News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

stelian222

Nu stiu ce s-o fi intamplat  cu asfaltul necesar pt. plombare, dar  el a plecat de la statia de asfalt din Husi spre DN15D in camioane, cate 1-2 pe zi. S-au facut in jur de 1000tone de asfalt, care pleca din Husi, cu destinatia: DN15D, DN24A, DN28(nici aici nu a ajuns....ciudat) si DN2F.

radutm

DJ693 Satchinez - Ortisoara, judetul Timis, a fost modernizat recent. Era vai de capul lui, acum e alta viata. Mai jos, este harta si aici linkul la google maps. Pozele sunt facute intre punctul B (intersectia cu DJ692) si C (Ortisoara), dar am observat ca drumul era modernizat si pe segmentul catre Satchinez:


Foto catre intersectia cu DJ692 (punctul B):


Catre Ortisoara:





Aproape de intrarea in Calacea:



Nu cunosc motivul, dar pe segmentul care traverseaza Calacea, drumul nu este modernizat:


Mai departe, lucrarile au fost sistate pe durata iernii:



Sper ca drumul sa fie terminat anul acesta. Desi este un drum nu foarte circulat, este important pentru economia locala.
cont inchis

iuli

Poate nu l-ai prins tu circulat, dar chiar e circulat în timpul săptămânii mai ales de maşinile grele. Eu am prins pe vremuri când era vai de capul lui, destule maşini industriale de la diversele fabrici şi silozuri din zona.
Oricum mă bucur că au început să bage bani şi în el.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

radutm

Quote from: iuli on March 22, 2013, 08:12:52 PM
Poate nu l-ai prins tu circulat, dar chiar e circulat în timpul săptămânii mai ales de maşinile grele. Eu am prins pe vremuri când era vai de capul lui, destule maşini industriale de la diversele fabrici şi silozuri din zona.
Oricum mă bucur că au început să bage bani şi în el.
Acum imi pare rau ca nu am intrat sa fac doua poze si catre Satchinez, dar arata f.bine. Nu stiu ca de la Satchinez sa fie renovat pe sectiunea pana la Biled.
cont inchis

stelian222

Pur si simplu civilizatie. Frumoase poze.
Mai in est, in Moldova asa ceva e raritate, aproape ca numeri pe degete judetenele asfaltate complet in ultimii 3-4ani.

udar

Quote from: radutm on March 22, 2013, 08:23:53 PM
Quote from: iuli on March 22, 2013, 08:12:52 PM
Poate nu l-ai prins tu circulat, dar chiar e circulat în timpul săptămânii mai ales de maşinile grele. Eu am prins pe vremuri când era vai de capul lui, destule maşini industriale de la diversele fabrici şi silozuri din zona.
Oricum mă bucur că au început să bage bani şi în el.
Acum imi pare rau ca nu am intrat sa fac doua poze si catre Satchinez, dar arata f.bine. Nu stiu ca de la Satchinez sa fie renovat pe sectiunea pana la Biled.

am facut si eu acest  drum de la Orti si pot spune ca de la Satchinez nu este renovat, dar nici nu am putut sa ajung la Biled si a trebuit sa merg pana la Sandra.............drum betonat

nu mai gasesc pozele

radutm

^^
Am fost si eu candva pe drumul catre Sandra, un fel de drum betonat, probabil facut pentru exploatarile petroliere din zona. DJ693 este interesant pentru ca merge de la Fibis pana la Carpinis, are 50 km, dar sunt segmente din el care sunt inca impracticabile, cum sunt si segmente modernizate.

cont inchis

dexim

Stie cineva care este starea drumului Pucioasa  - Bezdead - Breaza.
Se numeste 710 parca ?
Este o legatura mai scurta ..................catre Breaza pentru cei care vin din sud.
Merci pentru info!

nenea_hartia

Acum vreo 4 an, când am trecut ultima dată pe acolo, între Bezdead și limita de județ DB/PH drumul era rău, iar ultimii kilometri nu erau asfaltați. În Prahova era proaspăt reabilitat. Îmi pare rău ca n-am făcut o poză. Panoul de identificare a investiției din PH era pus la mișto, ca și cum treceai în altă țară. Era enorm și amplasat exact acolo unde drumul proaspăt asfaltat și marcat din Prahova se transforma într-o uliță sătească de pământ în Dâmbovița. Dar n-am idee cum mai e acum.

