Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 18 Guests are viewing this topic.

marinul

Frumoase poze, sper ca Strabag sa inceapa cat mai repede langa Oradea. Ei se pregatesc, acum sunt langa centura/cf.

Probiu


cristi5

#29252
Quote from: Probiu on October 25, 2021, 09:02:24 AM
Adica vrei sa-mi spui ca studiul geo nu e parte din documentatia de atribuire?

Ba da dar asta nu inseamna ca studiul geo e perfect. Plus ca constructorul face propriile investigatii geotehnice. Si tot ii aluneca dealul de sub picioare.

Vor fi claim-uri peste tot unde e teren greu: in dealuri ardelene, sau la munte.

Astaldi la tunel la Batuta cred ca a gasit deja vreo 4 tipuri de sol. 4 claimuri probabil... Pe contract de executie, cu proiectul pe masa din prima zi, teoretic facut ca la carte, cu studiu geo... Practic nu. Dar e si greu la tuneluri, de-aia se fac de obicei design&build.

altr

Cand va fi anuntata castigatorul lotului Straco?

gicu


tom_sawyer

Se termină azi evaluarea candidaturilor pentru lotul cu Tunelul Meseș?


mirceaeliade

>Autostrada Transilvania: Se termină contractul cu francezii de la Egis, semnat în urmă cu 17 ani
Contractul semnat în 2004 cu Egis pentru supervizarea lucrărilor la Autostrada Brașov - Borș va înceta, au spus  reprezentații Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR). În cei 17 ani trecuți de atunci, Egis a încasat peste 200 de milioane de lei, în timp ce din Autostrada Transilvania au fost realizați 100 de kilometri, adică mai puțin de un sfert din câți ar fi trebuit să aibă la final.

https://www.economica.net/autostrada-transilvania-se-termina-contractul-cu-francezii-de-la-egis-semnat-in-urma-cu-17-ani_539181.html

cfdp

nu se stie niciodata: comunicare rezultat 22.11.2021   si semnare contract in 12.11.2021. Deci trageti concluzii: daca a trebuit actualizat un anunt ce sa ne mai asteptam la altele.......  estimari, bugete, caiete de sarcini, avize tehnice,....

marinul

Diferente pe lotul Nurol intr-o luna jumate




ijwtsh


NGC

#29261
Eu m-am saturat sa tot repet sa nu mai credeti tot ceea ce scriu acolo CNAIR si CESTRIN, dar unii nu vor sa priceapa si vor sa se amageasca singuri.

pentium10

Filmare din drona A3 Ungheni - Targu Mures - drum de legatura, antrepenor Strabag

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

paulmare

scuze nu ma pot abtine, aici la Strabag dincolo de gardurile autostrazii la anul in primavara pot semana adica revine terenul cum e propozitia aia standard in avizele de la mediu, "aduce terenul la starea de folosinta initiala" ceva de genul
Pe cand la A10 fereasca sfantul ce forme de relief au creat

interesantul

#29264
ziua faina!

Vad ca nu au facut coborare la Ungheni dinspre Târgu Mureș, si nici urcare dinspre Ungheni.
Oare care este rationamentul pentru care s-a ales aceasta varianta?
Peste ani si ani cand va fi gata autostrada mai deparet de targu mures se va construi?

O zi faina!
Am pierdut prin Romania 30 de ani...