o grinda pretensionata care efectiv e ca o coarda de pian...asa mari sunt fortele de pretensionare....rezultând o grinda destul de sensibila la socuri, dezechilibre, etc.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

horatiu.cosma

40 de metri cred ca sunt, de jos de langa piloni pare chiar mai mult. Is curios pe ce traseu o sa le duca pe santier, in Gilau e cam greu spre imposibil sa faci dreapta de pe DN1 pe stradute si sa o iei pe santier, e prea stramt. Eventual pe aici, dar vor trebui sa isi faca drum pana pe santier.
https://www.google.ro/maps/@46.763921,23.36297,3a,75y,313.34h,86.51t/data=!3m4!1e1!3m2!1s-NfaKz0wwT3QG0BbmXbd0A!2e0?hl=en

alecu26

se pare ca pe Ogra-Campia Turzii inca nu exista ordin de incepere. Probabil lipsa expropieri. Si ma gândesc ca si perspectiva e departe...deoarece oricum exista perioada de proiectare.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

ciprebbe

Deschiderile sunt de 40m si da Horatiu pe acolo vor intra.  Drumul spre santier e facut deja si ajunge sus la viaduct III.
Pe Ogra-TgMures mai dureaza cateva sapt pana se da ordinul si se platese avansul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe



M-Power


SB76UFO

"Prostia este eternă și invincibilă"

rocklee

multumim eurocopter  :captain: :cheers:
din fimare vad ca autostrada prinde contur ....un mare plus ..UNB-ULUI !! :)

horatiu.cosma

Super Eurocopter, esti plin de surprize zilele astea, tine-o tot asa :). Uitandu-ma la filmare, m-am convins ca ce am surprins in filmarea din weekend e intr-adevar umplutura intre viaductele 3-4. Cu escavatiile stau foarte bine, finalizarea lotului depinzand doar de structuri. Spor UMB-ului si la cat mai multe filmari de acest fel!

iuli

Am rămas impresionat de cum au lucrat la deblee. S-au protejat excelent pentru perioada asta de primăvară când ploile le-ar putea da de furcă.  Acele șanțuri de scurgere de pe deblee arată super din avion.

Big like din partea mea!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog