Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 10 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Daca in primavara se semneaza contractul(speram cu UMB), eu zic ca in 6 luni poate termina podul. In rest, sunt doar lucrari anexe care mai pot suporta amanare, si atunci o sa traga tare pe pod. Deja 50% apare ca e stadiul lucrarilor finalizate, deci ar trebui sa mearga mai repde.

ciprebbe

no way
uite-te cat de greu se naste viaduct III

e 50 % pt ca sunt grinzile produse, la fel 6 piloni si culeile.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Eurocopter

Eu nu cred ca se pune problema sa termine UMB in august 2015 tronsonul. De la padure spre Nadasel sunt viaducte serioase la care nici nu s-au apucat de fundatie inca. Slabe sanse sa le termine la anul in 5 luni de lucru ca lumea. O data optimista pentru intregul tronson cu tot cu viaductul de la Gilau ar fi decembrie 2015.

horatiu.cosma

Oricum, oricat lucreaza de repede UMB-ul, o sa aiba grija CNADNR sa nu ii "lase" sa termine prea devreme, o sa ii tot amane cu avizele de mediu in zona padurii.

ciprebbe

Quote from: Eurocopter on November 18, 2014, 03:36:25 PM
Eu nu cred ca se pune problema sa termine UMB in august 2015 tronsonul. De la padure spre Nadasel sunt viaducte serioase la care nici nu s-au apucat de fundatie inca. Slabe sanse sa le termine la anul in 5 luni de lucru ca lumea. O data optimista pentru intregul tronson cu tot cu viaductul de la Gilau ar fi decembrie 2015.

E doar unu :D plus nodul Nadaselu.
Ma bucur sa fie si cum zici tu final de 2015.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Eurocopter

Daca va exista finantare cat de cat cred ca UMB-ul va trage la maxim in continuare ca sa nu ii mai prinda inca o iarna. Cred ca toata lumea e de acord ca sunt 99% sanse ca tot ei sa castige si licitatia pt viaduct.

horatiu.cosma

Eu am fost pe teren intre Nadasel si padure, si terenul e mult mai lin si mai bine conturat decat pe partea cealalta. E un singur viaduct(intr-adevar ceva mai mare), plus cel de la Nadasel, dar acesta din urma nu e necesar sa fie finalizat pentru deschidere, pentru ca nodul e inaintea lui. In 4 luni, viaductele dinspre Gilau arata bine, vreau sa cred ca in vreo 8-9 se poate termina unul singur(hai doua) inspre Nadasel.

dr4qul4

pe mine nu m-ar mira daca ar fi singurii ofertanti. Ceilalti stiu ca vor veni cu preturi mici si nu cred ca se vor baga. Poate doar vreo firma noua, sau de apartament.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Tavi

Situatia seamana cu relicitarea lotului Arad - Nadlac II (ex Alpine). Astaldi+MB au avut posibilitatea sa vina cu preturi mai mici...

horatiu.cosma

E buna comparatia. Si un avantaj in plus, care e mai mult pentru noi, e ca UMB ar putea intra in teren foarte repede, stiind ce are de facut si cu ce.

ciprebbe

UMB-ul e in teren acolo si foloseste zona de la viaduct pt depozit de pamant vegetal  :D.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Ala e depozit? Eu credeam ca e viitoarea umplutura de la km0 spre viaduct 1.

vladb

Exista vreun link catre lucrarile ramase de executat?

Intr-adevar UMB este in pole-position pt preluarea acestor lucrari, dar chiar si pentru ei poate aparea o "divizare a resurselor" deoarece (eu stiu) ca mai sunt de executat 2 parcari si parca si un nod rutier(???) in zona Savadisla/Vlaha/Ciurila/Baisoara (nu sunt convins de asta de aia am cerut un link catre un asemena site). Si...ca sa plusez...nu cumva trebuie si un CIC sau acela e deja terminat in zona adiacenta satului Savadisla?

ciprebbe

In filmare se vede cum e depozitat printre pilonii construiti si zona imediat apropiata lui acel pamant negru de la decopertari.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

NGC

#4619
Quote from: vladb on November 18, 2014, 05:36:27 PM
Exista vreun link catre lucrarile ramase de executat?
Vezi aici caietul de sarcini.
Iar aici gasesti documentatia tehnica.