Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

voicul

Din alte experiente cu maps (lotul de pe A1 din 2017, centura Brasov si Sofia) poate dura pana la 3 luni sa apara.

AkaManah

Ieri am dat o tura rapida Aiud-Decea. Am avut senzatia ca masina avea o usoara trepidatie. Asfaltul este denivelat usor. In plus la un rost de pod  pe sensul Decea-Aiud, denivelarea era accentuata pe lateral. Ma intreb acum....sa ii fi condamnat degeaba pe cei de la CNAIR? Calitativ...A3 este peste L3-A10.

StefanCelMare

#12167
Am tot văzut pe thread-ul A1 afirmații că nu se poate lucra la terasamente din cauza ploii.
Care este logica pentru aceste afirmații?
Nu mă gândeam că nu s-ar putea transporta și compacta solul datorită ploii...
Și întrebarea doi (de fapt mai mult o speranță - probabil inutilă - dar...):
Este posibil ca Aktor să aibă aceeași problemă pe lot 2?
Adică, da, știm, au multe probleme, dar printre ele, poate fi și asta?
Cu remedierea vremii de azi începând, putem spera oare și la un Aktor mai activ pe terasamente?
Că la structuri nu stăteau rău, și aud că aduc și grinzi deja.

PS
Referitor la calitatea lot3/4, eu eram sigur că ceva probleme au fost acolo.
Or fi ciudați (ca să mă exprim frumos) cei de la partenerul serios, dar chiar fără o cauză cât de cât reală, nu cred că o lungeau 6 luni.
De fapt problema reală este că a luat 6-7 luni ca să rezolvi probleme relativ minore.. asta necesită îndemânare.
Iar A3 este un reper de calitate pentru autostrăzi în România.

yetiman

#12168
Nu mai comparati A3 (mai ales Turda-Gilau) cu alte autostrazi.

A3 NU a fost licitata cu pretul cel mai MIC! De fapt, nu a fost licitata de loc.
Plata s-a facut pe baza situatiilor de lucrari si a materialelor folosite. Bechtel a avut tot interesul sa cheltuie cat mai multi bani pe materiale de calitate si sa faca lucrarile cat mai solide ca sa incaseze cat mai multi bani.

A10, A1, etc s-au facut (se fac) pe baza celui mai mic pret, iar constructorii incearca sa stoarca cat mai multi bani din optimizari si reduceri de costuri (exact opusul a ceea ce a facut Bechtel)

Chiar azi am fost si eu pe Turda - Aiud. Nu e cu nimic mai proasta sau mai buna decat orice alta autostrada noua facuta in aceleasi conditii.
Tasari la poduri vor mai fi. Au explicat inginerii constructori de ce apar. Nu mai revin.

Iar CNAIR NU a avut nici un fel de dreptate. Chiar daca remedierea facuta in al 12-lea ceas a fost necesara (ma indoiesc profund), volumul de lucru s-a dovedit a fi de o saptamana! Saptamana pentru care noi a trebuit sa asteptam 8 LUNI!

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

flashu74

Am așteptat pentru că astăzi ministrul își face bilanțul la 6 luni și să treacă bucata asta la realizări.

horatiu.cosma

La fel ca si voi, am avut si eu impresia ca planeitatea e mai buna pe ST3 decat pe ST4. Si culmea, cea mai proasta zona de pe ST3 mi s a parut cea reasfaltata saptamana trecuta. E clar ca totul a fost un joc de imagine pe care o sa il decontam peste cativa ani.

GDPR

Reasfaltarea s-a facut in graba, asa ca normal ca a iesit prost.

voyageros

#12172
Am fost si eu pe bucatica asta Turda-Aiud si cum spunea cineva din punct de vedere al rularii nu e ceva extraordinar...e bine. Ce vreau sa spun este ca am plecat ziua si m-am intors noaptea...ei va asigur colegi ca noaptea este de o mie de ori mai frumoasa decat ziua
.Bai fratilor toate becurile erau aprinse (deocamdata) , bretelele straluceau; acei catadioptri de pe parapeti zici ca erau becuri (deh erau inca curati)...ce mai frumos de te durea sufletul. Nodul de la Turda luminat frumos...Ce mi-a placut este ca , cel putin pe directia spre Mures, trecerea din A10 in A3 am facut-o cu 110-130 la ora fara sa fiu nevoit o secunda sa incetinesc , iar banda de intrare in A3  (care sunt doua de fapt) sunt largi si lungi permitandu-ti o incadrare in viteza fara riscuri.
Din alt punct de vedere am folosit si DN-ul paralel cu A10...alta viata. Viteza medie (am venit doar de la Unirea)  a fost in jurul lui 80/100. Eram intro mini coloana de 5 masini care rulam toate cu acesi viteza, nimeni nu a simtit nevoia sa depaseasca desi conditiile de trafic actuale iti lasa spatiu suficient de manevra, toti erau multumiti de viteza de deplasare.  Spiritul de bizon  disparuse desi cel putin unul avea o masina care-i permitea multe. Era o liniste in trafic nemaintalnita, traficul a scazut considerabil. La un moment cand eram pe autostrada DN-ul era literalmente gol pe km intregi, puteai face drifturi pe el ca nu te deranja cineva.

adiarc

ce frumoasa e normalitatea.....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

Quote from: adiarc on August 02, 2018, 08:55:03 PM
ce frumoasa e normalitatea.....

Adi, asta poate fi inscrisa indiscutabil in orice culegere de "maxime si aforisme" !
+1
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Quest

Buna constatare Tibi. Foarte adevarat adiarc. Adevar graiesti :)

Voyageros si eu am avut o senzatie asemanatoare de pustietate pe DN in contextul unei A in zona, saptaminile trecute pe DN68A Deva-Lugoj. De ani de zile n-am mai mers pe DN dupa Margina inspre Lugoj. A fost PUSTIU, razlet cite o masina parca pierduta de restul lumii.

Nu face cineva din zona o filmare by night,  de la bordul masinii pe A10 ST3-4 ? Sa vedem totul functionind, la stralucirea maxima.
Common sense will get you far !

rebel

Salut

cum Dn1 era blocat dinspre Oiejdea spre Teius am decis sa-o iau pe 107H spre Blaj (venind dinspre Galda de Jos) si am dat si de Aktor care lucra in zona......(poze luate de pe camera de bord)

















Powered by API/PUM imgur uploader

voicul


florin74

Ce liber e la Lancram.... :lol:
De obicei e rosu de la A1.

AlexC

#12179
Da... trebuiau inaugurate loturile 1 si 2. Problema in trafic este de la Sebes pana dupa Aiud, in orice sens. Dupa Aiud se circula bine spre Turda, se circula in coloana dar nu se statea.

La Lancram in cateva minute poate ajunge coloana de la sensul giratoriu pana la Lukoil...