Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

mariansb

pe Transalpina 13 grade sus si plin de lume

[/URL]





[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

Am mers pana la Ranca apoi  am revenit la Obarsie , de unde am luat-o pe DN7A catre Petrosani
Din cei vreo 28 de km primii 7 au fost mai rai, in sensul ca erau ceva denivelari si gropile fusesera astupate cu piatra, dar oricum ok.
In continuare pana la Petrosani drumul parea asfaltat recent, dar nu era marcat, decat in ultimii km. De la Petrosani la Simeria si pe urma catre Sibiu, drum perfect.

Poze cu DN7A

[/URL]









[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

doryan93

Transcarpatica, şoseaua care va face concurenţă Transfăgărăşanului, prinde contur. Valoarea proiectului de asociere dintre judeţele Braşov şi Dâmboviţa este de peste 50 de milioane de euro.




http://adevarul.ro/locale/targoviste/transcarpatica-prinde-contur-valoarea-proiectului-asociere-brasov-dambovita-50-mil-euro-1_520b06adc7b855ff56d62e4a/index.html


MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...


mariansb

Weekendul trecut am ajuns prin zona de sud vest, circuland si pe DN57 , intre Orsova si Oravita.
In judetul Mehedinti drumul alterneaza intre portiuni bune si cateva de macadam cu gropi . In plus erau multe locuri in care era cazuta piatra de pe versanti.
In Caras Severin situatia se prezinta foarte bine.

[/URL]













[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

laurashgeo

Tot asa era drumul si cum vreo 6 ani :D
Doar ca erau multe bucati proaspat asfaltate care se alternau brusc cu portiuni de macadam

Raducu Popa

#1013
DN Targu Mures - Reghin...in reabilitare de n ani.

Din ciclul " Cu cat mai multe capete de pod si podete, cu atat mai bine pentru toata lumea", va prezentam imaginile de mai jos :bash::





Asa ceva nu se putea pune peste tot?



DN Reghin - Toplita...
In localitatea Deda la o subtraversare a CF, exista niste limitatoare de inaltime care nu imi inspira prea mare incredere, care stau sa cada. De fiecare data cand trec pe acolo, imi fac cruce cu limba. Domnilor de la CNADR, va rog luati masuri, pana nu omoara pe careva. Multumesc anticipat!
https://maps.google.com/maps?q=Deda,+Mure%C8%99,+Romania&hl=en&ie=UTF8&ll=46.932724,24.838484&spn=0.001026,0.001725&sll=37.0625,-95.677068&sspn=38.638819,56.513672&oq=deda+&t=h&hnear=Deda,+Mure%C8%99,+Romania&z=19&layer=c&cbll=46.932806,24.838562&panoid=XXiSJSRVnLAUsgWG-kwXDw&cbp=12,33.24,,0,-7.49



asztalos

#1014
Drumul national de doar 8 km DN13D, intre Sovata si Sacadat

http://www.youtube.com/v/A4ZwK7-WJiA

P.S. : E primul meu video de acest gen :)

Hercule

Quote from: asztalos on August 26, 2013, 08:25:04 PM
Drumul national de doar 8 km DN13D, intre Sovata si Sacadat

Ieri am fost pe acolo, poate ne-am intersectat :)
Deșteaptă-te române!

asztalos

Poate... Vezi ca la secunda 23 din inregistrare (unde e si un izvor si intersectia cu Pensiunea Isuica) sta agentul  (de regula) de la Sovata cu radarul (daca tu sau oricine altcineva se plimba pe acolo). Oricum, un drum national de 8 km care leaga DN13A cu mijlocul satului Sacadat... e interesant.

coco.serban

Buna.  Trebuie sa plec de la Brasov la Cazanesti MH, vineri dupa masa. Imi puteti da indicatii pe unde sa o iau, de la rapiditate,starea drumului etc ?

dorinpoe

Cel mai bun traseu ar fi Brasov-Sibiu(Talmaciu)-Rm Valcea-Tg. Jiu-Cazanesti. Drumul este in conditii foarte bune, cu exceptia portiunii Tg. Jiu-Cazanesti, pe care nu o cunosc.

doryan93

În perioada 29 august, ora 13.00 - 2 septembrie, ora 14.00, circulaţia rutieră  pe DN 66, pe sectorul cuprins între km 179+965 – km 180+596, pe raza localităţii Haţeg, se va închide.
http://bistrita.citynews.ro/eveniment/o-portiune-din-dn-66-se-inchide-cinci-zile-cu-ocazia-zilelor-orasului-hateg-1250361