Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

MRS

#375
Quote from: stelian222 on September 06, 2012, 09:30:46 AM
Nu exista asa ceva!!! Faci o mica confuzie. Contractul cu UMB pt. reabilitarea DN24 este pe portiunea Tutova-Barlad-Crasna-Albita(DN24B) deci este reabilitarea drumului european E581!  citeste aici: http://www.vrn.ro/investitiile-din-acest-an-pentru-reabilitarea-drumurilor-nationale-din-judet

Esti sigur ca
Quote from: stelian222 on September 06, 2012, 09:30:46 AM
Nu exista asa ceva!!!
??? 

:busted:


Sursa

Pentru linistea ta, daca ajung pe lumina sambata fac si poze la utilajele ce lucreaza aici
:cheers:


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

bogdymol

Cateva poze de pe DN76 Varfurile - Stei, aflat in reabilitare. Dupa cum se poate vedea si in poze reabilitarea e una serioasa, care nu presupune doar asternerea unui nou strat de asfalt, ci si "corectarea" unor curbe si construirea unor benzi de urcare pentru vehiculele lente.


DN76 Varfurile - Stei by bogdymol, on Flickr


DN76 Varfurile - Stei by bogdymol, on Flickr


DN76 Varfurile - Stei by bogdymol, on Flickr


DN76 Varfurile - Stei by bogdymol, on Flickr


DN76 Varfurile - Stei by bogdymol, on Flickr


DN76 Varfurile - Stei by bogdymol, on Flickr


DN76 Varfurile - Stei by bogdymol, on Flickr

Aici cat e limita de viteza? 40 sau 100?


DN76 Varfurile - Stei by bogdymol, on Flickr


DN76 Varfurile - Stei by bogdymol, on Flickr

Sunt o gramada de semafoare... asa ca daca aveti drum pe acolo sa va inarmati cu rabdare...


DN76 Varfurile - Stei by bogdymol, on Flickr

Am impresia ca si aici vor pune acele limitatoare de viteza la intrarea/iesirea din localitati...


DN76 Varfurile - Stei by bogdymol, on Flickr
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Si cateva poze de la intoarcere...

Aici cat e limita de viteza? 20 sau 30 km/h? Eu zic ca 30 ca-i al doilea semn... deci 20 km/h e doar intre semne (pe 1 cm) :D


DN76 Varfurile - Stei by bogdymol, on Flickr


DN76 Varfurile - Stei by bogdymol, on Flickr

Daca n-ar merge semaforul, eu as avea sau nu prioritate?


DN76 Varfurile - Stei by bogdymol, on Flickr

Unii si-au aprins avariile girofarul si trec fara probleme...


DN76 Varfurile - Stei by bogdymol, on Flickr


DN76 Varfurile - Stei by bogdymol, on Flickr


DN76 Varfurile - Stei by bogdymol, on Flickr

Aici drumul va fi schimbat radical...


DN76 Varfurile - Stei by bogdymol, on Flickr
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

BoGDaN

va arat super drumul. fata de cum era inainte....
nu am mai fost pe acolo de mult....stii cumva executantul lucrarii?ms

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

ciprebbe

dupa Mrs( sau inainte), pasarela de la Campina







Nu trage-ti in fotograf, poze facute din mers
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

stelian222

#381
@Mrs:

Pai scuza-ma ca iti spun, dar tot cred ca faci o mica confuzie  :p

Uite ce ai scris tu pe o pagina anterioara:
Quote from: Mrs on September 03, 2012, 05:09:41 PM

7. Se lucreaza timid la un pod pe DN24 Iasi-Vaslui, parte a contractului cu UMB de reabilitare si modernizare DN24 Iasi - Vaslui - Crasna - Barlad - Tutova (limita de judet VS/GL).

