Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 7 Guests are viewing this topic.

ijwtsh

^^

QuoteDin totalul drumurilor publice, din cele de pamant, 18 km sunt drumuri nationale

Eu stiu de cel putin DN1R intre judetele Cluj si Alba care ar fi foarte frumosi de parcurs daca ar fi reabilitati.

Hercule

DN1R "Transursoaia" e asfaltat complet. Cel putin de dinainte de pandemie.
Era o zona stricata la urcare spre Matisesti dinspre Albac, dar a fost reparata.
Deșteaptă-te române!

ijwtsh

Eu am fost anul trecut sau acum doi ani, 100% dupa ce a-nceput pandemia. Cred ca anul trecut, totusi. Cel putin intre Poiana Horea limita cu judetul Alba era prapad. M-a si prins noaptea acolo cu un Golf, oribil.

mirceaeliade

#7653
Cred ca asta e locatia DNurilor din pamant. De-a dreptul socant e ca GOOGLE si-a bagat masina pe acolo, probabil neintelegand ca aici DN=Drum Neasfaltat.  Cred ca nu ar fi chiar asa de greu sa se faca un contract pe ieftin sa se puna o imbracaminte asfaltica foarte usoara, care sa ajute eventualul 'trafic national'

https://goo.gl/maps/bL3mCi2vQmuggm6v8


Hercule

#7654
@ijwtsh

31 mai 2020: DN1R sens de parcurgere dinspre Albac spre Poiana Horea. Poze de pe traseu, drumul apare din intamplare, scopul a fost sa pozez zona.

Zona izvor dupa Matisesti


Pasul Ursoaia (granuta AB-CJ)


Altitudinea maxima / viitoare partie de schi (sunt ceva locuinte acolo, nu cunosc cum se numeste catunul)


Poiana Horea

Powered by API/PUM imgur uploader

Dupa cum am spus si dupa cum se vede, asfalt exista peste tot. Pot fi de acord insa ca acesta nu e in cea mai buna stare.
Deșteaptă-te române!

rocklee

#7655
o veste buna ....sa deschis valea oltului fara restricti....este si un filmulet pe fb
8)


Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere
1z
  ·
Fără semafoare pe Valea Oltului pe perioada minivacanței de 1 mai❗️
Din această după-amiază, începând cu ora 17:30 se circulă pe ambele sensuri la Boița, pe DN7, dar rămân în vigoare restricțiile de viteză din zona șantierului.
Lucrările se vor relua marți dimineață (02.05.2023).
Drum bun și vacanță plăcută!
#CNAIR
#DRDPBrasov

0:26 / 0:26


ovicor

Pe DN 17, la est de Bistrita, se "lucreaza" la modernizarea trecerilor peste calea ferata. Trei treceri, doua la Livezile si una la Prundu Bargaului. Nici nu stiu cand au inceput, de mult prea mult. Se spera ca ele sa devina operationale inainte de Craciun, apoi de Pasti. Poate de Craciunul viitor! Sau de Pastele Cailor! N-ai cum percepe altcumva decat o batjocura la adresa numerosilor soferi! Unii sunt aproape de-a plange, caci calea de rulare este intr-o stare deplorabila!!!

survola


ovicor

Trei garnituri cu doua vagoane, tur-retur la schimb, calatori putini, lumea prefera rutier. Dar tot traficul, departe de neglijat, trebuie sa opreasca si sa traverseze in conditii precare. Chestia e nu ca lucreaza incet, dar vine o formatie, efectueaza o etapa, luni de zile nu se mai intampla nimic, vine alta formatie, mai efectueaza alta etapa, din nou pauza. Imi face impresia ca firma a castigat multe traversari si lucreaza , cu oameni putini, alternativ la fiecare.

marinul

DN 73C-DN7 Tigveni - Ramnicu Valcea, pe alocuri mi-a adus aminte de DN 19B Suplacu-Chiribis


reed

Danlin style , a 3-a oara au scos stratul de bază ,Pizza sunt profesioniști pe lângă ăștia .Marcajele îmi plac mult,sunt că pi..tul boului făcute cu lavabil
DN28B Botosani-Targu Frumos
(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

dumbravaandrei

CNAIR chiar nu intervine in bataia asta de joc? Sau asa de mare e cumetreala la CJ Botosani?!?

RazesIesean

Nu se poate, e firma fugarului Arsene si a altora de la PSD.
Mai grav e ca aceasta firma participa la licitatii si le blocheaza facand contestatii.
~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

reed

Cumetreala e de la Regionala cred, că aia au scos de vreo 2 ori consultanții care nu le-au plăcut,până a venit cine trebe

marius.firtonea

Cateva poza de la reabilitarea executata de Strabag pe DN7 in zona localitatii Boita.
In zona trecerii de pietonii asfaltul e praf, cu o gramada de gropi, lasat in stadiul acesta din noiembrie 2022.
Termenul de finalizare era 6 dec 2022, am uitat sa fac poza la indicator.