[B] Pasajul Piata Sudului

Started by Ionut, September 21, 2011, 01:07:38 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

#1305
M-am uitata la cablurile de injectie pentru reteaua de tramvai... NU sunt conectate la firele aeriene de tramvai.
Deci nu asta este motivul ptr care nu a fost mutat stalpul...

TibiV

Pare a fi stalp de injectie...

...dar deocamdata injecteaza in aer

Iar trotuarul va ramane la fel de meschin (dupa mutarea stalpului), intre panoul/cutia de distributie electrica si noul zid de beton...




Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vasile


TibiV

In urma cu doua saptamani am vrut sa vad de aproape cum sta treaba...
Incepem de pe treptele intrarii in Arhivele Nationale.







Stalpul cu pricina si panoul electric









Revenim la stalp.
Drept in fata, unde este parcata masina neagra, ar trebui sa fie creata banda suplimentara pentru breteaua spre Oltenitei, care sa treaca fix printre panoul electric si actualul stalp - dar asta dupa ce (si daca) vor muta stalpul...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Stalpul cu cablurile de injectie...







Cabluri care nu injecteaza insa nimic...



O "baraca" intre copaci...

Hai sa facem o masuratoare...

In urma cu o luna am spus ca este meschin. Am gresit. 2,05 metri. O adevarata "autostrada pietonala" fata de mizeria de pe Fabrica de Glucoza....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

@TibiV, ai folosit un instrument de masurat neomologat!!
Trebuia sa folosesti.... pixometrul...

In alta ordine de idei, pare ciudat ca nu au "infipt" noul stalp pe pozitie... Oricum nu puteau scoate vechiul stalp sa il puna pe noua pozitie...
Ceva/cineva i-a oprit...

vasile

Păi nu au Proiect Tehnic!!
Nu au Autorizație de Construire!
Nu au Expertiză Tehnică!
Nu au nici un fel de avize!!

om_bun

Cei 2 pomi din dreptul zidului de sprijin trebuie taiati,cat de curand vor cadea peste cineva.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Buna asa... Se tine de vorba spusa!
Cam pe bani multi si irositi...

TibiV

Dragi colegi, "soc si groaza" la intrarea in pasajul Piata Sudului...

... a ramas un singur stalp!...

"Le Stalp est mort, vive le Stalp!..."


(Ca fapt divers: daca dati cautare google "Le roi este mort vive le roi", doar 2 intrari de pe prima pagina sunt despre expresia istorica. Celelalte sunt despre... albumul "Enigma" din 1996!...  :lol: )

(Pozele sunt de astazi, aprox. ora 12.10 )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Luni, 27 iulie...

... trotuarul inca (relativ) intreg, bordurile neatinse.


Miercuri, 29 iulie



Detaliu. Au spart trotuarul si se vede fixarea noului stalp.  Probabil urmeaza balastul din prima poza de azi si, evident, alte borduri nou-noute...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Aproape gata...
Astazi, 31iulie, ora 11.



Detaliu din poza de mai sus...

Mai departe...

... asfaltul mai lipseste pe viitoarea banda 1 a bretelei

Coltul cu Martisor


La prima vedere, cam asta se intampla - cu rosu noua linie a trotuarului:

O veche zicala ne spune ca nu poti sa faci omleta fara sa spargi oua. Si nici o banda rutiera suplimentara fara sa "spargi" cateva locuri de parcare in fata la Arhivele Nationale

Intrebarea este: vor prelungi scuarul care separa benzile de intrare in pasaj de breteaua de langa pasaj?... Ar fi bine sa faca asta, macar pe portiunea marcata lu linie galbena continua. Si mai bine daca o fac si pe linia intrerupta... Acolo vin acum toti "zmeii" care nu vor sa stea la coada si se "infig" in actuala banda unica, blocand cu aceasta ocazie banda 1 prin pasaj...

S-ar putea ca linia trotuarului sa nu fie ca mai sus, in cazul in care au mutat tabloul/dulapul electric mai in fata -  sageata lila. NU cred, dar imi voi da seama abia dupa ce voi face o recunostere pietonala...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Este gata, dar soferii inca nu s-au obisnuit cu noutatea.
Oricum, imbulzeala din dreptul strazii Martisor s-a "subtiat" considerabil...





Mama proștilor este mereu gravidă... :)

yetiman

 :D Cum sa se obisnuiasca, daca nu au marcajul necesar...
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu