[DJ] Centura Craiova

Started by perfidus, March 19, 2018, 10:31:46 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gruia88

Poate termina pasajul peste calea ferata , stiu ca aveau un gol acolo :)

amedeog1

^ Stalpul de tensiune care stă în calea construcției culeii a fost cumva relocat?

oneLess

#287
Ultima veste este de la filmarea lui @AndreiRD / RD.
8 deschideri: 4 cu predale suite, 3 așteptau grinzi, a opta deschidere avea culeea lipsă din motiv de stâlp.
Atunci, adică acum o lună!

cristi.dadalau

#288
Am observat dimineata ca a ajuns o parte din grinzile lipsa(nu am putut sa vad daca erau toate sau nu pentru ca erau cumva ascunse dupa niste copaci).

adyneamtu

Sâmbătă, stâlpul era incă in picioare.
In apropiere, o macara aștepta grinzile.
La tunel, încă lucrează la betonarea casetei. 8 luni, and counting.

adyneamtu

Pe Centura Sud din nou, dinspre Podari spre Carcea.
Comparati cu 24 Martie

Am pozat doar zonele cu structuri. In rest, prea putin progres vizibil in 50 de zile.
Au mai intins terasament, au mai turnat rigole, au nivelat drumurile agricole adiacente centurii.

La CF au asezat grinzile de care se vorbea.


Ambele rampe la cota la Canalul Deversor.


In debleu la zid lucrau cateva persoane, dadeau gauri in beton.


Podetul de langa debleu in lucru.


Aici nu inteleg de ce sunt asa in urma. Relocarile de retele sunt facute.
Ar fi trebuit sa prevada un podet agricol ca este fix la intersectia a 2 drumuri agricole.
Dar in proiect nu e prevazut nimic.




Tunel 24 Aprilie

Tunel 12 Mai. Singura diferenta e placa superioara betonata pe 3 sferturi.




Konter

Lol, toamna. Mai degraba aprilie 2025.

"A fost depusă de către Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere cererea de finanțare a centurii de ocolire Craiova Sud DN56 – DN55 – DN6.
Proiectul va primi finanțare nerambursabilă alocată prin Programul Transport.
Contract de executie lucrări având ca obiect "Execuție lucrări pentru obiectivul Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56 – DN 55 – DN 6" a fost atribuit în 14 ianuarie 2022 constructorului italian Rizzani De Eccher, valoarea contractului fiind 160.147.677 lei fără TVA.
În acest moment, stadiul fizic al lucrărilor a trecut de 60%.Termenul contractual de finalizare era aprilie 2024, dar constructorul a solicitat și a obținut prelungirea termenului până în TOAMNA ACESTUI AN, potrivit reprezentanților DRDP Craiova."

https://arenaconstruct.ro/centura-craiova-sud-finalizarea-mai-intarzie-proiectul-primeste-finantare-europeana/