News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

user201

Imagini DJ 105B Sâmbăta de Jos- Complex turistic Sâmbăta de Sus.
Drumul a fost reabilitat în anul 2008 și după 4 ani încă arată foarte bine.

















În zona turistică:


BoGDaN

Multumim mult de tot pentru poze, si eu aveam de gand sa pun cateva din zona. Vin la 2-3 saptamani la Manastire. E superba zona si am vazut la stiri ca Tara Fagarasului a fost inclusa intr-o zona speciala europeana de dezvoltare a turismului fiind denumita "destinatie turistica de excelenta".

sursa:

http://stirileprotv.ro/stiri/travel/tara-fagarasului-ridicata-de-oficialii-europeni-la-rangul-de-destinatie-turistica-de-excelenta.html


user201

@BoGDaN
Cu plăcere. Nu știam de programul acesta, dar nu știu dacă să mă bucur sau nu de el. Nu am pus poze cu Mănăstirea sau Zona Turistică propriu-zisă pentru că bănuiesc că era off topic pe acest thread.

user201

DJ 141 din județul Sibiu: Agnita- Mediaș multă ceață, dar din loc în loc mai apărea și soarele și ceața era risipită(scuze lipsa curățeniei parbrizului):








Biertan, cu o frumoasă biserică săsească fortificată la dreapta:


Și în Moșna era o biserică fortificată cu un mic parc în față, parc în care erau două statui și o arteziană. Biserica cred că a fost renovată cu fonduri europene și poate fi vizitată, dar nu sunt 100% sigur:





Se lucra la reabilitarea acestui drum la două poduri între Moșna și Mediaș, chiar și Duminica:



ciprebbe

Ms de poze user201
poate sa lucreze si de craciun si de anu nou, nu numai duminica daca in aproape 3 luni de zile su evoluat de la asta....

pana la ceea ce ai surprins tu in ultima poza. Un fas de podet......
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

user201

Poate lucrau doar Sâmbăta și Duminica  și de aceea au progresat așa de "mult". :lol:

Oricum trecând doar atunci pe acolo lucrul părea lăudabil, dar se schimbă privit în ansamblu.

ciprebbe

:))))  da buna asta cu Sambata si Duminica......culmea e ca poza mea e facuta tot intr-o Duminica....si lipseau Doreii din ea..poate aveau zi libera saracii :lol:
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

user201

Apropos, nici în Agnita nu au mai progresat. Au dispărut semafoarele, dar centrul e tot aiurea. În schimb la Mediaș se pare că au terminat. Au mai uitat câte un canal, dar asta este.

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

delacroix

Quote from: mariansb on November 21, 2012, 03:59:14 PM
O noua varianta de acces spre Paltinis
As putea spune ca nu numai Rasinariul va fi ocolit dar chiar si Paltinisul va fi ocolit in drum spre el insusi.
PS. @mariansb: ai fost vreodata pe drumul acela?

BoGDaN

Quote from: mariansb on November 21, 2012, 03:59:14 PM
O noua varianta de acces spre Paltinis


E bun pentru mountain bike vara, acum asfaltat nu stiu ce sa zic, e cam stramt.

mariansb

Quote from: delacroix on November 21, 2012, 08:33:40 PM
Quote from: mariansb on November 21, 2012, 03:59:14 PM
O noua varianta de acces spre Paltinis
As putea spune ca nu numai Rasinariul va fi ocolit dar chiar si Paltinisul va fi ocolit in drum spre el insusi.
PS. @mariansb: ai fost vreodata pe drumul acela?

Drumul acesta (DJ106J) e inca o varianta de acces dinspre Marginimea Sibiului, pe langa cea asigurata de DJ106D prin Poplaca ,drum recent reabilitat si care se intersecteaza cu drumul care vine de la Sibiu, inainte de Rasinari(DJ106A).
Acest drum dinspre Gura Raului, care  da in drumul  care vine dinspre Rasinari e un drum de macadam ,au avut in  loc si probe speciale din Raliul Sibiului pe acolo.Cu o masina cu garda cel putin decenta se trece .Eu am fost in urma cu vreo 2 ani, dar am masina cu garda ceva mai ridicata (Outlander).O sa incerc  sa trec pe acolo si voi face poze.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

radutm

Drumul judetean DJ682 Sannicolau Mare - Periam - limita cu judetul Arad a fost renovat anul acesta. Azi am mers pe el pana la Periam si de acolo prin Varias si Sanandrei catre Timisoara, ca alternativa la DN6 si iata ce am gasit:
















Aici drumul trece prin Periam si se termina in DJ 692 Periam - Sanandrei



Drumul DJ 692 Periam - Sanandrei este in general destul de bun. Prima sectiune, pana pe la Varias,mai are cativa km neasfaltati, alte portiuni sunt asfaltate recent iar de la jumatate incolo a fost modernizat acum vreo 4-5 ani si drumul e inca in stare exceptionala.



cont inchis

Ionut

Mai sa fie ce bine arata unele DJ-uri!!! Mai bine ca multe drumuri nationale. :lol:
Multumesc tuturor pentru poze si updateuri, desi nu spun prea des pe-aici, urmaresc threadul si-mi plac mult pozele voastre! :cheers: