Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

mirceaeliade

QuoteGuvernul alocă 9 milioane de lei din Fondul de Rezervă pentru modernizarea vămilor cu Ucraina și Republica Moldova de la Vicovu de Sus, Racovăț, Siret, Rădăuți Prut și Bumbăta
in Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului, prevăzut în bugetul de stat pe anul 2022, după cum urmează:

1.Punctul de trecere a frontierei Vicovul de Sus – Krasnoilsk
– dotari independente: 258 mii lei;
– proiectare: 5.574 mii lei;

2. Punctul de trecere a frontierei Racovăț – Diakivți
– dotari independente: 258 mii lei;

3. Punctul de trecere a frontierei Siret
– proiectare: 1.086 mii lei;

4. Punctul de trecere a frontierei Rădăuți Prut – Lipcani
– dotari independente: 258 mii lei;
– proiectare: 710 mii lei;

5. Punctul de trecere a frontierei între localitățile Bumbăta (România) – Leova (Republica Moldova)
– dotari independente: 210 mii lei;
https://economedia.ro/guvernul-aloca-9-milioane-de-lei-din-fondul-de-rezerva-pentru-modernizarea-vamilor-cu-ucraina-si-republica-moldova-de-la-vicovu-de-sus-racovat-siret-radauti-prut-si-bumbata.html

NGC

"ELABORARE STUDIU DE FEZABILITATE PENTRU LĂRGIRE DN4 ÎNTRE DRUMUL NAȚIONAL CENTURA BUCUREȘTI ȘI AUTOSTRADA A0"

Quote from: NGC on October 20, 2022, 10:11:10 PMZilele trecute a fost lansata licitatia [CN1048337] "ELABORARE STUDIU DE FEZABILITATE PENTRU LĂRGIRE DN4 ÎNTRE DRUMUL NAȚIONAL CENTURA BUCUREȘTI ȘI AUTOSTRADA A0".

Valoare estimata: 154.438,23 RON fara TVA

Durata contractului: 8 luni ("din care 7 luni Studiul de Fezabilitate inclusiv Expertiza Tehnică")

Finantare: Alte finantari

Termen depunere oferte: 29.11.2022

Doar LIKE CONSULTING a depus oferta.

rota

Evoluția drumurilor publice conform institutului național de statistică


sursa
Powered by API/PUM imgur uploader
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

dumbravaandrei

Imbracaminti usoare inseamna pavaje? sau DJ-uri?

NGC

Zilele trecute a fost lansata licitatia [SCN1118277] ",,Amenajare intersecție DN 7/ DN 76" – (Servicii de proiectare faza P.A.C., P.T., Asistență tehnică din partea proiectantului și execuție lucrări)".







Dintre cele 3 variante propuse a fost aleasa cea mai ieftina, adica varianta 2.

Valoare estimata: 19.581.290,00 RON fara TVA

carutasul

tocmai am văzut la exproprieri că se amenajează un giratoriu pe DN6 în Bragadiru, în locul celui din bidoane de acum. Nu am găsit proiectul, e "giratoriul standard" pe care îl fac pe toate DN-urile mai nou sau mai are vreo particularitate?

danvoicu

Bineinteles si cea mai proasta si inapoiata solutie. Nu cred ca exista tratament pentru astfel de traumatisme extreme.

reed


dumbravaandrei

pare ca doar au turnat asfalt peste covorul vechi....
astia au pretentia sa faca autostrazi?  ???

Sorinus

Pare mai mult ca e doar primul strat de asfalt. Sper.

reed

Drumul ar trebui sa fie refacut de la fundatie.Sunt zone cu stratul final de asfalt crapat,problema de fundatie aparent.Au carpit deja chiar daca nu e nici macar aproape de receptie.E haos cu drumul asta.

NGC

#7601
"Servicii de elaborare "STUDIU DE FEZABILITATE, PAC SI PROIECT TEHNIC DE EXECUTIE PENTRU MODERNIZARE DN 14B + PODURI (PESTE CF M 200 TEIUȘ ȘI CF M300 CRĂCIUNEL) pentru realizarea obiectivului de investitie: "DRUM TRANSREGIO BLAJ-TEIUS-A10""

Quote from: NGC on August 03, 2022, 10:26:41 PMOfertantii pentru "Servicii de elaborare "STUDIU DE FEZABILITATE, PAC SI PROIECT TEHNIC DE EXECUTIE PENTRU MODERNIZARE DN 14B + PODURI (PESTE CF M 200 TEIUȘ ȘI CF M300 CRĂCIUNEL) pentru realizarea obiectivului de investitie: "DRUM TRANSREGIO BLAJ-TEIUS-A10"":

1. TEHNO CONSULTING SOLUTION
2. ALPHACONSULT & ENGINEERING
3. CONSTRUCT C.D.P. S.R.L.

Nu mai stiu daca am mai scris si prin alt topic despre licitatia asta, dar acum scriu aici.

Castigatorul declarat initial a fost ALPHACONSULT & ENGINEERING. Ulterior s-a contestat, apoi s-a reevaluat, iar acum niste cinteze spun ca noul castigator este CONSTRUCT C.D.P.. O sa scriu iar daca se va contesta din nou.

tom_sawyer

Quote from: tom_sawyer on June 17, 2022, 09:29:30 PM
Quote from: tom_sawyer on May 13, 2022, 01:33:53 AM[CN1042433] Prestari serv. de proiectare constand in elaborare Studiu de Fezabilitate, Pth de executie inclusiv PAC, Detalii de executie, asigurarea AT pe parcursul executiei de lucrari si in perioada de garantie a lucrarilor executate pentru obiectivul de investitie "Realizarea unei benzi de stocaj pentru sporirea capacitatii de trafic pe DN56 intre intersectia cu DN56A si Calafat (km 71+087-km 81+000)"

1. Ofertant unic : Like Consulting SRL
2. Ofertant unic : TOTAL ROAD

Etapa I - Studiu de Fezabilitate inclusiv documentatii pentru avize, obtinere avize si acorduri: 2 (doua) luni;
Etapa II - Elaborare PT inclusiv D.T.A.C. si D.E.: 2 (doua) luni

Ofertant castigator: TOTAL ROAD
Valoare contract: 1022796.05 RON

http://e-licitatie.ro/pub/notices/ca-notices/view-c/100335718

TeoH9

Danlin chiar au sapat pana la fundatie. Au lasat anul trecut de sarbatori cratere de zici ca mergeai pe arătură.
Atata doar ca, desi au lucrat, au lucrat foarte prost. Nu este normal sa li se crape deja asfaltul turnat. Am trecut si eu pe acolo si sunt de toata jena, sper sa nu ii mai prinda vreun contract de drumuri.
Sunt surpins ca Beneficiarul accepta astfel de mizerii.

danutzu_1069

Cred ca s-a scris deja, noul giratoriu de pe DN1, acces 2 Campina, este funcțional... (dar și cu ceva urme de... neatenție la volan)



Următorul punct, lărgire la doua benzi pe sens, înainte de ieșirea spre Breaza, și aici cam este gata.