Autostrada A2 București-Constanța

Started by Ionut, September 13, 2011, 03:53:26 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Ionut

Buuun, au scapat de stalpii aia in al 12-lea ceas. :)

isotech_ro


Ionut


isotech_ro

Quote from: Ionut on July 10, 2012, 06:50:21 PM
:o au revenit clipurile video?! :D

dupa cum observi mai putine informatii directe despre autostrada, in schimb abunda grandomania,  gogomania si declaratiile politice ( o sa trebuiasca sa re-invatam sa citim si sa extragem informatii "printre rinduri" )

radu24

#274
A2 - 10.07.2012

Viaductul 1





Viadulctul 2









Cernavoda


SURSA

tonică

#275
Inca 8 zile...contracronometru.. :)

repun eu linkul caci era postat nitelus cu eroare
http://a2cernavodamedgidia.ro/imagini

Ionut

Ce e cu acei stalpisori din poza asta?!



Sau sunt doar "suluri" de hidroizolatie aranjate numai gata sa fie asternute? Arata funky rau.


MRS

Quote from: Ionut on July 12, 2012, 06:01:01 AM
Ce e cu acei stalpisori din poza asta?!



Sau sunt doar "suluri" de hidroizolatie aranjate numai gata sa fie asternute? Arata funky rau.
Fac un preview pentru Piata Universitatii...

Hidroizolatie doar  :D


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

bogdymol

Quote from: Ionut on July 12, 2012, 06:01:01 AM
Ce e cu acei stalpisori din poza asta?!
Sau sunt doar "suluri" de hidroizolatie aranjate numai gata sa fie asternute? Arata funky rau.

Da, e doar hidroizolatie.

La Arad au pastrat hidroizolatia in paleti :)



Montarea hidroizolatiei:



Cam asa arata dupa ce e pusa hidroizolatia:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Ma gandeam ca poate e o tehnica anume sau ceva. Arata funky. :lol:

Daca au ajuns la hidroizolatie intr-adevar putem spera ca se va circula pe 20, mai ales ca nu se anunta ploi si au timp sa asfalteze. Pana la urma se va merge pe binder, da? Parca asa era vorba, stratul final va fi asternut dupa ce e gata sensul celalalt.

Tavi

Din ce am inteles eu de pe forumurile de specialitate binderul trebuie "protejat" cu stratul de uzura ca altfel se infiltreaza mai usor apa si sub trafic "se spala". Sper ca am reprodus corect...

Asa ca, daca nu vor sa munceasca de doua ori (adica sa mai puna inca o data binderul prin toamna) ar trebui sa astearna din start si stratul de uzura inainte de deschiderea traficului.

tonică

despre ce tot vorbim? E simplu si exista din ce stiu eu la centura Aradului un precedent.
In plus e vorba de traficul pe maxim 2 luni caci in mod normal si daca nu vor intarzia si mai mult MT cu platile dupa 20 iulie se va lucra in continuare pe celalalt fir de mers. Apoi finalizat acela se va muta traficul acolo pentru a fi terminat si sensul cernavoda-dj222. Daca se vor lungi e posibil chiar prin toamna-iarna sa o inchida de tot pentru finisaje caci traficul va fi mai lejer in aceea perioada.

indru

CNADNR: Tronsonul Cernavoda-Medgidia al autostrazii Cernavoda-Constanta va fi inaugurat saptamana viitoare

Tronsonul Cernavoda - Medgidia al autostrazii Cernavoda - Constanta va fi inaugurat saptamana viitoare, anunta Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) citata de MEdiafax. Traficul se va desfasura pe o singura cale, in regim de drum national.

Potrivit CNADNR, deschiderea oficiala a circulatiei pe o cale a autostrazii Cernavoda - Constanta, Tronsonul Cernavoda - Medgidia, va avea loc in 19 iulie, de la ora 11:00, la Nodul rutier Cernavoda.

Sursa : http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12777939-cnadnr-tronsonul-cernavoda-medgidia-autostrazii-cernavoda-constanta-inaugurat-saptamana-viitoare.htm

P.S. Are timp si premierul copy-paste sa revina in tara la inaugurare ...

Ionut

Multumim indru! :cheers:

Sunt curios cum vor face inaugurarea, cat de penibili vor fi si daca vor spune ca meritul este in special al Ancai Boagiu care a avut balls mai mari decat ale lui Berceanu si Orban la un loc si a reziliat contractul cu Colas si apoi a urgentat contractarea cu noul constructor. Sa vedem, chiar sunt curios cat de penibili vor fi.

Cea mai buna veste este ca vom scapa de drumul vechi, un adevarat cosmar, cel putin mie nu mi-a placut niciodata. Foarte ingust si plin de bizoni.