News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

O singura nedumerire am.

Dumnezeu este in toate, sau Partidul este in toate ?....  O:-)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gruiarew

Nu-s eu bisericos, dar mi se pare de porc să-l amesteci chiar și pe Dumnezeu în noroaie.

Pe de altă parte, cam așa se întâmplă când aștepți "să vină" cineva "să-ți facă". Bunică-miu povestea cum se adunau oamenii din sat pe vremuri unii la alții și cum se ajutau. Așa s-au construit mai toate casele de la mine din sat. Așa s-au făcut drumurile, chiar și un pod. N-au așteptat după nimeni să vină să le repare acoperișul de la bloc, sau să le desfunde ulița.

Acum nimeni nu mai mută un pai. Se bălacesc toți în noroi, nu mai pune nimeni mâna pe hârleț să facă un șant să curgă apa. Asta la sat.

La oraș e la fel. Trebuie să vină "cineva" să-ți ia gunoiul sau zăpada din fața ușii. Zăpada cel puțin dispare când vine primăvara.

Și asta în Ardeal și Banat, unde-s oameni harnici, chipurile. Cum dracu să nu apară "băieții dăștepți" când nimănui nu-i pasă de nimic?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

JohannDB

Nu știu unde s-o pun asta........
Când am "văzut-o", am rămas...... pe gânduri ....... !! Citiți și gândiți mai apoi !!
  Drum expres, de unde ??, - tocmai de la Mândra (BV) la Șelimbăr (SB).... "Microregiune" !!                                                                                                                                                                                                                  http://www.bizbrasov.ro/2019/02/26/drum-expres-mandra-selimbar-din-fonduri-europene-microregiunea-tara-fagarasului-o-strategie-de-dezvoltare-de-25-miliarde-de-euro/

Dagda

^ am pus si eu pe A13.... e de plans cand imi dau seama ca astia habar n-au ce se intampla in jurul lor. Asta ca sa stim de ce se misca atat de greu lucrurile pe Brasov-Sibiu...

NGC

@disney: Mai sterge din mesajele private, ca nu ma lasa sa iti trimit raspuns pentru ca nu mai ai loc.

gruiarew

N-o să se facă nimic, stați calmi. La Sibiu nu-s în stare să facă o prăpădită de centură, sau să bage niște autobuze. Se stă și câte două ore în trafic dimineața (cei ce vin din noul cartier al Arhitecților). Seara la 17 e la fel când iese lumea de la muncă, tot orașul e paralizat. Nu se poate rezolva traficul într-un oraș de mâna a treia dar ei fac "microregiune". În plus Brașovul își face aeroport.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

mircea

Din desenele cu carioca de care pomenește NGC pe topicul A13: Atâta fantezie există în documentul ăla dat de CNAIR încât îmi doresc din ce în ce mai mult o soluție legală prin care să legi toți angajații din CNAIR contractual de promisiunile astea. Să raspundă ca o echipă! Iar dacă nu sunt îndeplinite în proporție de 75-80%, dați afară plus despăgubiri procentajul de nerealizări din salariul încasat de la stat. Evident, fără dreptul de a mai lucra la stat pe o perioadă de minim 20 de ani. Nu ai cum să vii și să arunci cu nesimțire asemenea cifre! Insulți inteligența chiar și a broaștelor de pe traseele prezentate!

- finalizare ST 1 și 2 în 2019
- finalizare tuneluri Holdea în 2020
- 1565 de KILOMETRI de A și DX în construcție în 2022

Am ajuns să citesc Harry Potter pentru o doză de realitate!

NGC

Are cineva timp si chef sa rasfoiasca vreo cateva zeci de pagini de comunicate CNAIR din 1 Ianuarie 2017 si pana astazi si sa selecteze toate comunicatele in care au scris despre cereri de finantare pentru diferite proiecte?

Ar trebui sa rezulte o lista cu:
- link catre comunicat
- data comunicatului
- obiectul comunicatului
Apoi ma ocup eu de lista ca sa pun paie pe foc. ;) :p

Comunicatele le gasiti aici.

Daca se ofera cineva, il rog sa raspunda aici, pentru ca sa nu facem munca dubla.

Multumesc!

:cheers:

ovicor

Atentie. Scriu si aici .DECLARATIA 230 poate fi depusa doar pana in 15 MARTIE 2019! Mie mi-a scapat informatia, doar cand am cautat sa descarc formularul am observat.

dancosta

Quote from: NGC on February 27, 2019, 10:28:34 PM
Are cineva timp si chef sa rasfoiasca vreo cateva zeci de pagini de comunicate CNAIR din 1 Ianuarie 2017 si pana astazi si sa selecteze toate comunicatele in care au scris despre cereri de finantare pentru diferite proiecte?

I-am rugat eu acum cateva minute pe cei de la CNAIR sa te ajute. :D

Quote
1. Va rog sa enumerati toate proiectele pentru care au fost depuse cereri de finantare europeana din data de 1 Ianuarie 2017 si pana astazi, precum si data depunerii cererii de finantare.
2. Va rog sa enumerati toate proiectele pentru care au fost semnate contracte de finantare europeana din data de 1 Ianuarie 2017 si pana astazi, precum si data semnarii contractului de finantare.

TibiV

Quote from: horatiu.cosma on March 01, 2019, 05:59:46 PM
La fix au reapărut Cuc și Ioniță de mânuță pe șantiere...
Nu am vazut picior de Ionita...
Doar vestigii de Cuc si Neaga.
Astia  au fost probabi sefii de santier ai lui Apolodor.... Aia pe care Apolodor i-a concediat pentru incomptenta. Dar pe vremea aia era mai usor, rezolva gadele cate 20 din astia pe ora.... (este adevarat, productivitatea era mica, dar si populatia Terrei era mult mai putin numeroasa....)
Probabil ca astfel de experti "180 km anul asta" l-au dus pe Decebal la sinucidere....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

disney

Quote from: NGC on February 27, 2019, 11:07:08 AM
@disney: Mai sterge din mesajele private, ca nu ma lasa sa iti trimit raspuns pentru ca nu mai ai loc.
Done! Poti sa imi scrii.

cristi5

Quote from: TibiV on March 02, 2019, 01:03:40 AM
Nu am vazut picior de Ionita...

Daca cineva il poate identifica pe Ionita pe acea filmare, rog sa ne faca un stop-cadru...

NGC

^^^

Quote from: NGC on August 21, 2017, 12:31:05 PM
Bineinteles ca seful a cautat umbra.



Vulturul era batran si nu a putut stabili clar daca era vorba despre ministrul transporturilor, directorul CNAIR sau altcineva.

De obicei astia care inspectau erau mai vizibili.

elphax

nu stiam unde sa pun asta ...