[B] Bucurestiul istoric

Started by Ionut, February 01, 2014, 07:52:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

razvan96

Nu stiu daca e topicul potrivit. CNI a semnat azi contractul cu Concelex pentru consolidarea, reabilitarea si modernizarea cladirii Eminescu a ASE-ului.

PlayStation

Are cineva idee ce se va construi in locul Palatului Adevarul?
Nu gasesc absolut nimic despre proiect

tom_sawyer

Amintiri Bucurestene

Amintiri bucureștene este un film documentar românesc din 1970 regizat de Radu Gabrea.
Producători
Studioul cinematografic "Bucureşti"
Date de producție
Ovidiu Gologan şi Dinu Tănase au realizat filmările în Bucureşti 1970.
Sursa: aarc.ro


tom_sawyer

București 1942 - imagini inedite (recomand urmărirea pe mute; fondul sonor e aiurea):


alexd4u2

Cum arata Calea Victoriei intr-o zi de weekend, Mai 2022. Multe dintre cladirile istorice au fost reabilitate dar exista loc de mai bine:

Xed

Calea Victoriei arata intr-o zi de weekend asa cum ar trebui sa arate in fiecare zi. Incet ii revine farmecul dar consider ca ar trebui pietonalizata o mare parte din ea, definitiv. Aduce numai beneficii atat de relaxare pentru oameni cat si pentru afacerile care apar si se pot dezvolta foarte bine intr-un astfel de mediu.

TudorBUC

https://tudorchira.ro/adrese-cu-istorie-de-pe-calea-victoriei-ultimele-descoperiri/

Am descoperit 2 proiecte care anul trecut au documentat istoria câtorva locuri de pe Calea Victoriei + sondaje de opinie cu rezultate interesante pe care le putem discuta aici.


tom_sawyer

#367
Hărți istorice (fotografii aeriene) ale Bucureștilor, suprapuse peste Google Maps + fotografii vechi din zona demolată - Casa Poporului:

https://fostulbucuresti.github.io

Mao

^Fascinant! Nu ma mai satur sa fac comparatii. Parca am 6 ani si o jucarie noua.

TVlad

Bine ai venit in club, vorba aia  :D  Eu "am patit-o" acum vreo doi ani dar uneori mai intru pe site pentru a-mi mai completa cunostintele despre anumite locuri pe care le-am frecventat intre timp.

Telvanni

Si uite asa am aflat ca Laguna Residence este construita pe un fost lac.

TudorBUC




Șantierul Calea Victoriei – iulie 2023



Analiza cu ce s-a mai întâmplat în ultimul an pe Calea Victoriei. Sper să vi se pară interesant și să vă bucurați de transformare.

Banena

#372
Semnati Petitia "Calea Victoriei - pietonală permanentă"!

https://campaniamea.declic.ro/petitions/calea-victoriei-pentru-oameni-pietonizare-permanenta

QuoteCalea Victoriei - pietonală permanentă - un spațiu din oraș destinat oamenilor.
Avem nevoie de locuri unde să ne putem întâlni unii cu alții, fără să fim expuși poluării aerului, poluării fonice, poluării vizuale. Succesul Căii Victoriei ca stradă pietonală poate fi fructificat ca un prim pas al recuperării orașului de către oameni.

Propunerea noastră este să reinventăm centrul orașului și să-l transformăm într-un spațiu pe care oamenii de toate categoriile să-l asocieze cu siguranța și cu confortul.

Calea Victoriei - punct central pentru lucru și educație
Conceptul de centru ca zonă pentru pietoni nu se rezumă doar la reducerea emisiilor și la deplasări pietonale mai sigure.

Cum ar fi ca în loc să cauți un birou liber ca să îți ții ședința, să cobori și să o ții pe o bancă, sub un copac? Sau să ai o întâlnire de afaceri fără să fii constrâns de locuri de parcare, de rezervări în prealabil dar și de bani?

În loc să dezbați cursurile de la facultate "la Mec", cum ar fi să te poți întâlni într-o zonă centrală, publică și amenajată special în acest sens?

Calea Victoriei - axă de mobilitate sustenabilă
Recent, s-a introdus în dezbatere oficială propunerea de a pietoniza Piața Revoluției și Piața George Enescu. Odată cu actualizarea Planului de Mobilitate Urbană Durabilă, există oportunitatea ca această zonă să fie reorganizată și regândită astfel încât să preia traficul din zona centrală mult mai eficient decât o face în prezent.

Nu stiu daca aici era topicul bun pentru postarea asta dar cred ca merita shareuita aceasta cauza. Este important sa se puna presiune pe administratie si viitorii candidati la primarie cu aceasta petitie pentru a avea o sansa la o pietonala adevarata, de oras european.
Vizitez *aproape* zilnic peundemerg.ro din 2015

TudorBUC

Pentru cine dorește să descopere un loc foarte frumos din București, am scris un prim articol despre istoria Casei Universitarilor (Librecht-Filipescu) de pe strada Dionisie. Aici articolul: https://tudorchira.ro/istoria-casei-universitarilor-librecht-filipescu-de-pe-dionisie-lupu-46-i/






Telvanni

Salut Tudor, te felicit pentru articol, foarte documentat.

Casa Universitarilor este intr-adevar o cladire greu de ratat, nu de putine ori m-am oprit doar ca s-o admir. Mi-ar placea sa-i vad intr-o zi si interiorul.