Sistemele de taxare rutieră în România

Started by Ionut, April 13, 2012, 06:26:57 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zimox

Eu am platit taxa la rompetrol in Ploiesti...dar daca dati un ochi pe site.ul CNADNR  la sectiunea dedicata paeajului Fetesti gasiti listele cu toate benzinariile afiliate din tara ordinate pe judete. Bafta.
!

horatiu.cosma

Ai mei au trecut duminica podul de la Fetesti si azi la retur. Au uitat sa trimita SMS duminica, si doar acum mi-au zis. Am trimis azi SMS. Vreau sa va intreb daca mai are rost sa trimit inca un SMS pentru duminica, sau amenda e deja pe rol?

florin74

Taxa de trecere a podului de la Fetești poate fi achitată (SMS/benzinării) în avans sau ulterior trecerii până la ora 24:00 sau 0:00 a zilei următoare trecerii.

Cred ca amenda e pe drum.

TibiV

Pana la ora 24 a zilei urmatoare.
Daca ar fi pana la ora zero a zilei urmatoare, inseamna ca daca treci la ora 22 mai ai 2 ore la dispozitie.
De fapt ai 26 de ore (2+24), pana maine la miezul noptii.
Maximul posibil de timp la dispozitie este 47 ore 59 de minute, in cazul in care treci azi la ora 00:00 (fix dupa miezul noptii) si platesti maine la 23:59...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Cat e amenda, ca deja ai mei is stresati :)?

Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

horatiu.cosma


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

MNU

Eu din fraza aia inteleg ca se poate plati pana la ora 24 (fara alte detalii inseamna: a zilei in curs) adica ora 0 a zilei urmatoare.

dr4qul4

Scrie pe toate panourile its de pe A2."evita amenda, plateste pana maine la ora 24".

Case closed.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

Chiar e simplu și cu SMS.  Scazi viteza de la 180 la 140 și scrii SMS. Mai naspa e ca și ploua. Dar nu procedați ca mine. :D
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

dr4qul4

Nu procedam.
Dam resend la primul sms.

Iar daca ploua.......ce rost mai are sa ma duc la mare  :D
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

horatiu.cosma

Este aplicatie de android, eu aia o folosesc. Din doua clic-uri(touch-uri), rezolv problema, daca trimit pentru numarul de inmatriculare precedent.

get

Lămuriți-mă și pe mine, am o întrebare de Dorel: dacă site-ul CNADR îmi spune că am rovigneta valabilă până în data de 6 septembrie, asta înseamnă că trebuie să-mi iau noua rovignetă din 6 sau din 7 ? Tanti de la benzinărie vede când expiră, să-i zic "în continuare" ?

Mulțumesc.

Danny550394

QuoteTanti de la benzinărie vede când expiră, să-i zic "în continuare" ?
Exact.
Pe vigneta de anul trecut nu se mai vedea nimic (nu mai stiam nici cand expira) iar cand am mers la MOL sa-mi cumpar vigneta  mi sa spus ca nu poate sa-mi vanda ca am una valabila pana in 28 decembrie 2014. :D


Asa ca poti sa mergi sa ceri "in continuare".