News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

myid

Felicitari Timisoarei pentru titlul de Capitala Culturala !

Un bun prilej pentru renovarea orasului in totalitate, ca arata jalnic acum la potentialul pe care il are .
Imi pare rau sa o spun, din punct de vedere estetic la Timisoara o sa fie mult de muncit , sper sa ii ajute aceasta nominalizare !

Felicitari inca o data !

Germany

"Donez! Nu....donäm" ;)
Mai bine donez aici, decât pentru....piaträ spartä, decât pentru...."piaträ cioplitä" ;)

user201

Felicit și eu Timișoara pentru titlul de Capitala Culturala în 2021 și îmi exprim speranța că va arăta precum Oradea din punct de vedere al clădirilor cu potențial istoric restaurate!

Horațiu 87

#7218
O poza cat se poate de reprezentativa a ultimilor 50 de ani in materie de infrastructura rutiera
Mare atentie la titlu: reteaua de autostrazi prevazuta in studiile IPTANA din 1968-1969


Iceman

Asta da viziune....Pacat ca nu sa concretizat .,.,Sigur eram mai bine, decat acum in 2016 :)

Quest

Quote from: myid on September 16, 2016, 05:49:33 PM
Felicitari Timisoarei pentru titlul de Capitala Culturala !

Un bun prilej pentru renovarea orasului in totalitate, ca arata jalnic acum la potentialul pe care il are .
Imi pare rau sa o spun, din punct de vedere estetic la Timisoara o sa fie mult de muncit , sper sa ii ajute aceasta nominalizare !

Felicitari inca o data !

Multumiri ptr urarile facute ! :)

Lumea trebuie sa inteleaga faptul ca orasul are cel mai mare patrimoniu de cladiri istorice din tara, care n-au putut fi renovate pina acum pur si simplu ptr ca in ele stau in general batrini, care isi duc viata de pe o zi pe alta, iar Primaria desi era interesata sa contribuie cu sume serioase de ordinul milioanelor de €, nu avea voie din motive legislative.
Din fericire, la initiativa Timisoarei dar cu concursul esential al multor decidenti din orase care tot asa au o mostenire imobiliara istorica semnificativa, s-a pus la punct in aceasta vara un cadru legislativ care permite de acum incolo ca Primariile sa finanteze renovarea acestor cladiri, chiar daca imobilele nu apartin Primariei, ci sint in proprietatea unor persoane fizice.
Asadar, am intrat pe un fagas prin care normalitatea acestor cladiri poate fi restabilita.
Common sense will get you far !

SB76UFO

Quote from: TibiV on September 18, 2016, 11:31:34 PM
Quote from: dr4qul4 on September 16, 2016, 09:22:21 PM

E la fel ca un sondaj de opinie sau ca mai exact ca recensamantul populatiei.

Aici, ca ai amintit de recensamantul populatiei, este de facut o mica observatie.

Recensamantul costa.
In anii cand se face (o data la 10 ani) bugetul INS creste considerabil.
INS nu are nici pe departe atatia angajati.
Deci recruteaza/angajeaza recenzori, pe care ii platesc sa se duca in praznic la mama naibii, sa ii intrebe pe aia de una si de alta....
Si datele sunt oferite apoi public...
Dar...
INS este institutie total bugetara, banii aia in plus pentru recensaminte ii primesc tot de la Bugetul de Stat...


Ca tot ati adus vorba de recensamantul populatiei , unde as putea vedea ultimele date ale ultimului recensamant?
"Prostia este eternă și invincibilă"

florin74

http://www.insse.ro/cms/

Momentul vad ca accesul e intrerupt temporar din motive tehnice

Ionut


SB76UFO

Multumesc!
Parca s-a facut un recensamant si prin 2014
"Prostia este eternă și invincibilă"

lupualb

Quote from: Ionut on September 16, 2016, 04:20:59 PM
Prieteni, e timpul pentru ultima campanie de filmari din acest an (drona & avion). Asa ca avem nevoie de ajutorul vostru, in special pentru a putea filma din avion A10 si/sau A1 si/sau A3 (Suplacu-Bors si Campia Turzii-Tg Mures). Cu ultimele probleme neprevazute pe care le-am avut pe forum (atacul de acum cateva zile), am cam ramas cu fara bani si nu vom putea acoperi toate santierele care merita inca o filmare din avion (si cu drona) in aceasta toamna.

Asadar, avem nevoie de ajutorul vostru!
Orice suma ajuta! Donati folosind datele noastre:

ASOCIATIA PRO INFRASTRUCTURA
AUT NR. 3459/CC/09.04.2015
CIF 34449579
Str. Nemira nr. 19, Gilau, Jud. Cluj
IBAN RON: RO 76 INGB 0000 9999 0501 0272
IBAN EUR: RO 16 INGB 0000 9999 0502 5999

Cod BIC: INGB
Cod SWIFT: INGBROBU
ING Bank Cluj-Napoca

Sa speram ca se strang suficienti bani pentru a filma toate cele 3 autostrazi aflate in constructie (A1, A10, A3).

Multumim! :cheers:

Salut,

Oare nu s-ar putea gasii o posibilitate de plata online, sa introduci datele de pe card si suma fara sa trebuiasca sa mergi la banca. Eu spre exemplu sunt mult timp plecat in timpul saptamanii, iar in weekend bancile sunt inchise. In plus ING nu are sucursala la mine in oras. In aceasta seara am platit o factura online si chiar imi pare rau ca nu pot ajuta si API acum cand stau cu leptopul deschis in fata. Mersi mult

vancouver

Daca ai online banking atunci ai toate detaliile pentru plata online. Eu am platit online de mai multe ori, am cont la ING in Germania, respectiv la Transilvania in Romania si functioneaza ireprosabil. Tot ce-ti trebuie pentru virament online este IBAN si eventual BIC (adica ceea ce in Romania in mod eronat este numit SWIFT, adica INGBROBU).
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

madad

Eu folosesc aplicația TransferWise pe AppStore sau Android PlayStore pentru tranzacții internaționale. Costul e de 2eur pe tranzactie si banii ajung foarte repede.

lupualb

Nu am online banking, cel putin asa cred pentru ca nu sunt familiarizat cu termenii descrisi de tine. Insa de cca 30 minute a trebuit sa platesc pentru un domeniu web pentru host o anumita suma de bani. Mi-a venit factura pe mail, am deschis-o iar de acolo am introdus datele mele de pe card plus parola si am facut plata. Apoi am intrat aici si ma gandeam ca ce bine era daca puteam sa fac acelasi lucru.

AdrianB1

Ceea ce spui se numeste transfer online si o faci prin orice aplicatie de home banking - toate bancile pe care le stiu au asa ceva, daca ai card probabil ai si home bank (sau internet banking). Nu iti trebuie sucursala ING in oras, suntem in 2016 si de vreo 10 ani se pot face plati de acasa.

Vezi la banca ta cum se foloseste home banking sau internet banking.