[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pasadia

Inteleg xa a mai fost si azi pe la 12 un scandal acolo...

4est

A venit politia, jandarmii și la presiunea oamenilor ai înlăturat barierele de beton, lăsând doar cele de plastic. După ce a plecat politia a fost astfel ușor sa fie îndepărtate

Vice33

Da, oamenii sunt foarte suparati:




pasadia

Din cate am inteles ieri dupa-masa s-a circulat pe pod, dar ma astept ca azi sa fie iarasi inchis podul...

4est

s-a circulat dimineata pana pe la 7:45, dupa care l-au inchis

chelule

Eu am trecut la 8.45 și se circula


Sent from my iPhone using Tapatalk

dumbravaandrei

Pe de alta parte nu inteleg de ce lumea tipa la ala de la Viarom... Beneficiarul (CNAIR) stabileste cand se da drumul sau nu... presiunea trebuie pusa in cu totul alt loc...

4est

pentru ca:
1 - viarom blocheaza fizic accesul
2 - viarom a facut peretele stramb
3 - viarom nu accepta solutia de extindere garantie si monitorizare

Primele 2 motive sunt clare, al 3-lea mai in ceata...

noutati: au remontat semnele de interzis, dar balizele nu-s, asa ca se circula in continuare pe pod

pasadia

Sa pun si eu o serie de poze facute vineri seara si sambata dimineata:

Rostul de dilatare si scurgerea pluviala pe partea dinspre Brasov / Rompetrol:







Peretele de pe aceeasi parte:



pe partea dinspre Brasov, DN13:





O privire peste centura pe rampele dinspre Sanpetru:




alecu26

eu nu la acesta ma refer. Cred ca mai sunt si pereti facuti cu blocheti, nu cu biscuiti asa mari.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

pasadia

Si acum zona considerata cu probleme:







Imi e greu sa spun cat de concav este acel perete dinspre benzinaria Rompetrol. Se vede o concavitate in partea superioara, imediat sub placa, dar distanta nu pare sa aiba 29 de centimetri si motivele aparitiei / prognoza evolutiei ei nu imi sunt clare.
Ideea e ca zona de imbinare intre peretele vertical de biscuiti si placa trotuarului de deasupra prezinta o valurire continua, in mare masura neglijabila:



Aceasta este rampa dinspre DN13, unde nu se observa vreun perete convex care sa ne faca sa credem ca terasamentul ar fi impins spre vest. Si dupa cum a spus si @dumbravaandrei, nu sunt semne ca s-au deplasat biscuitii ulterior turnarii placii superioare (.datorita greutatii acesteia sau vreunei tasari suplimentare a terasamentului).

dumbravaandrei

^^
1 - e obligat. Oficial inca e santier acolo. Oricine calca pe acolo in mod normal trebuie sa se supuna SSM.
2 - Asa, si?!?!? A fost cumva singur in santier? Inginerul si beneficiarul ce au facut pana acum?!? Mai ales ca au foarte multa putere prin contract. Daca vezi ca nea Vasile toarna temelia stramb la casa, il lasi sa o finalizeze si apoi chemi vecinul sa se tipe la el? Tu ce ai supravegheat, ce ai facut in acest timp? Iar sa fim seriosi, daca imi aduc aminte, din august pana in Ianuarie, l-am vazut pe Homor de vre-o 4-5 ori pe DN VO 1k, pe nenea ministru de 2 ori.
3 - De ce as accepta garantie 8 ani cand tu mi-ai spus sa proiectez si sa execut pentru 4? Ok, ca si constructor as putea sa accept sa iti garantez ca 8 ani nu se surpa, dar sa iti garantez ca trama asfaltica o sa tina 8 ani... deja n-are sens...
4 - Cine m-a obligat sa torn terasamente pe inghet ca mi-a blocat accesul in santier?!? Nu cumva stimabilul beneficiar? Sa amintim ca lucrarile la rampe au inceput efectiv in noiembrie?!? Pe 29 noiembrie erau cu rampele la jumatate din cota...


Precum am zis, asta e reglare interna de conturi (Beneficiar + Inginer vs Antreprenor) dar din pacate Sanpetrenii au fost atrasi in acest conflict, cazand la mijloc si efectiv fiind singurii care suporta si vor suporta consecintele...
Nu zic sa nu iasa lumea la proteste, dimpotriva...
Dar sa protesteze la usa care trebuie. CNAIR tura asta se ascunde in spatele protestatarilor si incearca o mica mare deturnare a acestuia.

pasadia

Quote from: alecu26 on May 08, 2017, 10:46:18 AM
eu nu la acesta ma refer. Cred ca mai sunt si pereti facuti cu blocheti, nu cu biscuiti asa mari.

Nope, numai biscuti asa mari (sau bucati din ei) au folosit.

voicul

Minune!!! ... bine e doar partiala, asa ca in Romania:

https://www.google.ro/maps/@45.6601063,25.6738431,15z/data=!5m1!1e1?hl=en

Au aparut 2 benzi la parte din centura Brasovului.

pasadia

1. Era mai demult pe Gmaps, dar vad ca tot aiurea a ramas.

2. Ar mai trebui editat acolo la intersectia cu probleme, in prezent arata cam asa:



Cu negru am taiat ceea ce nu exista in teren, cu sageti galbene am indicat sensurile de deplasare posibile.

3. Si daca tot e vorba despre acea intersectie, aud prin targ si ca se vorbeste de o eroare de proiectare pe care CNADNR-ul nu ar fi sesizat-o initial (si probabil nici EGIS). Si ca acum se dau in colturi ca nu stiu cum sa scape. Si nu, nu ar fi vorba de latimea trotuarelor.

@4est: din ce in ce mai mult imi doresc sa refaca sensul giratoriu provizoriu desfiintat in decembrie si sa darame actualul pod. Poate din a doua incercare iese ceva normal...