Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Ionut

Multumim udar! Foarte la obiect updateurile tale, foarte utile! :cheers:

Hmmm, DN6 se pare ca s-a aglomerat destul de mult odata cu noile centuri si cu A1 Arad-Timisoara. Acum poate nu se muta tot traficul de pe Valea Oltului pe DN6. :lol: Ca n-am facut nimic... :D

davyl

Un MARE multumesc udar pt update-ul de pe DN6. Mi s-a "inseninat" ziua aici la Bruxelles desi sunt niste nori gri-gri-gri!
@ionut, sper din tot sufletul sa nu se fi mutat traficul pe DN6, insa cu toate modernizarile astea din ultima perioada, DN6 e "la moda". Mai greu este insa ca se lucreaza intre Ciochiuta si Filiasi (zona Strehaia) si acolo e inca un punct nevralgic...

nenea_hartia

DN7 ieri, între Gothatea şi Câmpuri Surduc. De la Câmpuri nu se mai putea circula. A trebuit să mă întorc la Săcămaş şi să merg spre Timişoara. La Săcămaş poliţia blocase oricum DN7 şi redirecţiona spre Lugoj:











udar


davyl

Impresionant! Acum inteleg de ce am vazut azi stire in ziar ca este cod rosu de inundatii in Timis.

Multa bafta in deplasarile tale nenea_hartia si fara evenimente de-astea!

bogdymol

Cateva poze de pe drumul Arad - Chisineu Cris - Ineu - Beliu (DN79 - DN79A - DJ792A). Am folosit ruta aceasta in loc de DJ709 pentru ca ala e groaznic...

Iesirea din Arad spre Oradea:





Intrarea in Zimand Cuz (cu limitare de viteza si pentru cei ce ies din localitate, dar nu voi mai relua discutia :bash:):



Dupa iesirea din Zimand Cuz urmaza o linie dreapta pe care se poate circula normal:



Intrarea in Zimandul Nou:



Trecerea la nivel cu CF Arad-Oradea se pare ca nu a fost reabilitata:





Iesirea din Andrei Saguna. Observati marcajul care te obliga sa o iei cu roata din stanga peste bordura (asta ca sa nu patesti ca si PCT @ trafictube.ro pentru ca ai incalcat linia continua):

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Drumul e bun, doar ca inca nu e marcat. Am condus pe aici si noaptea pe ploaie si e groaznic...







Intrarea in Șimand:



In Șimand e singurul loc de pe tot drumul in care am observat ca nu e asternut si stratul de uzura peste tot:





Șicana de la intrarea in Chisineu-Cris e pusa la cateva sute de m inainte de intrarea efectiva in localitate. Pe aici s-ar putea circula linistit cu 80-90 daca nu ar fi ea...



Nici trecerea la nivel cu CF de la intrarea in Chisineu-Cris nu a fost rezolvata:



In stanga e DN79A spre Vărșand si Bekescsaba (Ungaria):



Nici podul peste Crisul Alb din Chisineu Cris nu a fost atins de lucrari:



In fata e DN79 spre Oradea. Noi o luam la dreapta pe DN79A spre Ineu:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

DN79A e intr-o stare foarte buna... fara trafic, si cu multe linii drepte:



Primarul din Chereluș a facut o pista de biciclete langa localitatea, de-a lungul DN-ului. Din cate am vazut-o asa in trecere pot spune ca e una din cele mai de mântuială lucrari intalnite in ultima vreme...



Alta linie dreapta luuuuuuuuuunga:





Ce e rau e ca dupa liniile drepte foarte lungi, de obicei urmeaza o curbă criminală, ca asta:



Ultima fiță in materie de climatizare:



Salut :bye:





La intrarea in Ineu bariera s-a lasat chiar in fata masinii...



Regio...



Am facut niste experimente cu telefonul. Uitati ce a iesit :lol:


^^ E un singur tren :nuts:

Iesirea din Ineu spre Vârfurile:



Un afis electoral :lol:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Intoarcerea a fost prin Ineu. Acesta e podul peste Crisul Alb din localitate:





La intrarea in Arad continuau cu marcajele...



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

MHN

Quote from: nenea_hartia on June 11, 2012, 09:29:32 PM
DN7 ieri, între Gothatea şi Câmpuri Surduc. De la Câmpuri nu se mai putea circula. A trebuit să mă întorc la Săcămaş şi să merg spre Timişoara. La Săcămaş poliţia blocase oricum DN7 şi redirecţiona spre Lugoj:



[...]
Sper ca proiectantii segmentelor din A1 foarte apropiate de albia Muresului si-au facut bine treaba!

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

MRS

E interesat cineva de poze si ceva comentarii din aceasta zona?  O:-)


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...


MRS

Deoarece vineri am trecut prin intuneric, pozele sunt facute la intoarcere dinspre Crasna spre Tecuci...

1. La Crasna se face mare sens giratoriu  :) nu am apucat sa-l ''pozez'' - luna viitoare promit ca nu scapa
2. Drumul este aproape finalizat (unele locuri pare stratul final de asfalt) cu toate ca contractul are data de finalizare Mai 2013!
3. Exista o serie de lucrari facute ilogic? (zic eu neprofesionist), in sensul in care au lasat anumite podete la urma si sparg cam tot ce au facut pana acum pe o lungime de minim 20m stnga-dreapta -veti vedea in imagini
4. Unele lucrari mi se par supraestimate.. sunt doar niste podete peste unele izvoare care vin dispre deal...
Anyway, enjoy PART 1: :cheers:














end of part 1


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

iuli

Wow, multumiri de poze!
am fost acolo acum 2 ani si drumul mi s-a parut impecabil, adica cat am mers din Tecuci spre Barlad. Peste o luna ajung iarasi prin zona si poate apuc sa fac o vizita si pe drumul asta, sunt curios.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog