DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

adiarc

Multumesc de stire....f importanta modernizarea.....cred ca merge si pt cei care vin dinspre Sibiu spre Alba....iesi la Sebes Vest ( urmatoarea iesire spre Deva,dupa cea spre Lancram),apoi Vintu,Vurpar,Alba Iulia.....un mic ocol,dar infinit mai bine decat dopul zilnic de la Lancram la Alba si chiar dupa.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

carutasul

Și pentru că tot am fost pe meleagurile căruțești, un comentariu - nedumerire despre DJ55 ( Bechet-Craiova). Cred că tot Secol e constructor, e o lucrare de reabilitare care pare blocată... nu am făcut poze dar par a se fi împotmolit la două puncte critice - două podețe - care cred că erau la fel și anul trecut: unul între Rojiște și Bratovoiești, unde s-a deviat traficul pe o ocolire provizorie... și așa a rămas și altul în apropiere de Craiova, unde încă se circulă pe un singur sens, cu semafor. Lucrarea pare în stadiu avansat în afară de aceste două puncte, nu sunt sigur că e peste tot uzură dar este peste tot asfalt și se circulă bine. Deci pare ceva birocratic în care s-au împotmolit încă de anul trecut și așa au rămas...în timpul ăsta le făceau romanii cu sapa și mistria, deci clar problema e în altă parte...

perfidus

^ Informatiile sunt corecte, tot SECOL este responsabil de sectorul asta si a inceput lucrarile in 2013. Podul de la Malu Mare a avut nevoie de o expertiza noua, si se anunțase in vara anului trecut ca va fi gata in 2017 de Craciun. Eu v-am mai spus ca SECOL e firma de casa, poate sa tragă mâța de coada cât dorește si nu pățește nimic.

O corectie: este vorba de DN55 nu DJ55. Postul se poate muta la Drumuri Nationale.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

rizzuh

Vorbim despre SECOL. O sa dureze un secol reabilitarea DN55.

adiarc

Pe raza judetului CJ,DJ 107F NU are marcaje nici acum la 2-3luni de la reabilitare.Noaptea e nasol
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Granata06

Confirm si eu. Incredibil delasarea si lipsa de interes a celor in masura.

rebel

#1056
hop-top.. au  început lucrările la DJ 107 A, porțiunea Pâclișa – Vurpăr, variantă ocolitoare (Vintu - Paclisa - Alba-Iulia)

https://ziarulunirea.ro/foto-video-traficul-infernal-de-pe-alba-iulia-sebes-va-ramane-doar-o-amintire-urata-au-inceput-lucrarile-la-dj-107-a-portiunea-paclisa-vurpar-varianta-ocolitoare-478727/


mopy

Stie cineva in ce stare e drumul DJ153A  Ernei - Eremitu - Sovata ?

pentium10

Fara gropi, se circula lejer cu 70-110, cu denivelari in unele sate.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

mopy

Mersi de info, pentium10.
Stii cumva si starea drumului DJ113 Tg.Secuiesc - Turia - Băile Balvanyos ?

pentium10

acolo e destul de rau o parte, sus in apropriere de Balvanyos
pt excursie merita, dar daca ai drum spre TgSecuiesc, foloseste ruta Cozmeni - TgSecuiesc acolo drumul e mult mai bun
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

mopy

Exact pe ruta asta vreau sa merg: Cozmeni - Tg.Secuiesc - Turia - Balvanyos.
Cu 2 ani in urma era ok drumul.
Oare si acum e OK?

pasadia

Dupa podul CF de la Budila salutam disparitia si a unui pod rutier, peste Olt, pe DJ104K intre Comana si Crihalma. Imagini de acum 30 de minute, live pe facebook.

E singurul pod peste Olt pe o distanta de peste 30 de km (intre Hoghis si Fagaras) si cam singura cale decenta de acces pentru o comunitate de cateva mii de persoane (comuna Ticus). In acea comuna exista un mic sat, Cobor, care are un personaj pitoresc ce vi-l recomand sa-l urmariti - francezul din Cobor - auto-exilat mai intai ca profesor si apoi ca taran, omul se chinuie sa creeze un serviciu de pompieri voluntari si interventie in ciuda tuturor piedicilor de la nivel local si judetean.

ps: zona, din cate stiu, ar fi trebuit amenajata hidrologic de pe vremea ultimilor ani ai lui Ceausescu. Dar lucrarile de la Mandra au fost abandonate iar Oltul produce periodic daune intre Hoghiz si Fagaras. Probabil adrian rosca are mult mai multe detalii pe tema asta.

GDPR

^Povestea pe scurt este ca lucrarile la amenajarea hidro au fost sistate in 2012 si urmeaza a fi definitiv abandonate:

Quote from: adrian rosca on May 21, 2018, 09:46:31 PM
- AHE Olt Fagaras-Hoghiz: Directoratul HE a emis decizia nr. 1837/08.12.2017 prin care se avizeaza abandonarea lucrarilor deja executate si inchiderea titlului de investitii. S-a avizat si elaborarea documentatiei de abandon si contractarea lucrarilor necesare.

gerulus

Care o mai fi starea drumului Slatina Timiș - Brebu nou < DJ582 >, va rog ?