News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Ionut

Dacă se va deschide lot 4 anul ăsta sigur se va face  având lucrări neterminate.
Filmarea e din avion, da.

CristiM

Quote from: Ionut on October 30, 2017, 08:09:11 PM
....
Oricum o sa va enervati. :lol:

nici o problema, nervosi dar lamuriti si informati !!  :cheers:
"Românului îi e greu până se apucă de treabă că de lăsat îndată se lasă"   Ion Creanga

Tavi

Multumim Cip!
Mereu am vrut sa intreb de ce forezele sunt pe partea stanga in sensul de filmare si nu pe dreapta. Ma asteptam sa faca un zid pe partea cu dealul sa nu vina peste autostrada ...
Va rog cei care stiu  :book: sa intervina.
Alecu26 anticipez ca vei primi o cola virtuala :cheers: :lol: :cheers:

dorum

pt. o Cola n-o sa-ti detalieze... presimt eu! :)

perfidus

Felicitari pentru filmare! De cand am auzit de acele șanțuri transversale ma tot gandesc la ce fac acolo! Asteptam profii. Nu pot decât sa presupun ca au localizat planul de alunecare destul de aproape de suprafata si acum dreneaza apa freatica sau creeaza niste punti artificiale intre straturi. Coloanele sunt mai utile ca sprijin inspre vale.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Vice33

La ce minut este petrecerea dintre lotul 4 și 3?

perfidus

Daca n-ai gasit inca, vezi la minutul 6:00.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Tavi

Da, la 6:00.
@dorum: plusez la un bax de cola virtuala  :)

vancouver

-> alunecare lot 4:

WOW, solutie la acelasi nivel cu cea "CNAIR" de la "A1 autostrada darâmata", adica santuri drenante de mari dimensiuni si piloti forati "a la UMB". Asta nu este ceva neaparat normal pentru o firma privata (cu actionariat), unde orice cent cheltuit trebuie justificat si cautate permanent economii. Bravo PORR.

Bine, posibil sa conteze si garantia pe care trebuie sa o dea, parca sunt 4 ani. Ori in 4 ani, daca nu fac ceva durabil, sigur se surpa inca o data.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

luc

#8589
^^Zona in care era vant puternic (de care ne spunea si @rocklee), unde A10 va subtraversa DN este cunoscuta iarna pentru viscolirea zapezii pe sosea, se monteaza parazapezi. Sa speram ca au in proiect si solutia pentru protectia autostrazii, mai ales ca este in debleu.

alecu26

am aceasi mirare ca si voi...cu privire la pilotii facuti in aval. Dar cred ca au facut...sau o sa faca si in amonte???!!!???
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

cristi5

Quote from: vancouver on October 31, 2017, 01:24:00 AM
Bravo PORR.

Subscriu. Arata ce poate face un privat care are de aparat un nume daca da cu mucii-n fasole. Sigur, nu toti fac asta.

Daca statul/CNAIR era vinovat, mai stateam 2 ani pana sa-si asume vreun functionar o solutie. Ca observatie, statul nu da cetatenilor garantie pentru "lucrarile" sale :)

Pe langa garantie, daca constructorul intarzia dupa toate claim-urile obtinute din intarzieri ale statului (sau provocate de vreme rea etc), ar fi fost penalizat pt zile de intarziere. Deci sunt si alte "incentives".

E un caz interesant de design&build pt ca solutia din SF tinea cont de terenul instabil dar ei au proiectat altceva, mai ieftin. Sigur au facut economii in alte parti, aici n-a mers. Dar daca interzici constructorului sa schimbe solutia (ca pe PiSi 1 si 5) ajungi sa iti implementeze solutii depasite (si care nu e sigur ca vor functiona, baza fiind doar un SF) pe bani multi.

Ionut

Filmarea API din avion si pozele lui alexV in alba24.ro.
Noutatile (pe surse) pentru receptia lotului 3 preluate de economica.net si de alba24.ro.
Poze si in Adevarul.

ciprebbe

Quote from: Tavi on October 30, 2017, 09:08:05 PM
Multumim Cip!
Mereu am vrut sa intreb de ce forezele sunt pe partea stanga in sensul de filmare si nu pe dreapta. Ma asteptam sa faca un zid pe partea cu dealul sa nu vina peste autostrada ...
Va rog cei care stiu  :book: sa intervina.
Alecu26 anticipez ca vei primi o cola virtuala :cheers: :lol: :cheers:

Sunt si spre deal coloane.Le vedeti pe toate 3 (forezele) acolo pentru ca spre deal s-au finalizat :). Stie si Porr sa accelereze.
In cateva zile sunt gata toate coloanele si "de la vale".
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Tavi

Multumim Cip!
Inseamna ca nu mai au mult iar mobilizarea este exemplara.
De urmarit cand incep sa dispara forezele :)