Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 19 Guests are viewing this topic.

alexa_adrian2001

Interesant! Oare care e motivul? Il transporta de mai departe balastrul? Ii mai ieftin sa il depozitezi si dupa aia sa il muti sau sa il aduci si sa il pui direct unde trebuie?

TibiV

Balastul il poti cara si depozita aproape de santier si in perioada in care nu ai AC si PT aprobat.
Iar cand se aproba AC, nu il mai transporti de la 20 km, il aduci de la maxim 5 km (ca atat este lotul).
Deci pana obtii AC nu tii basculantele degeaba, le pui sa aduca materia prima cat mai aproape de santier...
Iar cand ai primit AC-ul, aceleasi basculante vor putea tranporta de 4 ori mai mult balast in unitatea de timp, pentru ca distanta va fi de 4 ori mai mica...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Tocmai ce-am vorbit la PRO TV despre Rasnov-Cristian. Le-am explicat pe scurt istoria contractului, termene, AC pe 60% din distanta, exproprieri... relocari utilitati... probabil intra diseara la Esca. :)

alexa_adrian2001

#20568
@TibiV

Acum am inteles! Da, de acord! Bine s-au gandit ;) Multumesc pentru explicatii.

tom_sawyer

Agenda publică - 21 Mai 12:00

Întâlnire pregătitoare pentru negocierea și finalizarea contractului de realizare, în parteneriat public-privat, a Autostrăzii Ploiești-Brașov

Presa are acces pe durata desfășurării evenimentului Palatul Victoria   

Participă ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, președintele Comisiei Naționale de Strategie și Prognoză, Ion Ghizdeanu, și conducerea asocierii de firme calificată pentru atribuirea contractului de parteneriat public-privat

http://gov.ro/ro/prim-ministru/agenda?ev=gq6Eh%2BymZpJsZn2reIOh

cristi5

#20570
Contract "de finantare" (whatever that means) semnat cu Alpenside pentru Cristian-Predeal daca inteleg bine (nu pt Brasov-Comarnic cum zice titlul). Fonduri europene

http://m.business24.ro/companii/dancila-a-semnat-contractul-de-finantare-pentru-autostrada-brasov-comarnic-1603947

De ce Cristian-Predeal, de ce cu Alpenside (adica inteleg ca ei au Rasnov-Cristian, dar ce-are a face Predealul?) de ce "de finantare" (si nu proiectare + executie), de ce aici EU si nu tot PPP, eu unul nu pricep/nu-mi amintesc, poate raspunsurile sunt la Sinteza Autostrazilor.

https://www.news.ro/economic/proiectul-autostrazii-bucuresti-brasov-primeste-o-finantare-de-202-23-milioane-lei-pentru-sectorul-predeal-cristian-1922400320002019051619008724?source=biziday?source=biziday

Probabil o basina de campanie (se asigura finantarea unui lot inceput deja, deci in teren nu se schimba nimic), iar business24 a muscat bine de tot, extrapoland la Brasov-Comarnic...

bgd77

A3 Rasnov - Cristian a fost vizitat de Cuc si Dancila: https://www.bizbrasov.ro/2019/05/20/foto-cum-arata-conturul-viitoarei-autostrazi-in-zona-rasnovului-unde-a-fost-deschis-primul-santier/

Nimic nou sau interesant, exceptand o poza cu planul autostrazii in zona orasului Rasnov.


bgd77


NGC

@cristi5: Stai linistit, e campanie. Uite aici cat de jos au ajuns.





Deci am ajuns sa avem si stiri cu click-bait de la MT. :lol:

Xenos

Eu nu prea înţeleg traseul...doar ocoleşte Cristian şi Râşnov, fără conexiune directă la centură, e corect?

voicul

Da e fara conexiune. Uite aici traseul: http://www.proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=12/45.654/25.492/0

Nu prea e mare lucru/nu ajuta cu mult, dar la un moment dat va fi util.
Va fi interesant cand se va face conexiunea cu nod-ul spre Bucuresti. Atunci pare ca va trebui inchisa autostrada. Mai e mult pana atunci.  :)

realfanady

Puteau sa faca macar pana la nodul Codlea, sa aiba mai mult sens. Nu mai vorbesc de tronsonul nod Codlea - nod Predeal, ar fi fost o gura mare oxigen, zic eu. Dar intervin multe, in primul rand veti spune, ca Rasnov-Cristian apartine de A Buc-BV, iar Cristian-Codlea este A Transilvania, pe de alta parte mai are rost sa spun ceva de competenta domnilor de la CNAIR in legatura de proiecte prioritizate, impartirea pe tronsoane/loturi, etc.?!  :)

Ionut

Am vorbit acum 2 secunde cu Vitalie de la Pro TV. A fost la guvern unde s-au prezentat cu fast cei de la CCCC-Makiol pentru PPP Ploiesti-Comarnic-Brasov. Am dat un sincron si am explicat, o data in plus, cat de prost e condusa aceasta licitatie. Stiti pozitiile API: septembrie, octombrie, decembrie 2018. Intra diseara in prime time la stiri. Minciuni si gogosi electorale. Pana la urma nu au semnat nimic azi, doar a fost asa... o chestie de campanie electorala...

Acelasi stil. Nimeni nu stie nimic. Dar va fi bine. Sa stam linistiti, ghizdeanu si valcov vegheaza pentru noi.

TibiV

Mie imi place ca astia tot explica ca ei fac si dreg lucruri mari pe "sector Predeal-Cristian" si induc ideea de traversare a muntilor...
Dar ei de fapt nu au absolut NIMIC intre Predeal si Rasnov...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

^ Observatia asta este corecta si importanta: nu fac absolut nimic intre Rasnov si Predeal. Nu avem nici macar pepeu acolo. Plus ca in studiul de fundamentare PPP Ploiesti-Brasov este inclus segmentul Rasnov-Cristian. O varza totala...