Si eu am zis ca nu-i unul si acelasi contract, adica nu exista un contract pt Iasi-Totova. Recunosc, nu stiam de existenta unui alt contrat de reabilitare  pt. portiuneaCrasna-Iasi Eu stiam doar de Tutova-Albita. Faptul ca se face si acest drum e f. f. bine, pana la urma nu e cazul de cearta

Aici e ceea ce spun eu:  http://www.cnadnr.ro/pagina.php?idg=158

ciprebbe

#382
Cred ca e DN Agnita - Medias...si nu cred ca avem poze de pe el pana acum , asa ca:





Intrarea in Medias, indicatorul nu l-am vazut  la ce atentie a presupus acest drum

Pista din dr pt bici incepe si se termina in aer .....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

WTF?! Ce-i cu gaura aia acolo in drum? Este un izvor sau ce? :o

ciprebbe

#384
Care din ele, ca erau mai multe gauri dinastea :D.
Lucrarile par mai mult abandonate decat evolutive.
Dupa cum se vede in poza acel zid metalic de sustinere a peretelui lateral e deja surpat si el....deci situatia e de ceva vreme acolo asa.
Sincer nu stiu cine se ocupa de acest drum.
Iar daca vreti sa decolati cu masina si la viteze mici de 30 - 40 km /h va recomand Medias- Tarnaveni (aici m-au lasat deja bateriile la ap foto) iar continuarea Tarnaveni - Iernut e o experienta de neuitat pe un drum de beton cu distanta mare la rosturi si vre-o 4 trambuline de cel putin 10cm.....
Am ales de la Predeal sa virez stanga spre Zarnesti-Fagaras pt a scapa de restul vaii Prahova, si de Sighisoara -Medias ( pana la Sibiu e spart si in reabilitare tot drumul asa ca e de evitat).
Poze de pe traseu:
aici viram stanga

s-ar putea ca, garcea sa fi coborat pt mine din masina(radar, vedem daca vine acasa), insa eu semnalizam din timp si m-am incadrat regulamentar






eram obosit...dar tot nu am inteles semnul de jos





Ce mai conteaza drumul.....borduri sa avem


Atentie la Marioara...nu stie multe si e plin de ea si de suratele ei....

Poze din mers, parbriz fisurat(precum la udar), dar ne putem face o parere despre situatia drumului.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Mai departe inspre Sercaia





Inca o daovada ca citez" avem cele mai bune DN uri"

Cat de mult valoreaza viata pt unii...pana am facut poza a mai indreptat din bici.... era perpendicular pe sosea

Inspre Agnita din DN1, E68

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Quote from: ciprebbe on September 10, 2012, 02:39:12 PM
Care din ele, ca erau mai multe gauri dinastea :D.

Despre poza asta vorbesc. Multumesc pentru pozne! :cheers:

ciprebbe

#387
Quote

Despre poza asta vorbesc. Multumesc pentru pozne! :cheers:
pozne , inafara de viteza nu am facut, am respectat marcajul( pe unde era) iar dupa reabilitare va fi interesanta aceasta scurtatura intre Predeal si Fagaras
In poza se vede cum e cazut acel cofrag metalic ce ar trebui sa tina malul.... cred ca ceva podet vroiau sa faca acolo cu un diametru de max 1m ( dupa distanta dintre armaturile ce se vedeau in groapa) insa dupa mine cred ca e asa lasat de anul trecut si nu sunt semne de continuare.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

adsailton92

  Scandalul bordurilor amplasate pe marginea drumului DN15, intre Tg Mures si Reghin, continua. Pe data de 2-3 septembrie, presa locala anunta, ca: "Printr-un comunicat, preşedintele Consiliului Judeţean Mureş, Ciprian Dobre, anunţa că reprezentanţii Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii au cedat presiunilor locale.Domnul Ciprian Dobre a fost informat de către reprezentanţii CNADR că se va renunţa la bordurile înalte care mărginesc carosabilul, prevăzute în proiectul în baza căruia se execută Reabilitarea drumului naţional DN15 Tîrgu Mureş-Reghin. Acest tronson va fi reabilitat după modelul celui cuprins între localităţile Reghin şi Topliţa, asigurându-se astfel lărgirea părţii carosabile şi implicit, circulaţia în condiţii de siguranţă". Acum din nou apar probleme, deoarece nimeni, dintre oficiali, nu stie cine va suporta costul scoaterii bordurilor, iar bordurile sunt tot pe traseu, fiind adevarate bariere in calea vreunei incercari de a te refugia sau feri pe cineva :-[
Cateva poze, mai recente, de saptamana trecuta, facute de un coleg, din mers si cu telefonul mobil:


Drumul bordurilor, drumul dintre Reghin si Tg Mures:




Consolidare si putina largire:

Incep bordurile


Largire:

Lucrari la un podet:

Daca vine vreun pericol, unde te mai refugiezi, aici?