Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

AFC

Am trecut de vreo 3 ori prin zona iarna asta si chiar nu inteleg ce mai asteapta. De obicei in acea zona, cand traficul e intens, se merge in coloana cu 40-50km/h. Ar fi o imbunatatire importanta .
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

nirolf

Probabil vor să facă un SF să vadă dacă să-i dea drumul sau să mai aștepte.  :lol:

dr4qul4

si azi se lucra la viaduct si se circula pe o banda (in total)
o una bucata are deja asfalt (uzura), dar mai este si o portiune care inca nu e gata!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Danny550394

La cati bani s-au investit in viaductul asta mai bine faceau tunel. O:-)
In 2008 am mai prins o reabilitare si cred ca de atunci a mai fost reparat de cateva ori.

NGC


alecu26

Se lucra foarte bine și intens la viaductul de la cârlig mic. Se vedea progresul de dimineață până după masa. În sfârșit văd și eu o mobilizare cum trebuie pentru genul ăsta de lucrări sub trafic în zone ultra aglomerate.
Am vb cu muncitorii și spun ca o sa facă și betonari sub apa cu scafandri.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

TibiV

Quote
Comunicat de presă
18.03.2016

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România anunţă participanţii la trafic că  în perioada 21.03.2016 - 27.03.2016 în intervalul orar 07:00 - 19:00, traficul rutier va fi închis pe drumul naţional DN 10, la poziţia kilometrică 85+534, localitatea Siriu.

Restricţia se impune urmare a executării lucrărilor de reparații la viaduct Stânca Teherău.


Traficul rutier se va desfăşura pe următoarele rute ocolitoare:
   - autovehiculele cu MTMA < 7,5 tone vor circula pe traseul: Buzău - DN 10 - Cislău (km 47+070) - DJ 102B - Vălenii de Munte - DN 1A - Cheia - DN 1A - Săcele - DN 1 - Braşov;
   - conducătorii autovehiculelor cu MTMA ≥ 7,5 tone vor utiliza ruta Buzău - DN 1B - Ploieşti - DN 1A - Braşov.

CNADNR SA
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

de la NGC20 citire:

Daca te referi la licitatia "Reabilitare DN6, Alexandria – Craiova, lot 2: km 132+435 – km 185+230-relicitare", ea este anulata din 26.05.2015.
Acolo oricum a fost mai distractiv, pentru ca STRACO a contestat mai intai la CNSC anularea licitatiei, iar SECOL a contestat contestatia lui STRACO si a dorit mentinerea anularii licitatiei. :lol:
Apoi STRACO a contestat la CAB, dar a pierdut si CNADNR a anulat licitatia.


Un fel de sa moara si capra vecinului.

OK...si CNADNR? nothing? se apropie anul.

In rest ce poti sa ne spui de platile din ultima vreme de pe contractele din zona???
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

TibiV

Se pare ca s-au miscat chiar mai repede decat sperau...

Quote
Comunicat de presă
24.03.2016

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România anunţă participanţii la trafic că   începând cu data de astăzi, 24.03.2016 ora 16:00, se ridică măsura de închidere a circulaţiei pe drumul naţional DN 10, la poziţia kilometrică 85+534, localitatea Siriu.

Menţionăm faptul că traficul rutier pentru autovehiculele cu MTMA ≥ 7,5 rămâne restricţionat şi se va desfăşura pe următoarea rută ocolitoare: Buzău - DN 1B - Ploieşti - DN 1A - Braşov.

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Quote from: alecu26 on March 24, 2016, 08:29:09 AM
In rest ce poti sa ne spui de platile din ultima vreme de pe contractele din zona???

Care este zona in discutie? Ce anume mai exact te intereseaza?
In principiu toate platile sunt trecute deja in sinteza platilor. Poate mi-a scapat ceva, dar nu prea cred.

alecu26

Vorbeam cu cineva din zona Craiova, si se plangea ca mai toate proiectele, din zona sunt oprite sau bat pasul pe loc din lipsa de fonduri...chiar daca avem constructori.

Ceva pe la centura Craiova, calafat bechet...si a mai zis. Pe Alexandria-Craiova doar contractul asta in care se cearta nu e atribuit? Pe restul ar trebui sa se lucreze?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

NGC

#3161
Pai pe acolo avem DN56 Craiova - Galicea Mare (5R15, DELTA'93), DN56 Galicea Mare - Calafat (5R16, MOCHLOS ATENA), Centura Craiova Est DN65 - DN6 (SECOL) si Centura Craiova Sud DN56 - DN55 - DN6.

Referitor la Centura Craiova Sud, am scris in Februarie.

Quote from: NGC20 on February 07, 2016, 08:01:23 PM
^^^ Executia lucrarilor se va relicita. Deocamdata se reactualizeaza "documentatie tehnica, intocmire PT, inclusiv DTAC, DE si AT, la obiectivul de investitii ,,Centura de ocolire Craiova-Varianta Sud DN56-DN55-DN6".
^^^
Pana in 17.03.2016 (data documentului) inca nu era emis ordinul de incepere pentru acest contract castigat de LUCA WAY.

DN56 Craiova - Galicea Mare (5R15, DELTA'93) -> Stadiu fizic 70,69%
DN56 Galicea Mare - Calafat (5R16, MOCHLOS ATENA) -> Stadiu fizic 51,49%
Centura Craiova Est DN65 - DN6 (SECOL) -> Stadiu fizic 87%

alecu26

Exact astea erau. Si plati, plati....sau evolutie in ultima vreme?

Dar nu trece nimeni pe acolo de pe forum? Se vede ceva miscare?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

NGC

#3163
Scriu pentru a treia oara ca platile sunt deja in sinteza platilor. ;)
Daca nu apar plati recente, este pentru ca nu s-au mai emis OP de multe saptamani incoace.

alecu26

#3164
off...imi dai de lucru. :D

Dar...as zice ca se confirma. Când emiti doar cate o factura....sau fooooarte multe facturi in decembrie 2015, pare evident ca e legat de lipsa disponibilitatii de plata.

Si cum am mai discutat aici....faptul de a nu emite facturi...nu e nici pe departe legat de faptul ca nu au fost efectuate lucrari.

Singurul care evident merge bine e Galicea Mare-Craiova 5 R15.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).