ciprebbe

Incep lucrarile de modernizare a drumului Gherla - Taga - Camarasu
QuoteDrumul judeţean Gherla - Ţaga - Cămăraşu face parte din lotul atribuit firmei Kiat. Valoarea de execuţie a lucrărilor este de 23.102.847,88 lei, pentru o lungime de aproximativ 39 de km.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

nitz

Quote from: nenea_hartia on March 28, 2013, 09:12:50 PM
Acum vreo 4 an, când am trecut ultima dată pe acolo, între Bezdead și limita de județ DB/PH drumul era rău, iar ultimii kilometri nu erau asfaltați. În Prahova era proaspăt reabilitat. Îmi pare rău ca n-am făcut o poză. Panoul de identificare a investiției din PH era pus la mișto, ca și cum treceai în altă țară. Era enorm și amplasat exact acolo unde drumul proaspăt asfaltat și marcat din Prahova se transforma într-o uliță sătească de pământ în Dâmbovița. Dar n-am idee cum mai e acum.

Am fost eu in toamna asta, a ramas exact cum zicea nenea_hartia : Pucioasa - Bezdead ok, cu niste lucrari de stabilizare a drumului; Bezdead - limita de judet nu e asfaltat pe 3 km; in Prahova, pana in Breaza, e foarte bun. Am facut si o poza cu faimosul panou, intr-adevar diferenta intre DB si PH e imensa, daca reusesc sa o gasesc o public pe forum 

radutm

Un alt drum care a fost renovat recent, in toamna probabil, este DJ593, de la Peciu Nou si pana la deponeul de la Parta:

Nu stiu daca dincolo de Peciu Nou, pana la Foeni, este modernizat sau nu, dar pe portiunea aceasta este refacut (cu exceptia zonei de langa groapa de gunoi, unde e haos din cauza masinilor de gunoi):







cont inchis

dexim

Poate sa imi dea cineva mai multe detalii privind drumul spre  Cabana BOLBOCI ( muntii Bucegi ) si cabana Piatra Arsa venind de la Sinaia ( DJ 713  + ramificatia) ?

hentz

DJ 713 este proaspat asfaltat pana la cabana Piatra Arsa.Este posibil sa mai fie ceva zapada mai sus de Dichiu.
Aici incepe si ramificatia catre Bolboci ,drum forestier practicabil vara cu orice masina.
Deoarece vremea pe munte este destul de schimbatoare ,iti recomand sa suni la cabane in dimineata in care pleci sa intrebi daca se urca pe ruta pe care doresti sa o folosesti si conditia drumului.

Cabana Piatra Arsa
Telefon: 0374 001445; 0374 001446;0722 249164
Cabana Bolboci
Tel.: 0722.829.367; 0723.682.940

Desigur nu uita de....
0-SALVAMONT
0725 826 668
SALVAMONT BUCEGI

radutm

#284
QuoteDJ693 Satchinez - Ortisoara, judetul Timis, a fost modernizat recent. Era vai de capul lui, acum e alta viata. Mai jos, este harta si aici linkul la google maps. Pozele sunt facute intre punctul B (intersectia cu DJ692) si C (Ortisoara), dar am observat ca drumul era modernizat si pe segmentul catre Satchinez:
Quote from: radutm on March 22, 2013, 08:23:53 PM
Quote from: iuli on March 22, 2013, 08:12:52 PM
Poate nu l-ai prins tu circulat, dar chiar e circulat în timpul săptămânii mai ales de maşinile grele. Eu am prins pe vremuri când era vai de capul lui, destule maşini industriale de la diversele fabrici şi silozuri din zona.
Oricum mă bucur că au început să bage bani şi în el.
Acum imi pare rau ca nu am intrat sa fac doua poze si catre Satchinez, dar arata f.bine. Nu stiu ca de la Satchinez sa fie renovat pe sectiunea pana la Biled.

Google Street View ne-a lamurit cu situatia drumului DJ693. E asfaltat pana la Satchinez si arata excelent!








cont inchis