Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

hefaistos

Mesajul public al CNAIR

Aktor
"Echipa de monitorizare a constatat o oganizare deficitară, mobilizare slabă, activitate sub cea din graficul de execuție prezentat și asumat de antreprenor. Conducerea #CNAIR a atenționat anteprenorul asupra obligatiilor sale contractuale și a solicitat un program zilnic al lucrărilor care va fi monitorizat permanent."
Pizzaroti
"Mobilizarea este acceptabilă, dar poate fi îmbunătățită, cu atât mai mult cu cât beneficiarul și-a îndeplinit toate obligațiile, chiar și cele financiare. Menționăm că, pe lotul 1, conducerea companiei s-a  întâlnit și cu subantreprenorii și prestatorii de servicii pentru a identifica soluțiile necesare în activitatea de pe șantier."

Puse unul linga altul se vede diferenta. Eu cred ca Aktor a primit al doilea avertisment, dupa amenda pentru A0, unde a intarziat predarea proiectului.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

pentium10

totusi vedem mai multa activitate pe lotul Aktor decat la Pizzarotti
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pentium10

#21063
pe filmare de acum cateva zile

se lucreaza la

0:00 -> 0:38
0:55
1:10
1:40
1:52
3:24
4:00->4:15
4:30->4:48
5:03
6:47
7:51
9:04
9:52
13:17

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

mihaihedes

Acuma...Aktor are nevoie de mobilizare și la demolat, și la construit pe când pizza deocamdată doar construiește. Încet , lălăit dar nu are partea de demolări. Dacă ne uităm doar la ce e la Aktor pe +  trebuie să tragă tare ... Foarte tare in raport cu ce a arătat că poate să termine în 2021

panzer

Aktor este la ani lumina in urma Pizza.

Pizza a blocat lucrearea la cele 2 noduri, mai ales la Sebes, dar in rest lucrarea arata bine. Sunt 2 gauri cu gabioane, dar in rest cred ca termina si uzura. Teramentele arata bine, inclusiv  stratul vegetal. Unde au terminat au terminat.
Dupa ultimele filmari clar vor sa termine lotul, cu exceptia cuiului lui Pepelea: nodurile. Daca apare ultima pila la Sebes, pot termina linistiti pana la Craciun.

Lotul lui Aktor e schwaitzer cu adevarat. Si unde credeau ca au terminat acum darama. Cred ca am numar 4-5 pasaje de drumuri secundare la stadiul de structura doar, fara rampe.
Nu va mirati cu nu avanseaza cu asfaltarea. Nu au unde sa puna asfaltul. La cum darama terasament, cred ca nu au acceptul Inginerului.

IMHO:
- Pizza sunt profesionisti, care chiar profita de idioteniile CNAIR. Asta e. We need to toughen up!
- Aktor sunt prastie tehnic. Or fi fost faultati de Euroconstuct, dar sunt artisti la a se impusca singuri in picior. La cum arata santierul lor nu ai ce sa comentezi. Nu pot sa nu imi aduc aminte cat s-au chinuit cu ciotul de A3 din Bucuresti. De fapt Aktor Romania cred ca e compusa doar de cei cu "grasimea" pe la CNAIR. Utilaje nu au, PM nu au, proiectare prastie.
Nu au mai avut profit din 2015. Pierdere neta pe 2019 de 35 mil lei. ~360 angajati.

De ce mai stau astia in Romania? Pierzi bani, bagi in balamuc proiecte in prima faza.
@hefaistos: m-as bucura sa fie al doilea avertisment pt Aktor.

udar

Lotul celor de la Aktor este foarte lung si chiar iti da senzatia cand vezi filmarea de mai sus ca nu prea se vede dupa ei.
Eu estimez ca doar 25% din necesarul de foarta de munca este acum pe acest lot.

TudorM

Nu stiu daca s-a mai discutat, dar care e logica grinzilor acelora subtiri la nodul Sebes, pe breteaua Turda-Deva?

E cumva din cauza ca sunt mai subtiri si ridica mai putin terasamentul? Asta e singurul motiv care-mi trece prin minte.

avumit

Pe lotul 2 scrie 2022. Suntem in octombrie, iarna bate la usa. Toate podurile sunt lalaite, exista locuri unde necesarul de umplutura este imens. Si sa mai puna inca 2-3 straturi de asfalt, cu 20 de camioane... pacat ca nu s-a reziliat. Mai exista marcaje, garduri, electricitate, etc. Mult, foarte mut.
Nu inteleg.. dna Ionita ce treaba a avut pe acest lot? Sa-i spuna Aktor din pix ce face?÷ La aia cred ca sunt campioni. Ii aduce pe Marcu inapoi? Nimeni nu a avut curajul sa-i infrunte pe greci, pe oriunde au lucrat prin tara asta. Nu cred ca dna va ucide minotaurul. Ce poate face este sa-i plateadca pe cei de la poduri si sa le bage pe gat inca un subcontractor pe camioane, la carat. Daca dna face treaba asta si statul se ocupa de lot, atunci poate circulam in 2022.
Ar fi interesant contractul, cineva istet sa-l vada. Parca vad ca acolo grecii sunt betonati, iar tunul de bani, vine la 1-2 ani de la receptia lucrarii.

hefaistos

Ce cauta mme. Ioniță la Actor? Pardon! E normalitatea. Ea e reprezentanta beneficiarului, care de fapt nu e CNAIR, e poporul roman. Dacă un proiect nu merge, te duci sa vazi ce se întâmplă cu banii și timpul ce ți-au fost date în responsabilitate. Nu te duci triumfalist la deschideri, te duci sa încerci sa rezolvi probleme și blocaje.
Iar expresia "nerespectarea graficului de lucrari ASUMAT DE CONSTRUCTOR" ar putea deja avea relevanta juridica pe drumul spre penalitati/reziliere. Într-adevăr, nu cunoaștem contractul.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

avumit

Intrebarea era retorica... asteptarile mele raportat la dna si acest lot sunt altele. Din comunicat am inteles la Aktor ca trebuie sa raporteze din pix ce face... nu ce lucreaza..

ddfab

Retter s-au apucat de armare la supratraversarea din curba Oiejdea. sper sa o dea gata cat mai curand, sa poata muta din nou traficul pe vechiul amplasament.

zuma80

Dupa filmarea API de acum cateva zile la Radesti parea ca armarea era gata doar betonarea trebuia facuta. E posibil sa fi incehiat acolo si s-au mutat la Oiejdea.
Pentru A6!

mirceaeliade

Ce inseamna concred ca Aktor ar fi primit un al doilea advertisment?  In afara de penalitati, la un numar de X advertismente poate sa insemne descalificare automata de la viitoare licitatii?

voicul

Si politia mai da avertismente. La 100 de avertismente ... inseamna ca ai scapat de 100 de amenzi.

"Trebuia reziliat" era prin 2018, acum e prea tarziu si Aktor e in teren, lucrurile se misca (cu greu, foarte greu). 2021 este in picioare inca.
Daca nu era Retter, era dezastru. Asa o sa avem mai toate structurile (mai putin Teius) gata anul asta si la anul ramane partea mai usoara.

E putin, dar deocamdata Aktor e in termenii contractuali si daca nu vreti sa platim iar sute de milioane de euro clam-uri, atunci ramanem cum suntem acum.