Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 12 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

O să îi ajute cu suport moral  :D . Ambii vor termina în același timp.

pentium10

Hai sa scriem despre santier. Una si alta. In mod pozitiv.

Perceptia ca Geiger e in fata, e gresita.
Am fost sa fac fotoreportaj de la sol, si perceptia mea e total diferita. Si va lamuresc.

Strabag e in avans, chiar daca din drona pare in urma, nu e.
Strabag mai are de terminat capetele, volumul lucrariilor ramase sunt ce sunt, dar nu e imens, si chiar e o realitate ca a ramas putin. Dar se stie ca doar capetele lipsesc, in rest sunt gata.

La Hadareni cu trecerea peste DN15 au putin. Aproape de acest sector mai trebuie un pic de uzura, si parapeti. La montare parapeti se lucreaza cu peste 6 echipe. Eu am fost super fascinant ca am vazut pe aceasi santier 6 echipe. Pe care santier vedeti peste 4 utilaje de batut parapeti in aceasi timp?!
 
De la Hadareni pana aproape de podul peste Aries, lipseste doua randuri de parapeti in rest e ok.
E completa uzura, sistemul de rigole, drumul technologic, inclusiv si gardul de protectie pe o parte. S-a scos din material exces de pe margina, s-a curatat foarte mult zona. E completa si bazinele de acumulare apa, rigolele aferente. 

La Podul peste Aries sunt in grafic, hidroizolatie e pusa pe o parte, si parapetii se finalizeaza in weekend. Se escaveaza zona noua atacata sub pasajul de la Luna. Ce mai are Strabag e amenajarea albiei la Aries, care se poate face dupa deschiderea traficului. Materialul este adus in santier.

Deci Strabag, nota 10. Perceptia era ca au ramas in urma, dar defapt acum sunt in fata, ca au putin la capete, si sunt 2 zone fara mai batai de cap. In rest nu au zone mici de completat.

In cealalta parte Geiger, sa nu uitati au toata zona nodului Chetani. Mai sunt multe de executat, unele sub trafic, altele necesita inchideri ale nodului Chetani. Vom vedea cum rezolva.

Au de terminat multe in zona celor 2 structuri in zona nodului Chetani. Uzura, parapeti, fonoabsorbante, rigole, comunicatie, electric, inverzire, zona mediana. Pe tot lotul sunt foarte destul de multe "zone" lasate in aer, cu mici lucrari, dar totusi ce necesita timp si completare.

Se lucreaza in foarte multe muncte, si la structura optica si electrica in jurul nodului Chetani. Au de terminat podelete, zonele de la bretele. In afara santierului au multe de facut, rigole partial lipsa, sau flux apa bazine nefinalizate, drumuri technologic e in progres, dar nu e finalizat. Au de amenejat o albie in zona nodului Chetani, e in poza.

Sub supratraversarea de la Chetani se progreseaza bine, dar inca nu e gata.

Nu stiu de cine tine zona albiei de Aries in zona Hadareni dar si acolo se aduce material in santier. E in afara partii carosabile, deci dupa deschidere merge.

Nu are rost sa intrati in termene, nici de 1, sau 20 decembrie. Daca vream sa faca bine si le dam timp, si nu e presiune, termina cand termina.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

Zona cea mai dreapta si senzatie de viteza, santier curat, ingrijit



























































Powered by API/PUM imgur uploader
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

Ne apropiem de podul peste Aries si finalul fotoreportajului


























Powered by API/PUM imgur uploader
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Seraphymus

A vazut cineva solutia data, in sedinta de azi de CAB pe Chiribis - Biharia?

dargauda

Chiar stie cineva decizia??


GIV

e bine ca doar ce am terminat de baut o cafea. de dormit nu se pune problema, netu sa nu cada si f5 sa mearga :lol:

carutasul


kitsune

#33809
Abia aștept să văd titluri pe tabloide cum că vopsesc ăștia iarba in verde  :lol:

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence