ISS | The International Space Station

Started by Ionut, September 18, 2011, 09:29:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Harry

Si totusi e doar o jumate de bucurie. Daca stai sa te gandesti ca intre 1968 si 1972 au fost 6 expeditii cu echipaj uman pe luna....

Ionut

Au amerizat și boosterul!!!!!! YEAH BABY!

TibiV

Gata, au separat si treapta a doua...

Putem sa mergem la culcare...
De acum "business as usual"...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bogdymol

19:46 (GMT) e in zona Austriei. Ies pana afara, brb.

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Bravo. BRAVO!
Istorie. Prima rachetă privată care pune oameni pe orbita.

Acum hai pe Luna.

bogdymol

 :banana: :banana: :banana:

Am vazut-o! 3 intervale de cateva secunde fiecare (sunt cativa nori sporadici, dar si zone destule cu cer senin). O stea ce s-a dus cu viteza incredibila de la vest spre est. In vreo 30 de secunde a traversat tot cerul dintr-o parte in alta.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Wow ce tare.
Ai prins Soarele bine. Altfel nu vedeai.

bogdymol

Soarele e deja apus. Mai e un pic de lumina difuza, dar vreo 2-3 stele se vad deja pe cer. Conditii ideale! Dragon s-a vazut ca o stea foarte luminoasa ce a traversat cerul foarte repede.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Sa ramana si aici pe forum cateva imagini cu lansarea de azi:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Soarele a iluminat capsula. De-aia ai putut să o vezi :) Altfel nu o puteai vedea. Asa se vad si satelitii Starlink. Dacă nu bate Soarele pe ei nu reflecta lumina (ca nu au ce sa reflecte).

bogdymol

A, inteleg acum unde bati. Da, lumina a fost f ok astazi.

Am vazut acum cateva saptamani si satelitii Starlink. Altii ziceau ca se vad foarte bine, dar cand i-am vazut eu au fost foarte palizi, abia se vedeau. Probabil tot din cauza luminii.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Cei doi astronauti au primit onoarea de a boteza capsula Dragon în care zboară. Au ales numele Endeavour, după Space Shuttle Endeavour, ambii zburand prima data cu SS Endeavour.

Doug a fost în ultimul echipaj din 2011 care a andocat la ISS la ACELAȘI port la care acum ACELAȘI Doug va comanda andocarea noului Dragon.

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

TibiV

#88
Dureaza ceva deschiderea "chepengurilor" dintre Dragon si ISS...

PS
Par sa aiba probleme de comunicatii... Nu se aud bine intre Dragon si centrul de comanda...

PPS
Foarte ciudata problema.
Houston ii aude perfect (5 cu 5) (si noi la fel) pe cei de pe "Endeavour (Dragon)" dar "Dragon" nu aude Houston. Desi legatura Houston-ISS este impecabila (si audio, si video)....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Anca_Emanuel

#89
Astronauții au ajuns cu bine pe ISS, au zis că nu se așteptau ca treapta 2-ua a rachetei să fie mai violentă decăt ce au experimentat în trecut cu tehnologia anterioară.

Dacă sunteți atenți, reiese din comentariile live că sunt impresionați.

SpaceX a publicat misiunea pe Youtube în 3 părți:
1.
2.
3.