Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

valexandru

"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

udar

#226
acum poze de pe Satu Mare-Oradea care este foarte bun drumul mai au un pasaj la care se lucreaza de ani buni si se apropie de final, disperarea mare a fost la limitari de viteze la  30km/h si 50km/h in localitati si 40;50;70km/h in afara localitatilor in zonele unde erau curbe , intersecti ,etc , la care limitarea cred ca este prea in jos........................ :)






acel pasaj vestit



















mici lucrari pe traseu





ce mi-a placut acele parcari de pe marginea drumului care sunt frumos amenajate cu gard si iluminat



aici se impunea o urcare pe 2 benzi ..........






bogdymol

Quote from: udar on May 12, 2012, 02:14:24 PM
acum poze de pe Satu Mare-Oradea care este foarte bun drumul mai au un pasaj la care se lucreaza de ani buni si se apropie de final, disperarea mare a fost la limitari de viteze la  30km/h si 50km/h in localitati si 40;50;70km/h in afara localitatilor in zonele unde erau curbe , intersecti ,etc , la care limitarea cred ca este prea in jos........................ :)

Unele limite de la noi sunt aberante. Inteleg ca trebuie sa faci ceva ca in curbe e mai periculos si se pot produce accidente, dar nici sa pui limite mult mai jos decat ar trebui nu-i bine pentru ca nimeni nu o sa le respecte (mai ales cei care au de facut un drum mai lung). Pe DN69 Arad-Timisoara sunt cateva curbe cu limita la 60 km/h, dar care pot fi abordate cu usurinta cu 90-100 km/h chiar si de mine, care n-am cine stie ce masina care sa "stea" bine pe drum. Bineinteles, daca e ud pe jos se schimba un pic problema, dar tot e aberanta limita de viteza...

Acelasi pasaj in urma cu 1 an:





Nici nu mai tin minte de cati ani e in constructie...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

udar

#228
am sa pun si de pe Baia-Mare- Satu Mare doar o mica selectie ca nu mai am timp sunt multe poze facute
drumul este in lucru si se circula greoi...........
drumul trebuie finalizat pana in ianuarie 2013
am vazut multe utilaje  inmatriculate in Ungaria cu autocolat lipit pe ele de la Arad bypass care sigur au avut de lucru la Arad ............








restul de poze astazi mai pe seara daca mai am timp sau maine, mai sunt poze de pe Baia Mare-Satu Mare  si Oradea-Arad

:cheers:

bogdymol

Quote from: udar on May 12, 2012, 02:42:24 PM
am vazut multe utilaje  inmatriculate in Ungaria cu autocolat lipit pe ele de la Arad bypass care sigur au avut de lucru la Arad

Confirm ca au fost foarte multe autovehicule care lucrau la Arad bypass si erau inmatriculate in Ungaria (parca PORR a avut ceva lucrare pe M6 acolo). Utilajul din poza de mai sus stiu ca a fost folosit la udarea terasamentelor (daca pamantul era prea uscat) si la curatarea strazilor din zona santierului (asta inca ar mai fi necesar chiar si acum pentru ca e o gramada de praf in zona de la santier).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

valexandru

Multumim de poze udar!:cheers:
@bogdymol Atat de putin a avansat lucrarea la podul respectiv??
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

udar

#231
poze de pe Oradea-Arad tot de joi inca se mai lucreaza ,parca aveau si ei termen de finalizare in MAI


























:cheers:

NordKapp

Merci de poze @udar  :cheers:
Vinerea viitoare urmeaza sa fac si eu un drum Oradea - Lugoj, poti sa-mi spui te rog daca sunt multe si cat de lungi portiunile in lucru intre Oradea si Arad?
Merci.

udar

Quote from: NordKapp on May 13, 2012, 11:10:45 AM
Merci de poze @udar  :cheers:
Vinerea viitoare urmeaza sa fac si eu un drum Oradea - Lugoj, poti sa-mi spui te rog daca sunt multe si cat de lungi portiunile in lucru intre Oradea si Arad?
Merci.

nu sunt multe locuri unde se lucreaza, se circula destul de bine, iar  lucrarile majore sunt intre Oradea si Chisineu Cris ...........

udar

#234
acum avem Baia Mare(Cicarlau) catre Satu Mare unde se lucra pe toata lungimea lui .........































udar


QuoteARAD. Atât de lungă a fost perioada de execuţie a lucrării de reabilitare pe Arad-Oradea, încât CNADNR e în căutarea unui nou consultant

http://www.aradon.ro/cu-repetitie-pe-arad-oradea/1106244

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

adsailton92


bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele