News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Vrednici "muncitori" pe santierele patriei  :lol:

cricric

Quote from: Lvs_tm on February 18, 2015, 11:54:37 PM
Salut, vin si eu cu o intrebare.
Am trecut azi pe langa un MCV cu 80 km/h in localitate, limita de 50. Nu m-au oprit baietii, dar mi-au dat un blitz ca si cum te-am ochit..
Sa ma astept la ceva in posta?!

Da si nu. Mai sunt si politisti de treaba sau care au facut deja norma de amenzi si doar te-au atentionat. Am mai patit si eu. Nu cred ca e 100% amenda.

MNU

#3437
In cate stiu, dupa nebunia cu acele camere fixe, Inspectoratul Genaral al Politiei Rutiere a emis un ordin prin care era obligatoriu sa fii oprit in trafic la momentul abaterii, pentru a fi sanctionat.

In cazul tau, sunt aproape 100% sigur ca a fost doar o atentionare. Din cate stiu, de atunci nu se mai trimit amenzi pentru viteza prin posta.

LE: cred ca doar radarele fixe de pe DN1 au mai ramas functionale dar nu stiu daca se trimit de la ele amenzi prin posta sau nu.

horatiu.cosma

De ani de zile nu am mai auzit sa primeasca cineva amenda de depasire viteza acasa, deci cred ca esti in regula.

adiarc

minunea s-a produs...se repara bvd principal de tranzit din Fagaras.Se foloseste tehnica de ultima generatie ...cu butelia si cativa Dorei   :).Termen de garantie - plus infinit....dar nu si pt directia masinilor



in rest...carosabilul seamana cu cel din...Donetk,Ucraina







si ca sa incheiem intr-o nota optimista - M-tii Fagaras pe drumul dintre Vistea de Jos si Vistea de Sus - Bv

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Calin

#3440
@adiarc:"in rest...carosabilul seamana cu cel din...Donetk,Ucraina"
  Sigur nu semana cu cel din ......Budapesta ? Spun asta vazand reclama din penultima fotografie-afis electoral:"Jovo,Jolet,Biztonsag"   :insomnia: :rofl: :rofl: :rofl:
Este excelent daca se apuca de reparat drumurile.Si care speram sa si tina.La Targoviste au ajuns unele drumuri ca dupa razboi.Au schimbat canalizarea cu fonduri europene dar se pare ca nu au terminat la timp lucrarile.Iar apoi am auzit ca pe unele drumuri au spart substratul de beton gros si care dadea implicit rezistenta covorului asfaltic si l-au inlocuit cu altul mult mai subtire ( din spusele unui prieten care locuieste in zona respectiva).
  Faza haioasa a fost ca venind din Italia dupa cateva luni lipsa,am ajuns noaptea la Targoviste -am mers pe centura orasului ,iar apoi am intrat intr-un sens giratoriu mare -avand in fata un alt autovehicul-care ,deodata incetineste brusc ! Vazand ca avea liber in fata l-am suduit un pic pe soferul din fata (binenteles fara ca acesta sa ma auda).Imediat vad masina acestuia cum se clatina de mama-mama! Era ditamai gropoiul ! :lol: De la suduit am trecut imediat la multumiri -caci as fi trecut peste el linistit si in viteza ( legala desigur-dar mult prea mare pentru obstacolul neasteptat).In urma cu vreo doi ani , in drum spre Italia -in zona Savarsinului din judetul Arad-noaptea-inainte aveam o alta masina cu niste prieteni-o familie din R.Moldova-cred ca aveam 90 de km la ora-am nimerit din plin un gropan.M-am oprit in primul loc posibil si am chemat la 112 anuntand ca o astfel de groapa constituie si o potentiala cauza de accident.Data urmatoare cand am trecut pe acolo am vazut ca peticisera bine groapa/gropile .Roata a trebuit sa o schimb pana la urma in Ungaria cu ajutorul unei chei tubulare oferite cu multa generozitate si amabilitate de un cetatean maghiar dintr-o localitate de pe langa autostrada-deoarece cheia masinii s-a indoit.Binenteles ca m-am simtit dator sa rasplatesc amabilitatea cu o sticla de vin romanesc de Cotnari......

cezar-mario2012

 Am si eu o nelamurire, cam cat costa sa mergi cu o masina electrica 100km? Din ce am vazut eu pare ca costa dublu decat benzina, este destul de greu de calculat, chiar si pretul Kw este greu de calculat avand multe componente: taxa de rezervare, acciza, tva, taxa de cogenerere... Monentan acele stati electrice (mai multe sunt in afara), asigura incarcarea gratuit, dar presupun ca la un monent dat se va plati si acolo. Din cate stiu trifazicul este mai scump, de asemernea si kw industrial.

http://youtube.com/v/iidfNyk6Ve0

http://youtube.com/v/yilauUNjfxs

http://youtube.com/v/3oUiR8lzlkk

yetiman

Nu e chiar asa usor de calculat. Depinde de mai multi factori.
Daca iei in calcul doar costul electricitatii fata de benzina/motorina, economiile sunt substantiale.
Dar, si exista un mare dar, la masinile electrice costurile mari vin din costul bateriilor.

Poti vedea aici o comparatie din Anglia.
https://www.carwow.co.uk/blog/Electric-Petrol-Diesel-Comparison-502

In cazul mentionat, daca se aduna chiria pentru baterii, costul va depasi destul de mult costul unei masini diesel si va fi apropiat de cel al masinii pe benzina.

Depinde si ce va aduce viitorul la preturile carburantilor si la costurile bateriilor.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

cezar-mario2012

 Articolul nu ma lămurim,  compară prea multe elemente, asigurare, emisii... Reformulez intrebarea, merg 100 de km cu masina de mai sus, cat ma costa ? Consumul mediu estimat este de 147kw/ km, pretul pe kw fără taxe este 0.84 lei.

MRS

Amenzile de la camerele fixe pe DN1 (B-Bv) sunt trimise prin posta in continuare...
De obicei militia da flash ca sa iasa numarul in poza mai bine dar poate mi s-a spus mie eronat... In ultima vreme te opresc, nu am mai auzit sa trimita acasa...
In schimb se trimit amenzi de vignete la greu.


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dorum

Quote from: cezar-mario2012 on February 20, 2015, 05:57:34 PM
Articolul nu ma lămurim,  compară prea multe elemente, asigurare, emisii... Reformulez intrebarea, merg 100 de km cu masina de mai sus, cat ma costa ? Consumul mediu estimat este de 147kw/ km, pretul pe kw fără taxe este 0.84 lei.

ceva nu se leaga in intrebarea ta...147kw eu cred ca e puterea maxima a motorului.... pretul pe 100km al curentului electric eu stiu sa fie situat in jurul a 2-3Euro... la care adaugi chiria bateriilor 70-120E/luna. Deci la 2000km/luna platesti sa zicem 100E chiria(leasingul) pt baterii + 40/50E curentul. Un total de aprox 150EURO.

...la o masina pe benzina care consuma 10l/100km platesti pt 2000km/luna 5.2lei/litru*200litrii =1040RON = 230Euro.

DAR, pretul masinii electrice e mai mare, chiar si cu plata lesingului pt baterii...

In concluzie ar merita doar daca faci foarte multi km pe luna si circuli doar in zone unde exista statii de incarcare...

Time-and-Space

pai statii de incarcare cred ca va trebui prin lege sa fie tot mai multe, parchezi gratis si incarci gratis. in olanda sunt multe statii de incarcare in orase  si in apropierea terminalelor de transport public(gari, aeroporturi, statii de autbuz) la tot pasul ( nu stiu daca platesti un abonament sa le folosesti), cred ca problema e mai acuta in afara zonelor urbane, dar si pentru asta cred ca exista o strategie EU. fara statii atractivitatea masinilor electrice si fezabilitatea lor sufera. de asemenea cred ca pot folosi banda de taxi/bus in viitor. aici e o problema cu masinile foarte performante "hibride" (panamera) care nu sunt de fapt economicoase dar vor putea folosi facilitatile pentru hibride/electrice.

adiarc

#3448
Cea mai buna idee este cea pe care am văzut-o in Germania...adică folosirea infrastructurii existente si anume stâlpii de iluminat public.....la noi in multe zone din afara localităților exista si aceștia deja pe marginea drumului, iar investiția pt aceasta modernizare e infima in comparație cu o stație de încărcare de la zero ( 500-1000 de euro/stâlp ), fata de câteva zeci de mii de euro pt o stație noua.
Cel putin in orașele mari se vor face investiții masive in acest sens.Deja orașe ca Parisul vor sa interzică in câțiva ani circulația mașinilor diesel sub o anumită vechime.Problema cea mai mare pe care o văd eu sunt companiile petroliere care nu se vor lasă așa ușor date la o parte....alte lucruri cum ar fii autonomia mai redusă si prețul vor capată probabil o soluție in viitorul apropiat ( sau cel putin asta sper  :))

Iar in Franța se acorda si 10.000 de euro suvbventie pt o mașina electrică
Eu prevăd ca in câțiva ani , in marile capitale , vor fii zone unde vor putea circula doar mașinile electrice sau cel mult cele hibride , cu o limita de viteza redusă , ca sa meargă in mare parte pe electric
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

cezar-mario2012

 Se observă că nu v-ati uitat la filmulete de prezentare a masini Kia evo electric si vorbiti doar de avantajele subvenției,  stati de alimentare gratuite. .. in film este data puterea 81.4 kw si consum  mediu 147iw/km. Curentul consumat este platit de stat momentan, dar nu fi veșnic asa. Si eu vreu benzina gratis. M8e niaciesit un consum de peate 1000 lei la 100 de km fata de 450 lei pe benzina. Poate sunt greșite datele din clip, dar daca nu, momentant consumul este imens. Eu nu vreu sa platesc curentul electric cunsumat de alti asa cum acum platim eolinele altora.