News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NGC

Quote from: Earthchild on July 30, 2019, 01:28:10 PM
Quote from: NGC on July 25, 2019, 10:18:57 PM
Eu zic sa mai bagati o sampanie sau un vin bun la rece. Sa vedem cum bate vantul. ;)

Mai schimbam gheata?

Puteti sa beti o parte din sampanie / vin (CraPi T4), dar nu beti totul si mai puneti gheata noua sau schimbati gheata ca mai e nevoie de ea. :p

NGC

Cine se ocupa de graficele cu stadiul lucrarilor? Vedeti ca i-a apucat harnisugul si au actualizat azi situatia. Daca e dupa ei, la VO Bacau UMB sta pe loc. :lol:

Ionut

O sa tot stea pe loc raportarea de la Bacău pana o sa o ajungă realitatea din urmă. Cretini imbecili.

NGC

Quote from: gruiarew on August 08, 2019, 12:34:52 AM
De fiecare dată când văd un post al lui NGC care nu începe cu "ceva la rece" mă întreb oare ce s-a mai reziliat? Și culmea, de fiecare dată se reziliază sau se prelungește sau se anulează câte ceva.

Explicatia e simpla. CNAIR tine la sanatatea voastra si nu vrea sa va imbatati prea des cu "ceva la rece". :lol:

rusugxg

La ce munca de chinezi au facut la zidul ala nu puteau sa scrie ceva cu pietre de alta culoare? Ceva de genul




Powered by API/PUM imgur uploader

voicul

UMB e mai modest: nu am vazut scris pe nicaieri (grinzi, ecoduct) UMB.

Kidu

@rusugxg,

Sa fim seriosi, beneficiarul lucrarii este statul, nicaieri nu ai sa vezi asa ceva in lumea civilizata.
Ca sunt diferite inscriptii pe grinzi sau pe alte prefabricate de beton e una, dar un astfel de scris precum cel propus de tine ar arata ca naiba si nici nu ar fi corect sa isi faca reclama pe banii statului pentru ca sunt platiti pentru munca pe care au prestat-o.

dragos76

#11962
Corect. Sa ne aducem aminte de toate "reclamele" penibile cu "investiție a CL și primăriei ***"

Granata06

Mie imi place cand merg pe drumurile din Europa si vad numele firmelor care au facut diverse lucrari in domeniul infrastructurii, mai ales ca unele firme activeaza si la noi. Asa iti faci o idee despre ce poate sa faca firma respectiva.

ghrt

@tudor, un panou solar are eficienţă maximă când lumina cade perpendicular pe el. Orice unghi diminuează randamentul, iar diferenţa chiar şi a unuia mic faţă de optim e semnificativă. Sistemele de orientare dinamică costă prea mult (la toate capitolele, iniţial, mentenanţă etc) faţă de plusul de energie. De asta panourile se orientează cu un suport fix pe unghiul optim în funcţie de latitudine şi poziţie. Practic, nu te ajută un perete vertical ci unul undeva la 30* - 45*.
Pe suporţii în mişcare (rulote, bărci) panourile se pun la orizontală, dar e din cauză că alte orientări sunt de regulă prea dificile sau scumpe. Poţi să mai vezi instalaţii manuale de orientare pentru un singur panou.

Certificatele "verzi" au fost o idee bună pentru a demara industriile astea (solar şi eolian), partea proastă este că au fost emise în condiţii prea generoase (perioadă prea lungă). Până şi în Dobrogea s-a instalat pe eolian mai mult decât un reactor de la Cernavodă, parcă e mai ok să ai 700MW din eolian (de acord, fluctuează) decât din nuclear cu toate problemele aferente.
Cont (aproape) inactiv.

TibiV

Quote from: yk17fox on August 09, 2019, 05:16:44 PM
Scuze de stereotipuri, nu mă pot abține, acum sunt la mama lor în Andra Pradesh.

