News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dan74

Quote from: ovicor on December 12, 2013, 09:10:54 AM
Mai degraba invers, Dan74. Cele bune sa primeasca indicativul "DR", avand in vedere viitoarea organizare teritoriala pe regiuni. Dar s-ar crea confuzii, tinand cont ca indicativele se dau functie de importanta drumurilor si de cine le au in administrare, deci nu de calitatea acestora. Vezi si obiectiile la propunerea mea cu tronsoanele de culori, tocmai din cauza riscului de confuzii. Evident ca harta calitatii drumurilor este foarte utila, dar trebuie intens mediatizata si aprofundata la nivel micro, adica sa prezinte starea drumurilor pe tronsoane mai mici si sa fie extinsa la nivel DJ toate si cat mai multe DC. Asta presupune mult mai multa munca si, mai ales, mult mai multe informatii din teren. Si n-ar trebui lasata doar in grija unor oameni pasionati, dedicati, ci ar trebui sa se implice structurile statului!!!!!!!!!!!!!!

Eu nu m-am gandit nici un moment ca noi, cei de pe forum sa facem aceasta treaba. Consider ca CNADNR ar tebui sa oblige institutiile care gestioneaza aceste DJ (Consiliile Judetene) sa le "recatalogheze". Eu sunt ferm convins ca daca am merge la oricare Consiliu Judetean si am cere se ne prezinte starea actuala a DJ pe care le administreaza, nu au asa ceva sau au o situatie neactualizata si  cred eu ca asta este o mare problema.

boer_escu

@bogdymol - frumoasă inițiativa cu DJ-urile din România. Într-adevăr, DJ-urile la noi sunt o surpriză continuă.
Iată un alt fel de DJ - e vorba de DJ143B (cel care traversează A1 lângă nodul Sibiu Vest) care la un moment dat (la câțiva km de autostradă) arată așa, ca o pășune:



Uploaded with ImageShack.us

radutm

In 2008 am avut nebunia de a ma aventura pe drumul judetean DJ684, care in teorie leaga judetul Timis de Caras, asa cum faimosul drum care "se termina in padure" leaga Hunedoara de Caras. Drumul aparea pe hartile judetene drept un drum judetean oarecare, practicabil.

Pana dupa Tomesti, inceputul arata promitator, peisajul pitoresc...

Dupa ce am trecut de ultimele sate din Timis, drumul era pietruit si...parca parca, practicabil.

Apoi drumul judetean a devenit drum forestier, de pamant...totul bine si frumos...practicabil, niste serpentine de neuitat.

Cand mai aveam putin si intram in Caras-Severin...drumul s-a transformat efectiv intr-o albie de rau. In imaginea de mai jos, sotia a pozat doar "dovada" ca am trecut, dar in realitate, cei doi padurari din imagine, aparuti de nicaieri, m-au salvat, ajutandu-ma sa trec de imposibil...

Intr-un final am ajuns in judetul vecin si am trecut pe langa cariera de marmura de la Ruschita:

De la Rusca Montana a inceput asfaltul...nu m-am bucurat niciodata ca atunci, mi se parea ca merg cu viteza luminii:) Stiu ca intre timp s-a mai reabilitat drumul pana la Luncani si am vazut ca si Google Street View a intrat pe o portiune, dar zona care traverseaza efctiv muntii Poiana Rusca nu stiu daca e practicabila. Cert este ca nu as mai repeta aventura!
cont inchis

bogdymol

Trebuie neaparat facut ceva in legatura cu starea Drumurilor Judetene. Inteleg ca nu sunt bani pentru reabilitarea tuturor intr-un timp scurt, dar macar sa fie informati soferii daca merg pe un DJ "ca in palma" sau ajung pe cine stie ce coclauri ca si radutm. Ca daca te uiti pe harta toate par la fel...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Cam ce ai patit tu eu am patit pe DJ108J. Asta e traseul pe care l-am facut intr-o primavara frumoasa dupa o saptamana de ploi.

Traseul e mirific dar e mai degraba drum forestier decat drum judetean.

https://goo.gl/maps/uwRN0
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

dr4qul4

Eu mi-am luat-o pe DJ725, dragoslavele stoenesti. Pe harta toate bune si frumoase: drumul taia ocolul si serpentinele de pe campulung si urma cursul dambovitei.
Am trecut de vreo 3 ori pe DN si vedeam capetele asfaltate proaspat, asa ca intr-un final mi-am luat inima in dinti si mare teapa mi-am luat. La mijloc, cam pe unde este o statie de epurare a apei (cred) , pe o portiune de 4-5 km, drumul e de pamant cu gropi mari si pline de apa, si trece prin padure.
Norocul meu ca nu eram singur, mai erau 2 in fata mea care au avut aceeasi idee ca si mine  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Dan74

Quote from: iuli on December 13, 2013, 12:20:24 AM
Cam ce ai patit tu eu am patit pe DJ108J. Asta e traseul pe care l-am facut intr-o primavara frumoasa dupa o saptamana de ploi.

