[CJ] Centura Metropolitana Cluj-Napoca

Started by alexV, September 23, 2015, 11:09:33 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 1 Guest are viewing this topic.

TeoH9

On point!  :D dupa ce CNSC o sa respinga contestatia CON-A, Primaria va relansa imediat licitatia cu buget mai mare.
La relicitare sigur vor fi si alti ofertanti. Daca le-a luat 5 luni sa evalueze o singura oferta, va dati seama cat va dura daca vor fi 3-4.

loris

La urmatoarele alegeri o sa fim tot asa, o sa comentam contestatiile de la licitatia CMC.
Asa cum zicea Boc ca e gata legatura la Tureni in 2021 asa o sa zica si la urmatoarele alegeri ca "anul viitor se poate incheia CMC".

QuoteCred că se poate încheia această lucrare până la finalul lui 2021.
Emil Boc, Februarie 2020
https://www.monitorulcj.ro/actualitate/77830-clujul-va-fi-conectat-direct-la-autostrada-planul-rapid-pe-care-boc-vrea-sa-il-puna-in-aplicare

qionescu1

Quote from: alexV on May 12, 2024, 10:42:45 PMPai e lotizat, fazat si tronsonat.

Sigur ca nu pe placul nostru al tuturor, ci pe criteriile autorului de SF. Eu, de exemplu, as fi facut tronson separat strict podul bretelei de la OMV Subcoasta, de langa aeroport. Ca sa poata finaliza devierea Somesului, ca sa poata relua extinderea pistei aeroportului, blocata de 10 ani.


In principal intarzierea e data de lipsa finantarii pt devierea Somesului, finantare ce a venit cu intarziere si neregulat in functie de buget apoi problema podului care e cat se poate de reala si lasata la urma intentionat (cred) - corelare cu metropolitana si pt o birocratie imposibila.

zol21

Nu trebuia sa inceapa lucrarile la largirea DN 1, et I, tronson 1 "Centura Metropolitana" ?

Asu01

#1204
salut, frecventez zilnic Cluj-Napoca - Floresti si din cate am observat... parese ca au inceput cu organizarea de santier, undeva langa MOMAX. Asta in caz ca nu se construieste altceva acolo...

doodoo

#1205

Posibil sa le taraganeze pana dupa alegerile locale, ca sa nu riste conducerea niste voturi negative in urma haosului ce se va crea  :p  :p

Oricum nu e nici o graba, din moment ce centura e in plop...

neobluenet

Si eu am vazut astazi miscare pe terenul dintre Metro si Vivo. Un buldozer nivela terenul, iar un excavator incarca pamanatul in basculante. Chiar ma intrebam ce vor sa faca acolo.

sebip

Ii organizarea de santier pentru un subcontractor de la Viarom, cel cu retelele