Chiar voiam sa te intreb... Ca tot esti la mama lor...
Sunt stereotipuri sau suna cu adevarat familiar, man-cha-ti-as ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

#11966
^ Nu se pune regula cu citatul, că e din alt topic  :p
Mă pui la încercare cu întrebarea :hm:
Ce să zic. Nu sunt expert lingvist să spun dacă vorbesc la fel, mie nu mi se pare, cu toate că "ja" cel puțin, are același sens. Se aseamănă mult în aparență. Sunt gregari, cu predilecție pentru culori, metale "grele" pe toate membrele, mustață (la bărbați  :lol:), aceeași complezență în mizerie și haos. Un "ghetto" de prin tara noastră e aproape identic cu locuri de aici. Am ceva poze și filme, făcute din viteza mașinii sau de la hotel. Am să le urc pe aici (găsesc un topic pe la călătorii).
Dar e greu de explicat atmosfera, gălăgia, înghesuiala, mirosurile, mâncarea... La biroul de immigration se descălțau cu toții la intrare. Nu îmi dau seama de ce. Era crunt acolo.
Dar totuși la vorbă... ai noștri sunt mai guturali, mai răstiți in vorbire, cu vocale accentuate. Ăștia parcă au prune în gură. Și wobbling-ul caracteristic al capului. Never fails to amuse me.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

frunzaverde

Apropo de limba, nici eu nu sunt expert lingvist, dar dl. profesor de-aici este si este si vorbitor nativ de hindi, si vorbeste pe scurt de asemanari cu limba romani, cum se vorbeste in Slovacia :

Aparent limba tiganeasca se potriveste foarte bine in ansamblul de limbi indiene din familia limbilor indo-ariene (hindi, urdu, bengali, marati). Diferentele intre romani si hindi/marathi/bengali sunt similare cu diferentele intre limba romana si celelalte limbi latine - secole si secole de izolare intre alte familii lingvistice... Stiu ca multi ani, la Universitatea din Bucuresti, de altfel, puteai sa te specializezi in hindi-romani.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

cristi5

#11968
Am pus si eu poze din Mumbai acum 2 ani pe un topic de calatorii.

Mare grija la apa. Nu manca nimic care contine apa (gen fructe sau legume crude) ca ajungi in spital. Si in spitalele lor nu vrei sa ajungi!

Un prieten povestea ca colega lui de servici a stat acolo 3 luni fara incidente si in ultima zi de bucurie s-a dus la piscina. O fi inghitit ceva apa, a ajuns la spital, nu se uita nimeni la ea, firma i-a rezolvat sotului viza intr-o zi sa poata merge sa aiba grija de ea, cumva a reusit s-o puna pe avion cu targa etc.

Raspunsul meu: care viza? Trebuie viza? Daca nu auzeam povestea asta mergeam ca prostul la aeroport mandru de pasaportul meu suedez, si ma trimiteau acasa...

Patisem ceva similar cu viza Australiei dar aia mi-a vandut-o Emirates pe loc... Si tot nu ma invatasem minte.

Io

#11969
^
Ca regula: calatoresti la Est de Istanbul? Inclusiv ... Nu ai sa te bazezi pe: apa pe care o bei, asigurarea medicala la altceva decit sa te aduca imediat acasa, servicii medicale de orice fel!
Nu contest ca sint oameni ok si medici dedicati si pe-acolo dar nu te poti baza pe sansa asta.

Cu vaccinurile: eu nu mi-am facut pentru China si nici pentru India, am mers pe grija (dar si pe bafta!) si pe un organism foarte puternic. Asta nu inseamna ca in Africa nu am contactat virusul pentru care ma vaccinasem si ca nu am bolit (usor) 3 zile la pat... Fara consecinte mai aiurea de data asta.
Pentru anumite boli/tari africane nu esti primit pe aeroportul de destinatie fara vaccinul x sau y si esti trimis fain frumos inapoi in avionul cu care ai venit din Europa, asta cu arma in mina si fara posibilitate de coruptie/negociere.

LE - este greu pentru un european sa-si imagineze ca sta intr-un hotel de 5 stele in India (aerul conditionat se prezuma) si ca pe fereastra scrie "NU deschideti geamul!" Bon jos in spate or fi gaviali dar nu sar aia pina la etajul 17, mirosurile in schimb da. Iar mirosurile Indiei nu apar prin reclame si nici prin pliante turistice ...
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.