Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

bogdymol

Drumul Brasov - Bacau este cum a spus laurashgeo. Pana la Tg. Secuiesc e bun, apoi peticit putin... iar spre Bacau e peticit bine de tot.

Zona centrala a Iașiului e frumoasa...

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

mariansb

In weekend am fost in Muntii Apuseni, fiind cazati in zona Albac-Horea, de unde am facut mai multe trasee.
In una din zile am mers la Padis, pe DN1R, prin Poiana Horea, apoi la stanga spre Giurcuta de Sus, continuand pe DJ763.
Pana dupa Matisesti DN1R e asfaltat, apoi e macadam,la inceput chiar bun, in stare mai proasta apoi, cu gropi, nu mari ,pana la Poiana Horea.
De acolo e drum pietruit spre Giurcuta. De la Giurcuta catre Doda Pilii o parte a fost candva cu asfalt, care acum e stricat.
Din Doda Pilii, pe DJ763 pana aproape de Ic Ponor e asfaltat. Mai departe e drum mai rau , cu piatra, denivelari, dar erau si masini mici.
Inainte de Padis si pana la Sudrigiu, la DN76, e asfalt bun.
Urmeaza sa incarc si poze.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

sebba

#917
poti pune te rog si o harta pe gmaps cu traseul facut de tine? o sa incerc sa o refac si eu din ce ai zis dar tu cred ca ai face-o mai simplu/sigur ca stii clar pe unde ai trecut! tnx!
am (avem de fapt, ca suntem mai multi) de facut drumul ala si chiar ne intrebam cat e de practicabil
masinile nu sunt mici, sunt foarte mici :D fiat-uri 126p :)

asta ar fi traseul?
zici ca de la Padis spre Pietroasa (spre vest de Padis) e ok drumul?
Sailing away! S/Y Haimana

mariansb

#918
Nu, Seba, dupa Poiana Horea am facut stanga, urmand directia Giurcuta, e indicator; la doua intersectii care urmeaza tii dreapta si apoi inainte de intrarea in Giurcuta faci stanga.
Poti merge si pe la Belis, dar ocolesti. Eu am un Outlander si nu am avut probleme.
Cei care erau la Padis  majoritatea venisera dinspre Pietroasa si apoi au facut dreapta spre zona Glavoi sau " La grajduri"
Dinspre Pietroasa pana la Padis acel DJ763 e cu asfalt nou , iar spre Glavoi e macadam bun , din ce am inteles.
O sa pun si poze. Nu reusesc sa pun link cu harta.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

Pe drum intre Matisesti si Padis

prima parte Matisesti - Poiana Horea , pe DN1R

[/URL]











[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

sebba

daca de la Pietroasa pana la Padis drumul e chiar asfaltat deja nu mai am alte intrebari :D
noi ne uitam pe gugal, pe street view, si spre Padis nu au mai ajuns, ma gandeam ca nu le-a mers masina :D
da-n-colo de harta, ca "s-a rezolvat, nu mai trebuie" :)

danke man
Sailing away! S/Y Haimana

mariansb

Cu placere! Iar partea cea mai frumoasa in zona incepe mai ales dincolo de sosele ;)
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

panda80

Traseele pe care le-am facut prin apuseni weekendul trecut. Am fost cazat in comuna Salciua, catunul Sub Piatra.

De la Salciua la Scarisoara: http://goo.gl/maps/4Sxpx
DN 75 se prezinta in conditii nu foarte bune, insa se poate merge totusi pe el acceptabil.

Scarisoara-Padis http://goo.gl/maps/7PV6J
Nu am facut acea bucla mare pe la Poiana Horea, am taiat acolo pe un forestier prin Poiana Calineasa pe care gmaps nu stie sa ruteze. Se vede in schimb pe GE. Drumul a fost pe acel forestier offroad adevarat, mi-a placut mult. In rest drum neasfaltat pana aproape de Padis, dar practicabil cu aproape orice masina si de aproape orice sofer. De la Padis am mers la Glavoi si Cabana Cetatile Ponorului, drum neasfaltat bun, se merge chiar cu 40-50 pe unele portiuni pe acolo. Multa lume la Glavoi si Cetatile Ponorului.

Padis-Salciua http://goo.gl/maps/hZmRA
Confirm cele spuse de mariansb pe zona comuna. Pe la Giurcuta e ok pentru orice autoturism (bine, nu si pt cele foarte joase, sport). Intre Marisel si Maguri-Racatau drum neasfaltat cu ceva santuri, totusi am mers ok. Intre Maguri Racatau si Valea Ierii tot drum neasfaltat dar fara gropi sau damburi mari. La fel intre Salciua si catunul Sub Piatra.

La plecare, nu am mers pe drumul conventional Salciua-Buru-Aiud, ci am mers asa, pe niste drumuri neasfaltate superbe din Muntii Trascaului: http://goo.gl/maps/SltvO
Drum neasfaltat pana aproape de Aiud, dar in stare buna. Am vrut sa merg spre Teius, dar am ratat ramificatia din zona Ramet si am ocolit astfel prin Aiud. Peisajele din zona Apusenilor au fost superbe, nu am regretat nici un moment ca am bagat masina pe acele drumuri. Din pacate nu am poze, am condus numai eu si cei din masina au preferat sa pastreze imaginile doar pe retina.

Apoi a urmat DN1 pana in Sebes si Transalpina, dupa care Novaci-Rm Valcea-Bucuresti.

mariansb

Panda, felicitari pentru tura!Ce masina ai ? Totusi e solicitant pe drumurile acelea.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

Intre Poiana Horea si Giurcuta( intersectia cu DC128A) pe un drum fara indicativ

[/URL]






[/img]

Unde o fi Canpeniul asta?   :-[
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Hercule

Quote from: panda80 on June 26, 2013, 11:21:35 PMAm vrut sa merg spre Teius, dar am ratat ramificatia din zona Ramet si am ocolit astfel prin Aiud.

Am inteles de la un localnic ca drumul e impracticabil, fiind spalat de ape (eu veneam dinspre Teius pe la Ramet si am vrut sa ies spre Aiud) L-am crezut pe cuvint si nu am incercat :zen:
Deșteaptă-te române!

panda80

Quote from: mariansb on June 26, 2013, 11:34:30 PM
Panda, felicitari pentru tura!Ce masina ai ? Totusi e solicitant pe drumurile acelea.

Am un Ford Focus 1.6 TDI. E intr-adevar un pic solicitant insa am o mare pasiune de a conduce pe astfel de drumuri, pasiune care depaseste de multe ori dorinta de conservare a masinii :) Am si ceva experienta in a conduce pe drumuri neasfaltate.

adsailton92

Salut,
Ce-o sa mai mearga Dusterica pe acolo...Multumesc de trasee!! :)

dr4qul4

in week-end-ul prelungit ce tocmai a trecut am fost la Plaiul Foii. la intoarcere, circulatia fiind deviata pe DN1A, am ales sa o iau pe DN73 pana la Campulung si de acolo pe DN72A si DN71.
daca DN73A era in lucru pe anumite portiuni iar pe altele destul de prost si DN73 are destule denivelari si vreo 3 alunecari (mici) de teren unde sunt restrictii , am fost placut surprins sa constat ca DN72A a fost reparat complet si chiar foarte bine. si DN71 a fost reparat pe unele portiuni, astfel ca de la Valea Mare Pravat si pana la Bucuresti drumul a fost foarte bun! si traficul lejer.



Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024