Traseul e mirific dar e mai degraba drum forestier decat drum judetean.

https://goo.gl/maps/uwRN0

Am un coleg care are casa de vacanta in zona respectiva si efectiv nu mai merge la ea, tocmai din cauza acestui DJ. Singura varianta de legatura acceptabila intre DN1 si Beius este varianta Borod - Bratca - Rosia - Beius (DJ764D - DJ 764), in rest este off-road.

MHN

Quote from: radutm on December 13, 2013, 12:04:36 AM
In 2008 am avut nebunia de a ma aventura pe drumul judetean DJ684, care in teorie leaga judetul Timis de Caras, asa cum faimosul drum care "se termina in padure" leaga Hunedoara de Caras. Drumul aparea pe hartile judetene drept un drum judetean oarecare, practicabil.
[...]
Chiar am ramas oarecum mirat, deoarece aveam impresia ca Dj684 se termina la Valea lui Liman :)
E bine ca ne-ai impartasit experienta.

teocharis

DJ-urile sunt in proprietatea CJ-urile, din acest motiv nu exista o sincronizare/uniformizare trans-judeteana ca in cazul DN-urilor

vezi ex. de pe Valea Cernii intre jud Hunedoara si Caras

Goldmund

Quote from: bogdymol on December 13, 2013, 12:10:03 AM
Trebuie neaparat facut ceva in legatura cu starea Drumurilor Judetene. Inteleg ca nu sunt bani pentru reabilitarea tuturor intr-un timp scurt, dar macar sa fie informati soferii daca merg pe un DJ "ca in palma" sau ajung pe cine stie ce coclauri ca si radutm. Ca daca te uiti pe harta toate par la fel...

Bineinteles ca asa este precum spui tu, dar voi asta si faceti:
munca de pionerat pentru toate drumurile Romaniei, de la A-uri la DN-uri, poduri, ocoliri, drumuri judetene... Aici trebuie sa se uite cel care doreste sa o ia pe o 'scurtatura', sau doreste sa-si cunoasca tara si vrea sa o apuce pe un 'drum judetean'

radutm

Quote from: MHN on December 13, 2013, 04:02:20 AM
Quote from: radutm on December 13, 2013, 12:04:36 AM
In 2008 am avut nebunia de a ma aventura pe drumul judetean DJ684, care in teorie leaga judetul Timis de Caras, asa cum faimosul drum care "se termina in padure" leaga Hunedoara de Caras. Drumul aparea pe hartile judetene drept un drum judetean oarecare, practicabil.
[...]
Chiar am ramas oarecum mirat, deoarece aveam impresia ca Dj684 se termina la Valea lui Liman :)
E bine ca ne-ai impartasit experienta.
Daca s-ar reabilita, ar fi de departe cel mai pitoresc drum din judetul Timis. Pe google street view se vede ca s-a reabilitat foarte fain pana la Luncani, dar mai departe cred ca a ramas la fel ca in 2008. La un moment dat, face jonctiune cu drumul ce vine dinspre Hunedoara, inaugurat recent. Acolo s-ar face o legatura extraordinara intre cele trei judete, cu un potential turistic fantastic, daca s-ar dori...dar probabil ca, la cat lemn se fura de prin padurile alea, autoritatile (si nici localncii) nu prea agreeaza sa aiba parte de priviri indiscrete sau sa vada aparate foto de turisti...
cont inchis

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

nenea_hartia

Quote from: iuli on December 13, 2013, 12:20:24 AM
Cam ce ai patit tu eu am patit pe DJ108J. Asta e traseul pe care l-am facut intr-o primavara frumoasa dupa o saptamana de ploi.

Traseul e mirific dar e mai degraba drum forestier decat drum judetean.

https://goo.gl/maps/uwRN0
Știu că răspund unui mesaj vechi de 2 luni, dar mă plictisesc. :lol:
Nu mai e așa, l-au asfaltat, vezi aici. Recomand cu tărie drumul, dacă nu s-o fi stricat între timp. E un traseu extraordinar de frumos.

iuli

Mi-a scapat sau am uitat de postarea ta. Mutumesc de info!

Am sa reiau traseul poate prin primavara, arata superb!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

alecu26

poate ar trebui sa incercam sa facem un clasament, sau macar recomandari pentru trasee de genul asta (cele mai frumoase peisaje, etc), mai ales pe Judetene, si poate pe comunale.

Nationalele....le stie majoritatea lumii...cu toate ca si acolo sunt cu siguranta zone "secrete", ascunse de ochiul soferului de rand.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).