Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Ionut

Multumim, multumim! Ce se face aici mai exact? Reabilitare "simpla"? Termen finalizare? :dunno:
:cheers:

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS

Santierul Tutova-Crasna (DN24) a ajuns la ultima parte: strat final de asfalt, semnalizare, parapete, marcaje. A ramas un singur podet de finalizat dupa intersectia DN24/DN11A adica aici
:cheers: to UMB

+ tronsonul urmator din Dn24 (Crasna-Vaslui-Iasi) a inceput sa fie semnalizat (marcaje cu vopsea ref. km pe asfalt)



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

stelian222

Asta e intradevar f bine!
Si de la Albita la Crasna au terminat.
Sper ca si drumul spre Iasi sa fie facut asa cum ai spus tu, ar ceva de neimaginat pt zona asta saraca a Moldovei

adsailton92


DN 1F sau E81 se prezinta in conditii optime. Daca ar mai fi si ceva centuri(centura Zalaului finalizata) plus cateva, pentru ocolirea comunelor mari de pe traseu ar fi o varianta si mai buna, spre Satu-Mare-granita;
Mia jos traseul

http://www.youtube.com/v/SFyhgpPbabs
Urcusul/coborarea Mesesului sunt optimizate destul de bine:
http://www.youtube.com/v/AyL-OvWOy3Q

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Redox

Quote from: mariansb on September 21, 2012, 09:39:28 AM
De cine depinde scoaterea liniei de cale ferata de pe DN1,de la intarea în Sebeş,dinspre Sibiu,din cauza căreia se formează adesea blocaje

http://alba24.ro/alexandru-dancila-linia-de-cale-ferata-care-incurca-circulatia-in-sebes-nu-va-putea-fi-anulata-decat-cu-aprobare-de-la-seful-statului-125612.html

Aceea linie de CF duce la Petresti. Rolul ei este sau mai bine zis era sa asigure transportul materiei prime si a produselor finite de la fabrica de hartie din Petresti (cred ca va aduceti aminte de caietele de la scoala  :D). In prezent transportul este 100% rutier. Un lucru mai putin cunoscut este rolul militar pe care il are CF, deoarece aceasta deserveste o unitate militara si un depozit de armament din zona. Nu stiu daca mai sunt folosite in prezent dar cu siguranta ca se regasesc intr-un plan militar de aparare. Cred ca de aici apar majoritatea problemelor cand vine vorba de desfintatrea CF care ingreuneaza traficul in municipiul Sebes si este necesita o astfel de aprobare de la seful statului major.

sebba

dar de ce nu vor ei sa faca un pod acolo? sau e mai simplu sa distruga... mama lor...
nu mai zic nimic ca-mi iau bete!
Sailing away! S/Y Haimana

Redox

Eu zic ca daca pana acum nu s-a gasit nici o solutie poate sa ramana asa, o data ce va fi deschisa centura Sebesului traficul (mai ales cel greu) se va muta iar pe acolo vor circula maxim 25% din actualul trafic.

neaguionutu

#414
Drum Bucuresti - Craiova

Buna ziua !

Vreau sa ma ajuta-ti si pe mie cu o informatie.
Eu cu sotia ne ducem duminica la o nunta in Craiova si vreau sa imi planific drumul.
Nu am fost niciodata la Craiova !
Ce ruta sa folosesc ?
Bucuresti - A1 - Pitesti - DN 65 - Slatina - Craiova ?
Bucuresti - DN 6  - Alexandria - Rosiorii de Vede - Caralal - Craiova ?

Pe drumul Bucuresti - Pitesti- Craiova conform Google Maps sunt 229 km si se parcurge in 2 ore si 50 minute.
Pe drumul Bucuresti - Alexandria - Craiova conform Google Maps sunt 228 km si se parcurge in 3 ore si 29 minute.

Trebuie sa fiu la restaurant la ora 19 , deci o sa plec din Bucuresti pe la ora 15.
La ora 24 o sa plec de la nunta si o sa fiu pe la 4 dimineata in Bucuresti.

Care este mai rapid , mai liber , din punct de vedere al circulatiei ?

Va multumesc frumos de ajutor !

sebba

Sailing away! S/Y Haimana

neaguionutu

@sebba,multumesc mult !

Imi cer scuze pentru greseala gramaticala, m-am grabit la tastat !

udar

#417
la Strehaia pica tavenele  :lol:

http://www.youtube.com/v/k7G4d_66tQM

peste tot apar camioanele cu masinile ford de la Craiova, la cat mai multe camioane si poate o sa avem  autostrada de la Craiova la Lugoj intr-un timp cat mai scurt................

:cheers:


nenea_hartia

^ Tâmpiţii care au făcut reportajul ar fi în stare peste câţiva ani să înfiereze cu mânie proletară faptul că drumul s-a lăsat pentru că nu a fost compactat cum trebuie :bash:. Îmi pare rău de casele de chirpici din Strehaia, dar compactarea este cea mai importantă operaţiune la terasamente.
E drept, vina principală o are CNADNR, care încă insistă să reabiliteze drumuri prin oraşe, în loc să facă centuri.

realistul

  Am o intrbare. Drumul de la Alexandria la Craiova aflat in reabilitare, va avea 2 benzi pe sens sau o banda si un pic ca mie asa mi se pare. Mai ales prin unele localitati( cel putin pana in Mihaesti unde parasesc aceasta sosea ),pare ca nu o se latesc deloc desi au unde. Si inca una, cand ar trebui deschis traficul pe centura Alexandria?