News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

Ionut

#10455
Quote from: iachi_da on May 24, 2018, 11:34:51 PM
Păcat că nu te-a lăsat să vorbești mai mult.

Nu am reusit in seara asta sa fiu in studio. Data viitoare... Mi se pare incredibil cum insista pe prostia cu fondurile europene. Ca e finantat din fonduri europene. FANTASTIC. Bine ca macar am apucat sa explic cum e cu decontarea pe fonduri europene. Poate din 1000 de telespectatori au inteles 10. Tot e ceva. Incredibil cu cine luptam.

TibiV

Quote from: Ionut on May 24, 2018, 11:32:27 PM
Minte cum respira.

Cred ca au o scoala speciala pentru asta.
Iar cine nu absolva "magna cum laude" nu are ce sa caute in sistem.
In tot sistemul....

(Bine, unii iau nota mai mica la romana si "reduc democratia", dar in rest tot "magna cum lauda" au pe diploma. Ca "fac" 750 km de autostrada in 5 ani...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Quest

A fost ok Ionut. Bine ca Mariana Pop te-a lasat sa explici mecanismul de plata a lucrarilor finantate din fonduri UE. Bininteles ca RO tre sa plateasca tot, adica sa aiba bugetat costul intregii lucrari, dupa care va reprimi de la UE doar 85% din costurile eligibile.
O sa urmaresc pe site-ul Digi cind apare editia, o pun pe thread-ul Discutii cu CNAIR.
Common sense will get you far !

Gendan

Aveam in surdina Digi24 dar chiar am fost atent la discutia voastra. Ai avut cateva minute super ok  :cheers:. Ai pus punctul pe i de multe ori.
Ma gandeam cand il auzeam pe Serbanescu fix la Traian Basescu: noua nu ne trebuie autostrazi. Sa fim 60 de milioane si pe urma.
Foarte tare faza cu PPP pe Craiova si Neaga.
Foarte tare muzeul de pe A3.
Foarte tare explicatia cu mecanismul de finantare. L-ai incoltit bine. As fi insistat cu bugetul, nu atat de mult pe Pasajul de la Domnesti cat pe A3, la Pietricani. Stim ce buget au, stim ca nu ajunge, am vazut cum au lucrat, vedem ca au incetinit ritmul. Lucruri concrete. Nu te mai lua cu el la cearta. Fii peste. Lasa-l chiar sa te insulte, daca atat stie. Nu intra in ping-pong cu Serbanescu, te bate. E vulpoi batran asta. Pierzi secunde bune pe ecran si iti strica si flow-ul la replici.

In rest, tot respectul. Ma bucur ca esti the go-to pentru dezbateri pe infrastructura.

TibiV

Quote from: Gendan on May 24, 2018, 11:55:30 PM
Nu intra in ping-pong cu Serbanescu, te bate. E vulpoi batran asta.
Radio Romania Actualitati.
"Before"....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

ovicor

 Excelenta interventia, Ionut, e uns cu toate alifiile Serbanescu, ma bucur c-ai fost incisiv exact cat trebuie, c-ai "prins fereastra" intre minciunile lui ca sa-i dovedesti si incompetenta si vaditul interes de manipulare. N-ai ce face, trebuie sa intri in "pig- pong" cu el, chiar daca e un domeniu in care exceleaza. Vezi, doar, ca incearca sa te enerveze, pentru a fi mai putin fluent in argumentatie, stie ca e singura lui sansa !

voicul

#10462
Mortal interviul.
52.08 Pare ca Serbanescu in mintea lui: in viata mea nu vreau sa mai imi aduc aminte de discutie aia!

Esti cosmarul lui @Ionut. Le spui prea bine si cu secvente logice.

Ionut

Multumesc tuturor pentru aprecieri si sugestii! Data viitoare ma voi stradui mai mult sa iasa cat mai bine.

GDPR

Quote from: TibiV on May 24, 2018, 11:41:10 PM
Cred ca au o scoala speciala pentru asta.

"Alin Şerbănescu este absolvent al universităţii Titu Maiorescu din Bucureşti, Facultatea de Drept."  :rolleyes: Oricum, omul este tipic cnair-ist, am cunoscut cativa.

perfidus

Stiti bancul acela cu intrebarea ce inseamna 1000 de avocati pe fundul marii, nu?
Rog absolventii de Drept sa nu se supere. E doar un banc.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

tom_sawyer

Pana la urma la ce va asteptati de la un purtator de cuvant? Sa spuna pe sleau ca sunt incompetenti in companie?

Omul isi face treaba pentru care e platit, nu vorbeste in nume personal, are un mandat de reprezentare.

De asta nu mi se pare ok ca il atacati la persoana.

GDPR

Am inteles, nu minte pe persoana fizica. :)

dr4qul4

Foarte multi din directorii intstitutiilor publice sunt juristi.
Din acest motiv nu-i intereseaza sa fie eficienti ci doar sa se acopere in hartii. Trebuie sa vorbesti cu unul ca sa-ti dai seama cat de absurd interpreteaza legislatia.
Din pacate ce noua ni se pare absurd, pentru juristi se pare normal si te invita sa contesti in justitie.
Si cand spun juristi ma refer si la procurori, care urmeaza strict litera legii in interpretarea cea mai grava: toti sunt hoti pana la proba contrarie; noroc ca judecatorii mai tin cont si de spiritul legii si de practica juridica atunci cand dau verdicte.
Si cum legile sunt atat de "bine" facute, fiecare interpreteaza doar partea care le convine.

Si este normal sa gandeasca asa, putand fi concediati doar daca incalca legea, nu si daca freaca menta.

Primul lucru pe care l-as scoate din lege ar fi avizul consultativ. Ce rost are un aviz pe care nu esti obligat sa-l respecti, dar esti obligat sa-l ceri?
Daca vrei o a doua parere poti cere un aviz facultativ, dupa care nu esti obligat sa astepti daca vezi ca nu mai vine.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

racer2heaven

Quote from: tom_sawyer on May 25, 2018, 04:03:10 PM
Pana la urma la ce va asteptati de la un purtator de cuvant? Sa spuna pe sleau ca sunt incompetenti in companie?

Omul isi face treaba pentru care e platit, nu vorbeste in nume personal, are un mandat de reprezentare.

De asta nu mi se pare ok ca il atacati la persoana.

Scuze de off-topic!
Nu sunt de acord cu tine, sa iti dau un exemplu: daca un hot fura si eu doar ma asigur ca nu e prins, ma fac partas faptei lui => si eu sunt hot!
Daca el ca om accepta sa lucreze in subordinea unor oameni fara moravuri (de competente nu mai spun..) si in loc sa aiba coloana vertebrala devine la fel de "flexibil".... imi pare rau pentru el dar face parte din aceasi categorie, si deci, merita sa fie tratat ca atare!

Cat despre emisiune, BRAVO!!! la cat mai multe asemenea "evenimente" e bine ca API sa prezinte un punct de vedere OBIECTIV si bazat pe FAPTE REALE, nu aberatii si promisiuni cum fac cei din CNAIR!!