Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

simba

Quote from: Zimox on May 18, 2013, 11:47:23 PM
Rog frumos cine are informatii despre DN 2D si anume portiunea cuprinsa intre Ojdula si Vidra :

http://goo.gl/maps/82pCK

Drum mediu spre prost. Se circula totusi pe el in conditi acceptabile. Pe parte din jud Covasna e mai rau dupa e bai bunicel.

Ionut

#826
Rugaminte urgenta: cum se prezinta DN15 Campia Turzii-Tg Mures si DN13 Tg Mures-Sighisoara-Brasov? Sunt OK? Ma refer fara gauri imense si fara lucrari, daca se poate merge decent pe ele.

PS: stiu ca v-am mai cerut informatia asta, era acum aproape o luna, poate s-a modificat ceva intre timp. :) Merci fain!

Hercule

Cele doua drumuri sunt excelente, doar ca pe Tirgu Mures - Cimpia Turzii e cam aglomerat in timpul saptaminii. De aceea e musai prelungita A3 pina la Tirgu Mures.

Drum bun!
Deșteaptă-te române!

asztalos

Gaurile de la poduri, zona Hadareni si Chetani au fost astupate. E foarte bun drumul, dar aglomerat intre Tg Mures si Hadareni. Cand intri in judetul Cluj, pana la autostrada e mai lejer traficul. S-au montat niste panouri informative cu viteza de deplasare a autovehiculelor la intrare in Luna si Luncani,  deci daca iti sare detectorul din geam, sa nu te sperii (ca mine)

stelian222

Quote from: simba on May 19, 2013, 12:16:58 AM
Quote from: Zimox on May 18, 2013, 11:47:23 PM
Rog frumos cine are informatii despre DN 2D si anume portiunea cuprinsa intre Ojdula si Vidra :

http://goo.gl/maps/82pCK

Drum mediu spre prost. Se circula totusi pe el in conditi acceptabile. Pe parte din jud Covasna e mai rau dupa e bai bunicel.

Ce inseamna conditii acceptabile?  :)
Mie mi s-a parut acea bucata lasata in degradare de vreo 3-4ani, asta dupa ce s-au cheltuit niste sume de bani. Daca mergi noaptea pe aici iti rupi masina sau mai rau...Doamne fereste! Se poate circula e adevarat, daca mergi incet ajungi la destinatie dar e mai potrivit pt. o masina de teren pe alocuri.
Eu unul nu m-as mai aventura pe acolo stiind ca nu se mai preocupa nimeni de soarta acelui drum.




PS: primavara drumul e mai prost decat pare in film, nu ca vreau sa-i fac o imagine negativa, dar asa e.

Zimox

#830
multam de pentru raspunsuri, deci sa inteleg ca nimeni nu se mai baga sa repare drumul ala
!

stelian222

Ba de lucrat se mai "lucreaza". Cred ca pana mai anul trecut erau utilaje in zona, dar fiindca nu se dau si banii necesari constructorul a lasat lucrarile in asteptare. Si pacat de acea sosea, o facuse UMB f buna, inca este f . buna pana dupa Tulnici si imediat dupa Lepsa o buna bucata.

nenea_hartia

#832
Se peticește din nou DN7 între Deva și Ilia, ca în fiecare an :bash:. Circulați cu grijă!







marius_ar

#834
Pentru cei interesati mai jos un film cu DN79 (Arad-Oradea) intre Chisineu Cris si Salonta.
Lucrarile sunt finalizate pe aceasta portiune (sau pe aproape finalizate). Se mai lucreaza la intrarea in Salonta (minutul 12.51).

http://www.youtube.com/v/pNtovVZCqZo

Prima parte, de la Arad la Chisineu Cris:

marius_ar

#835
Ultima parte din DN79: Salonta - Oradea

Se mai lucreaza la un pod/pasaj intre Salonta si Inand (min. 3:26).
Nu mi-am dat seama ce e cu limitarea de viteza la 50km/ora la iesirea din Salonta spre Oradea  (min 1:15 - 2:27)  ???
Si o intrebare: acest DN se termina la Nojorid unde se termina lucrarile de reabilitare? De ce nu au asfaltat pana la Oradea? (min 12:11)

http://www.youtube.com/v/ppyy0sWSiJg

boer_escu

Quote from: nenea_hartia on May 25, 2013, 03:25:07 PM
Se peticește din nou DN7 între Deva și Ilia, ca în fiecare an :bash:. Circulați cu grijă!

Multumim de informatie @nenea_hartia!

Apropo de peticit DN7/DN1, in judetul Sibiu (pe Sibiu-Miercurea Sibiului am fost) s-a terminat ´traditionala´ actiune si rezultatele sunt de drum judetean in cel mai bun caz (frezat asfaltul pe mici portiuni, pus bitumul cu maturoaia, asfaltul cu lopata direct dintr-o camioneta... :bash:), lucrarile fiind realizate de Comtram (apartine lui Ilie Carabulea, patronul Atlassib-ului). Te si gandesti cum de au castigat licitatia, ca presupun ca prin licitatie au fost acordate lucrarile...  :headbash:

In schimb in judetul Alba (Miercurea Sibiului-Sebes) a lucrat Hidroconstructia (din cate am vazut) cu rezultate mult mai bune si lucrari mai serioase (frezat cate o banda, finisor de asfalt, etc).  :gj:

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Archi

Uneori, daca ai de mers de la Timisoara la Arad sau mai departe nu se merita deloc sa intri pe autostrada deoarece drumul din timisoara pana la Giarmata cam lasa de dorit si in plus este si foarte aglomerat!! Mai ales in orele de varf cand ai toate sansele sa faci numai in Dumbravita 15-20 de minute. Este mult mai rentabil sa vii pe vechiul dn, drumul este foarte bun si liber.

bogdymol

^ Eu cand ma grabesc o iau pe DN pentru ca e mai rapid. Cand vreau sa merg linistit merg pe A1.

Acum am mers pe DN pentru ca aveam treaba in una din localitatile de pe parcurs.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele