[TM] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Timisoara

Started by radutm, October 10, 2012, 09:25:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

Strada asta e facuta pe langa Cimitiru Buziasului? Ca incerc sa o localizez pe harta. Adica aici ?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

savagedanyro

da, exact aia e , prelungia Batania spre Podeanu
Si sunt si semafoarele functionale.
Poti trece usor peste Buziasului.

TIMISOARA 2021 !

ciprebbe

Atunci o strada noua facuta cu cap dpdv functional si constructiv.
Chiar daca e mica e foarte utila si scurteaza drumul ce ocoleste cimitirul cu aproape 1 km. Asta tradusa in timp probabil undeva intre 5 si 10 min si cativa ml de combustibil pt fiecare sofer.
Bravo inca odata!
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

iuli

EYE IN THE SKY a pozat de sus noul sens giratoriu din Piata Balcescu.

Multumiri!  :cheers:




Noua configuratie a aparu si pe Google Maps
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MHN

Quote from: ciprebbe on October 09, 2013, 01:11:34 PM
Atunci o strada noua facuta cu cap dpdv functional si constructiv.
Chiar daca e mica e foarte utila si scurteaza drumul ce ocoleste cimitirul cu aproape 1 km. Asta tradusa in timp probabil undeva intre 5 si 10 min si cativa ml de combustibil pt fiecare sofer.
Bravo inca odata!
Ceea ce mi se pare demn de consemnat despre noua strada, din pacate, autoarea neinsistand pe acest aspect:

Quote
[...]
Avem toate utilitatile in subteran si sub trotuare, nu sub carosabil. Nu mai vedem nici capace de acces la canale si nici macar gurile de scurgere a apei pluviale. Acestea sunt puse in lateral, incat pe carosabil sa se circule impecabil. Nu va fi loc de niciun cablu aerian, pentru ca avem tubulaturi in subteran", a explicat, la fata locului, primarul Timisoarei.
sursa

Aceasta fiind o premiera in TM, daca nu ma insel!


Legat de lucrarile din Piata Balcescu, postez inca o imagine realizata de catre colegul EYE IN THE SKY:
Quote

savagedanyro

O idee despre cum am putea scapa de bizonii care forteaza marcajul de pe liniile de tramvai din noul "giratoriu" din Balcescu.

Dupa ce pateste un "gipan" ca in filmuletul de mai jos nu vor mai forta.

http://www.youtube.com/v/AKVBK-0veE8
TIMISOARA 2021 !

DanCld

Interesanta sau nu, sunt 2 detalii de care trebuie sa tinem cont:


  • In cazul unui accident vom avea in zona politie, tractari si poate si ambulanta. Intr-o zona aglomerata asta inseamna chiar si 2 ore de circulatie blocata. Cine isi asuma asta? Oamenii nu vor invata, vor fi tot timpul vizitatori care nu vor sti regulile locului.
  • In fata judecatorului dauna provocata masinii s-ar putea sa nu fie trecuta integral in sarcina soferului care nu a respectat un indicator; in cazurile din clip nu masina intra frontal in stalpi ci stalpii se ridica sub masina, distrugand scuturi, radiatoare, baie de ulei, transmisie etc. Un judecator poate foarte bine sa dea o sentinta de distrugere voluntara a masinii de catre primarie, o chestie absolul penala.

iuli

Băăă, eşti nebun?!  :lol: Eu nu sunt bizon  :p

Şi eu o iau des pe liniile de tramvai pe acolo când sunt cu maşina de lucru (aş putea fi numit bizon că are numere de Bucureşti) pentru că nu prea am cum să ajung în Maria rezonabil prin altă parte!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

savagedanyro

@iuli , nu ai inteles propunerea mea !!!!

Eu nu spuneam sa puna din astea spre maria ci strict in rondoul nou creat si marcat din Piata Balcescu pentru a obliga  soferii sa foloseasca drumul marcat !!!
TIMISOARA 2021 !

ciprebbe

Of of, arata frumos dar cine naiba face marcajele acolo?
Dupa cum e realizat marcajul biciclistii au pus-o daca trec pe bicicleta trecerile de pieton conform codului rutier.
Legal daca vrei sa dai un ocol al pietei pe bicicleta trebuie sa te cobori de p[e ea la fiecare intersectie :(.
Ce era asa de greu sa faci trecere speciala pt biciclete? 1 galeata de vopsea in plus.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

radutm

Parerea mea: o solutie care se preteaza foarte bine intr-o periferie de oras, dar nu era cazul pentru asa ceva in Piata Balcescu. Inainte sa fim soferi suntem cetateni ai unui oras cu traditie, istorie si o comunitate...s-a facut o mare greseala de concept acolo, si cred ca va avea consecinte sociale negative asupra intregii zone.
cont inchis

MHN


radutm

#117
Pentru ca e gandita strict din punct de vedere a nevoilor soferilor. Nu mai e o piata ci o intersectie. O abordare era sa fie accentuata ideea de piata, dar s-a ales o solutie care o transforma intr-o intersectie. E functionala pentru traficul de acum, dar nu aduce niciun plus de valoare vietii sociale. Insa stim ca o capacitate sporita a infrastructurii rutiere atrage si un trafic mai ridicat. Asa ca ne putem astepta ca traficul sa creasca si mai mult, ceea ce duce automat la o ruptura si mai mare. Comercial, e un dezastru, vadul comercial se strica si mai mult. Turistic, zona e desfiintata, desi ar avea potential. Social, rupe si mai mult legaturile dintre oameni. Imobiliar, valoarea stagneaza sau scade. Un concept mai prietenos cu oamenii ar fi crescut valoarea zonei. Biserica - unica in Romania - in loc sa fie pusa si mai mult in valoare, este marginalizata. Acea parcare marita, in fata unui asemenea monument, arata lipsa de pretuire pentru monument. Ce sa mai vorbim despre scoala amplasata acolo. In loc sa creem un spatiu pietonal, de recreere, pentru copii, din cauza traficului ii obligam pe parinti sa foloseasca exclusiv automobilul pentru transportul lor, in conditiile in care toata Europa promoveeaza bicicleta, mersul pe jos, sustenabilitatea, viata in comunitate. Cu asa o organizare a invatamantului in jurul automobilului, cu tot ceea ce presupune - de la parada de masini de dimineata, diferentierea copiilor intre bogati si saraci, individualismul exacerbat, dependenta de parinti etc. etc - dam numai exemple gresite copiilor. Si motivele pot continua...
cont inchis

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

+1
Eu sunt curios ce vor face acolo pe mijloc unde e pamant. Sper ca nu se vor limita la a semana iarba.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe