Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 19 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

ce nu inteleg eu e de ce au facut acel S peste deal.  Alt traseu nu gaseau? ca de tunele am observat ca CNADNR-ul fuge ca de tamaie
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ciprebbe

Acel S printre taieturile de la dealuri, ca acolo, fizic le-au taiat in doua.

@ovicor am pus aici filmarea din oras
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

chr

Quote from: florin74 on November 28, 2013, 12:49:47 PM
Ca tot s-a publicat din proiectul de buget

Varianta de ocolire ROsiori de Vede : 292 mil lei C.A., 15 mil C.B. (ati auzit de ea???)
Despre ce e vorba aici?
Rosiori de Vede nu este traversat de nici un drum national.
E70 trece pe langa.

dr4qul4

Probabil despre asta:


suma este destul de mica, probabil mai au ceva retusuri/restante
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Goldmund

ciprebbe,
si eu iti multumesc pentru filmarea ta. Pare o sosea facuta destul de bine...Sper sa fie f. folositoare transportorilor si celor care au nevoie de DNCC...

Quote from: nenea_hartia on November 29, 2013, 11:20:23 AM
@ciprebbe: mulțumesc mult. Cam pustiu pe acolo, dar probabil că e normal la doar puțin timp după deschidere. Păcat că nu s-a făcut direct autostradă la banii ăștia. Un oraș precum Clujul avea nevoie de autostradă. Aceeași greșeală se face acum și la Târgu Mureș, cu centura aia întortocheată, în loc să construiască direct o bucățică din autostrada Târgu Mureș-Iași.

nenea_hartia,
sunt convins ca sti ca nu e vorba doar de largirea carosabilului la o sosea pentru a deveni autostrada, mai ales intr-o zona deluroasa ca cea de langa Cluj. Curbele alea, panta soselei fac imposibil acolo o autostrada fara cateva tunele, viaducte inalte si cel putin doua 'Aciliu'...Bineinteles ca un oras precum Clujul are nevoie imperios de un inel rutier autostrada, dar care - cred eu - ar fi costat de cel putin trei ori mai mult decat 'centura de diamant'...

dr4qul4 a scris:
.."ce nu inteleg eu e de ce au facut acel S peste deal.  Alt traseu nu gaseau? ca de tunele am observat ca CNADNR-ul fuge ca de tamaie"
Pai tocmai asta este singura solutie atunci cand este de traversat un deal unde avem si o diferenta mare de nivel: acea serpentina, acel 'S'; sau, construiesc un tunel, dar si cateva viaducte....pentru pastrarea unei pante cat mai usoare...

 

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

doryan93

 De miercuri, Braşovul va avea Centură Ocolitoare în regim de autostradă, pentru ca se inaugurează tronsonul care face legătura dintre DN13 şi DN 1.
http://adevarul.ro/locale/brasov/de-miercuri-vom-ocolitoare-regim-autostrada-inaugureazatronsonul-legatura-dn13-dn-1-1_529d8309c7b855ff56697c76/index.html


Ionut

Iar cu regimul de autostrada? :) Poate faceti careva o filmare cap-coada, sunt curios cum arata. :cheers:


Tavi

Cineva mucalit zicea la un moment dat ca regimul de autostrada este atunci cand autostrada tine regim si slabeste ... numa' sa nu slabeasca prea mult sa nu ajunga drum comunal  :lol:

tigrel58

Collini va construi varianta de ocolire Tg.Jiu. Sursa: SEAP, anuntul de atribuire 142375.
Cateva elemente preluate din anunt:
V.1)   Data atribuirii contractului    20.11.2013 
V.2)   Numarul de oferte primite    26 
   Numarul de oferte admisibile    17 
V.3)   Numele si adresa operatorului economic caruia i-a fost atribuit contractul
COLLINI LAVORI S.P.A. 
V.4)   Informatii privind valoarea contractului
Estimarea initiala a valorii contractului
Valoarea: 283410809.00     Moneda: RON    Fara TVA 
Valoarea totala finala a contractului 
Valoarea: 151211642.17     Moneda: RON    Fara TVA 

user201

Ceva poze și un mic articol legat de deschiderea tronsonului 3 al ocolitoarei Brașovului găsiți pe
bizbrasov.ro , pozele fiind preluate și de userul Ciprian de pe SCC aici.

doryan93

#1002
Inagurarea Ocolitoarei Brasov-Lot2: TronsonIII,DN13-DN1:

http://www.youtube.com/v/tFGSh0r1Lms

savagedanyro

Printre multimea de stiri cu Centura Brasovului, imi permit sa pun si una care pe mine ma intereseaza mai mult :

http://www.caon.ro/tiristii-vor-circula-din-nou-pe-centura/1360938


Sa fie asa cum zic ei !!!
TIMISOARA 2021 !

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe