News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

AdrianB1

Quote from: vancouver on September 20, 2016, 11:54:48 PM
Tot ce-ti trebuie pentru virament online este IBAN si eventual BIC (adica ceea ce in Romania in mod eronat este numit SWIFT, adica INGBROBU).
Pentru plati din Romania in Romania e suficient IBAN, in formatul romanesc include codul bancii.

lupualb

Nu am internet banking.

vancouver

@AdrianB1: Da, stiu, in mod normal este suficient IBAN. Dar de ex. la banca Transilvania cere si numele bancii destinatare SAU codul bancii (BIC=SWIFT). Si in Germania, pentru plati interne este suficient IBAN-ul, dar fix la ING nu este suficient, ei avand acolo un singur mod de a face plati indiferent daca in Germania sau in alta tara europeana in EURO. Adica pentru plati in Germania sau catre Romania in euro se foloseste aceesi fereastra, in care cere inclusiv BIC. Doar pentru plati in alte monede exista o cale separata de urmat. Daca si in Romania ING adopta acelasi mod de lucru, automat trebuie si acolo BIC, de aceea am spus ca eventual ar putea fi cerut.

@lupualb: intra pe urmatorul link, acolo vezi detalii despre internet banking la ING:
https://www.homebank.ro/ing/ingb/persoane-fizice/e-banking/ing-home-bank.html?icid=HomeBank&ibid=hp_productbox_dr2_title
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

lupualb

#7233
Nu sunt client ING, am card doar la BCR

AdrianB1

Quote from: vancouver on September 21, 2016, 12:21:05 AM
Daca si in Romania ING adopta acelasi mod de lucru, automat trebuie si acolo BIC, de aceea am spus ca eventual ar putea fi cerut.
In Romania numele bancii e derivat din IBAN, in aplicatia ING cand introduci primele 8 caractere din IBAN (care de pilda pentru un cont ING sunt ceva gen RO48INGB) iti apare automat dedesubt numele complet al bancii si filialei pentru ca asta e informatia din campurile respective. Sunt diferente la IBAN de la tara la tara, varianta din Romania e in regula - de obicei e fix tara (RO), codul bancii si al filialei si apoi numarul de cont (la unii daca numarul de cont e mai scurt e completat cu zerouri sau X-uri).
Quote from: lupualb on September 21, 2016, 12:16:20 AM
Nu am internet banking.
E foarte simplu si util sa iti faci.

Ionut

@Lupu

Ce anume vrei sa faci si nu poti? Sa donezi si nu poti sau...? Cea mai simpla varianta, asa cum ti-au zis colegii, este sa-ti pui internet banking. Mergi la BCR si cere internet banking - daca ai salariul la ei din cate stiu eu este gratuit.

adiarc

si daca nu e gratuit e oricum super ieftin

la banca la care sunt platesc 1 leu/luna +3 lei pe luna ,pt internet banking,respectiv mobile banking.
E super simplu de folosit si te va ajuta in viitor pt orice plata - utilitati de orice fel ( faci astfel incat sa primesti fact online,pe mail - ajuti si padurile patriei ),intretinerea,etc,etc.Astfel nu mai stai la nici o coada de acest fel
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dragos76

Quote from: vancouver on September 21, 2016, 12:21:05 AM
@AdrianB1: Da, stiu, in mod normal este suficient IBAN. Dar de ex. la banca Transilvania cere si numele bancii destinatare SAU codul bancii (BIC=SWIFT).

De ceva vreme nu mai e necesar, e suficient doar IBAN-ul.


aldocan

Se poate deschide un cont  PayPal  ? 

Ionut

^ Avem cont PayPal. Adresa la care ne poti trimite bani prin PayPal este contact@proinfrastructura.ro.
:cheers:

Stefan01

Conform ziarului Unirea, deja a nins la Sureanu. Stirea surpriza o gasiti aici. Sper ca vremea sa tina cu constructorii si in luna decembrie.

jalemare

Vesti bune de la Sureanu, echipamentul e pregatit  :D
Da' cu drumul au rezolvat? Ca dupa Barajul Oasa era pilaf...

pasadia

A nins in multe locuri: Harghita Bai, Lacul Rosu, probabil prin pasurile din Maramures. In mod sigur este strat de zapada la peste 2000 de metri. Nu e nimic surprinzator in asta, se intampla in fiecare septembrie ca un prim val de ninsori si aer rece sa aduca zapada cel putin in zona alpina. Anul acesta acest prim val (ce de obicei era in prima parte a lui sepetembrie) a venit ceva mai tarziu si ceva mai decis, de asta limita zapezilor a fost mai jos de 1800 (cam spre 1200-1400).

Dar asta nu schimba cu nimic sezonul pentru constructori.

Io

Voi afla la timp cum e drumul Oasa - Luncile Prigoanei si voi posta aici.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

dragos76

Eu am fost în august, și mi s-a părut foarte decent pentru un drum de macadam. A fost prima dată când am fost vara pe acolo, dar mi s-a părut că l-au nivelat destul de bine, nu prea mai deloc gropi așa că am mers cu o medie de vreo 30km/h. Sunt vreo 3 zone de urcare mai înguste, unde se pare că nu prea e un șanț "standard", pe unde e posibil să se degradeze drumul în cursul iernii (una e undeva pe urcarea de la lac înspre Lunci, a doua după Luncile progoanei către poarta raiului și a treia în zona de acces la domeniul schiabil).