Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.


AlexxC


roata

Efectiv din pura intamplare am ajuns pe Google Maps, la o poza din august 2019, undeva la sud de Calarasi, la intersectia DN3B cu DN3 ...si ce vad ?

Semn pe fundal verde, care indica intrarea benzii 1 in 2 (3 benzi pe acest sens cica), dar in realitate banda 2 intra in 1 (si sunt 2 benzi pe acel sens).

Fundalul verde sa zicem ca exprima dorinta artistului de a avea autostrada in zona, dar benzile?
Mi-e greu sa cred ca acolo la un moment dat au avut 3 benzi pe sens, o banda fiind de accelerare, dar au facut downgrade la ce vedem in imagine.

mirceaeliade

>Potrivit IGPR, in urma acestor activități, numărul accidentelor rutiere produse pe autostrăzi a scăzut cu 43%, al persoanelor decedate în astfel de accidente, cu 47% și al răniților, cu 46%, față de aceeași perioadă a anului trecut. [perioada iunie – august 2020]


https://floteauto.ro/numarul-accidentelor-produse-pe-autostrazi-in-aceasta-vara-in-scadere-cu-43/

TibiV

Accidentele s-au redus in urma activitatilor desfasurate de coronavirus, nu de Politia Romana...  :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

andrey_rsu

O întrebare pentru cei în măsura sa răspundă , dacă s-a mai discutat îmi cer scuze. Pe segmentul de  A3 între Câmpia Turzii și Gilau se poate face ceva ca frecventa și culoarea catadioptriilor sa fie ca pe segmentele nou inaugurate?
Am venit în seara asta de la Tg Mureș la Cluj și pe ceata acei popular numiti ochi de pisica roșii pe ambele părți ajuta enorm de mult pe sectoarele noi....în schimb e jale pe segmentul mai vechi unde pe lângă ca sunt rari mai sunt și albi pe partea stânga de mers.

vancouver

Nu s-a mai discutat decat tangential despre catadioptrii pe sectoarele mai vechi. E o idee foarte buna. Sustin cu tarie masurile de crestere a vizibilitatii pe vreme ploiasa, ceata, etc... E foarte important sa se poata circula decent in (aproape) orice conditii. La fel de important ar fi un program de refacere a marcajelor in prag de iarna, ca sa fie clare si bine vizibile in sezonul intunecat, si asta nu doar pe autostrazi.

Cel mai bine intocmeste o propunere scrisa (sub forma de document .pdf) si pune-o aici. Eu pot sa incerc sa o inaintez spre MT (spre Bode), dar ideal ar fi sa trimiti si tu direct la CNAIR. Eventual si la DRDP Cluj.

Deci da-i o forma serioasa, cauta adresele si inainteaza propunerea.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

prd.marius

Eu as adauga sa se monteze catadioptrii si pe drumurile nationale, nu numai pe autostrazi.
Acei stalpisori de se monteaza de o parte si de alta a drumului.


A fost la un moment dat un program si in Romania, daca bine imi aduc aminte, acum vreo multi ani (poate mai mult de 10), in care aparusera pe unele drumuri, dar n-am mai vazut de atunci.

Stiu ca in Germania si in alte tari cu apa calda, sunt peste tot montati, chiar si pe drumuri montane (cu anumite inaltatoare pentru atunci cand ninge).

gruiarew

Au fost si la noi dar s-au mutat pe căruțe.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

andrey_rsu

Prd.marius perfect de acord, acei stâlpișori sunt prezenți pe porțiunea de DN între Cluj și Turda și ajuta extrem de mult pe timp de noapte.
Vancouver o sa încerc sa formulez o cerere către DRDP Cluj legata de porțiunea de A3 menționată, nu cred ca e o investitie atât de mare în acei catadioptrii, e chiar aiurea când se face trecerea de  o secțiune noua de autostrada la una veche.
Aceasi situație am văzut-o și mergand pe A1 spre Timișoara, secțiunile noi făcute de  Umb și Comsa sunt semnalizare foarte bine în timp ce sectoarele mai vechi nu.
Ar trebui aduse toate sectoarele noi s-o vechi la aceasi semnalizare, ar fi un plus foarte mare pe partea de siguranță

gruiarew

Fără roți în plus pe A1: https://www.turnulsfatului.ro/2020/10/27/video-tir-fara-o-roata-filmat-pe-centura-ocolitoare-a-sibiului-177446

Poliția nu poate face nimic că doar cu sculă omologată se pot vedea roțile lipsă....
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

yetiman

 :D Nu e chiar asa.
Recomandarea de a suna la 112 e perfect valabila.
Si mai si functioneaza.
Din experienta proprie: Veneam pe A1 (Deva -> Sibiu) si am vazut un microbus supraincarcat cu calatori (mult peste capacitate).
Apelat 112, in cateva minute am fost resunat de politia autostrazi, care a trimis un echipaj care a si oprit microbusul in prima parcare (nu pe banda de urgenta  :D)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

qionescu1

Poate ajuta toata lumea de aici in problema catadioptriilor si identifica toate sectoarele unde exista diferente pentru a se face o sesizare la CNAIR (pentru ca problema e la nivel national se pare) cat si la DRDP locale daca se misca mai repede. @andrei_rsu anunta daca o faci si posteaza aici si raspunsul. 

TibiV

Quote from: andrey_rsu on October 29, 2020, 10:37:50 AM
Ar trebui aduse toate sectoarele noi si vechi la aceasi semnalizare...

Hmmm... Nu stiu daca ar fi o idee buna.
Ca astia ar fi in stare sa demonteze o parte din catadioptrii de pe sectoarele noi, ca sa la aduca in acelasi stadiu cu cele vechi.
Ar fi mai simplu pentru ei....

:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Cristi N

DEȘTEPTAREA: O autospecială radar a fost pusă de polițiști de-a curmezișul pe DN 1

Surpriză neplăcută pentru șoferii care au trecut sâmbătă pe centura de Vest a Ploieștiului.

Un echipaj de poliție a parcat autospeciala în care se afla radarul perpendicular pe şosea și a blocat  o bandă a DN1, scrie Observatorul Prahovean.

La câteva ore după ce fotografia a apărut pe net, IPJ Prahova a anunţat că ,,a dispus încetarea împuternicirii ofiţerului aflat la conducerea Biroului Drumuri Naţionale din cadrul Serviciului Rutier începând cu data de 31 octombrie a.c. pentru modul defectuos de acţiune al poliţiştilor din subordine, totodată fiind efectuate verificări şi faţă de cei doi agenţi care au acţionat în acest mod". 

De asemenea, și echipajul de poliție a fost mutat din zonă.


Powered by API/PUM imgur uploader

Sursa: EuropaFM