News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mariansb

Acest DJ582E era acoperit de un strat de zapada, asa incat nu am simtit eventualele gropi si petece. Poze de pe DJ582 si alte detalii voi posta maine. :)
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

Poze de duminica 3 februarie de pe Semenic, DJ582E si DJ582, pana in Valiug






























































[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

Acest DJ582 face legatura intre Resita si Slatina Timis (DN6) si e in lucru. Dupa Resita , vreo 7-8 km sunt ceva gropi si denivelari, dar e acceptabil.Urmeaza apoi o portiune buna-am inteles ca acolo s-ar fi asfaltat anul trecut-pana inainte de satul  Valiug. Prin localitate e plin de gropi.Catre Garana mai e o portiune recent asfaltata, insa in ultima parte iar e cu gropi.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

MHN

Multumim pentru imagini.
La portiunea dintre Brebu Nou si Slatina Timis se lucreaza de cand ma stiu.

Pe Semenic, aceeasi impresie: intoarcere in timp cu vreo 20-30 de ani?!

mariansb

Am mai fost la Semenic in urma cu 2 ani. Nimic schimbat , aceleasi eoliene ruginite, masini parcate pe marginea drumului, asa incat cu greu treci daca vine altul din fata, aceleasi vechi cabane, hoteluri in paragina...
Altfel, locul are potential , dar e nevoie de bani , organizare .
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

stelian222

Despre DJ116 http://goo.gl/maps/WjAXz care leaga Tg. Ocna de Oituz se stie ceva? cum se circula? a trecut cineva vreodata pe aici?
Singura informatie de care dispun este asta: http://www.csjbacau.ro/comunicat-388-inaugurarea-drumului-judetean-dj-116-targu-ocna-pargaresti-oituz.html

marius_ar

#261
Mai jos, un film cu un drum extrem de circulat, dar de care autorităţile locale îşi aduc aminte doar cu ocazia alegerilor: DJ 709 intre Şiria şi Arad.
Conform rezultatelor Google, cauza principală a accidentelor de pe acest traseu o reprezintă starea foarte proastă a drumului.
La final se poate vedea şi viaductul în construcţie de pe DN7 Centura Arad, peste calea ferată Arad-Deva, neschimbat de mai bine de un an.
http://www.youtube.com/v/txAmOYeZLiQ

radutm

Am aflat de la o cunostinta despre un drum judetean modernizat, iar astazi am avut ocazia sa ma conving. Este vorba despre drumul judetean DJ588 A Gataia - Denta (sau legatura dintre DN58B si DN 59). Am facut un detur pe urmatorul traseu:


Intre A si B e drumul judetean. El continua mai departe pana la Denta. Eu am reintrat pe drumul national pe segmentul B-C, care este un drum comunal. Am mers pe acest drum acum mai multi ani, pana la Manastirea Saraca, si tin minte ca era jalnic.

Acum am fost f.placut impresionat. Din pacate am avut soarele in fata si mi-au iesit multe poze de slaba calitate:




Daca am vazut ca pozele ies rau, am oprit. Se vede ca sunt probleme, dar ganditi-va ca pe aici acum cativa ani abia daca se mergea cu un offroad, iar acum se poate  merge cu limita legala (sau mai mult):


Aici e podul peste raul Berzovia, iar pe fundal se vede manastirea Sf.Gheorghe:




Drumul are si zone chiar frumoase:


Putin mai departe, la intrarea in satul Manastire:


Iar aceasta este manastirea Sf. Gheorghe, pe care va recomand cu caldura sa o vizitati, pt. ca merita!


Ultima bucata este pe segmentul B-C de pe harta si este de fapt un drum comunal! Dar se prezinta la fel de bine:





Cam atat. Nu am mers pe tot drumul judetean, pentru ca ar fi insemnat sa fac un ocol destul de mare si nu era acum cazul. Data viitoare. Din cate am inteles, tot drumul este modernizat (cam 20 km). Pe alocuri sunt denivelari, dar in rest se merge f.bine pentru un astfel de drum. E fantastic sa vezi ca apar si colturi de normalitate.

PS: Vizitati cu incredere Manastirea Sf. Gheorghe! :)

cont inchis

reed

 :lol: Frumos.Multumiri pt reportaj

radutm

Quote from: reed on March 06, 2013, 12:49:57 AM
:lol: Frumos.Multumiri pt reportaj
Cu placere! Ma bucur ca am avut ce poza. Din fericire in judetul Timis calitatea drumurilor a progresat binisor in ultimii ani. Tot mai multe drumuri judetene, dar si comunale, au fost asfaltate.
cont inchis

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

MRS

Pana cand acest drum nu va fi reabilitat, va recomand varianta reparata (:) aproape) si mai scurta, cu cateva mentiuni:
- podul (daca se va alege aceasta varianta) de la Ratesu Cuzei nu exista; zona este inca sub forma de santier
- drumul nu este marcat, mersul noaptea poate crea anumite probleme
- DN15D este ciuruit...
- zona padurii de la Grajduri este sub forma de drum forestier, mai jos cateva imagini:








Drumuri bune!
+ Iasi aratau mai bine dupa razboi la nivel de infrastructura rutiera!!!!  :explode:


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

panda80

Quote from: stelian222 on February 17, 2013, 05:49:50 PM
Despre DJ116 http://goo.gl/maps/WjAXz care leaga Tg. Ocna de Oituz se stie ceva? cum se circula? a trecut cineva vreodata pe aici?
Singura informatie de care dispun este asta: http://www.csjbacau.ro/comunicat-388-inaugurarea-drumului-judetean-dj-116-targu-ocna-pargaresti-oituz.html

Daca  nu vin cu informatia prea tarziu, pot spune ca drumul a fost unul ok pentru un drum judetean, am fost acolo in august anul trecut. Drumul a fost reabilitat in ultimii ani si e o scurtatura foarte buna pentru directia Tg.Ocna-Brasov. Am circulat de multe ori pe aici, si inainte de reabilitare era groaznic. Un alt drum care am auzit ca e in plan de modernizare este Slanic-Moldova - Poiana Sarata, care va scurta si mai mult distanta catre Brasov si va facilita accesul dinspre Transilvania catre statiunea balneo de interes national Slanic-Moldova.

stelian222

Nu, nu-i tarziu, multumesc pt precizari, stiam doar ca s-a reabilitat, am vrut anul trecut sa risc dar era seara asa ca am renuntat. Cand mai da caldura o sa il tranzitez si eu.

MRS: DN15D, era plombat sau nu? acum 3 saptamani puneau nisip in gropi, in urma cu o saptamana am auzit ca au plombat dar nu stiu cat si cum.

MRS

Si-or fi plombat maselele ca drumul e infect...
Incepe rau la Ciusmeaua Moldovencei, se inrautateste in Stefan cel Mare si e de-a dreptul o gaura continua in Cantalaresti.... Sunt cateva plombe, probabil sarite de la unii soferi care au trecut pe acolo... :(


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...