Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

jailor

Quote from: stelian222 on August 29, 2012, 02:22:46 PM
:lol:
Adevarul este ca trotuarele le lipseau satelor romanesti. Apa curenta, drumurile comunale, dispensare, scoli,  toalete, iliminatul public, locurile de munca, case de cultura etc le lasam mai pe urma. Daca au trotuare sunt fericiti.
Tot timpul cand se face cate ceva exista indivizi care sustin ca altele ar fi prioritatile. Te-as ruga pe tine sa ne faci o lista cu prioritati asa cum crezi tu ca ar trebui realizate in ordine cronologica. Tu ce ai face ca primar sau CJ cand obtii fonduri de la UE pt un asfaltare si satul respectiv nu are apa?! Sa nu asfaltezi pt ca nu au satenii apa?! Face un primar 5 proiecte pt UE, apa, asfalt, gaz, dispensar si sala de sport. I se aproba prima data sala de sport. ce sa faca el, sa nu faca proiectul pt ca vine Antena 3 sa urle ca de ce face sali de sport cand lumea nu are apa si gaze?!

stelian222

#361
Ceea ce am afirmat eu a fost ca urmare a ceea ce a spus colegul nostru Iuli, pe pagina anterioara:

Quote from: iuli on August 28, 2012, 10:17:50 PM
Corect, pentru a civiliza oamenii trebuie să creezi condiţii de civilizţie.

Dupa ce ai sa citesti cu atentie propozitia lui ai sa intelegi si ce am avut eu de spus.
:hug:

Deja e off-topic si imi pare rau de treaba asta, cred ca se poate sterge

stangabriel

Am facut un drum Bucuresti Timisoara,la dus pe Pitesti-Craiova-Drobeta,intoarcerea pe Lugoj-Deva-Brasov-V Prahovei.

Drum bun in general.Se lucreaza la Strehaia .am stat pe la 8 semafoare,dar noaptea nu era trafic.
Gropi mai sunt intre Lugoj Deva,pe Dn 68A,cu ceva atentie se poate mentine viteza ridicata de circulatie. La Sebes conteaza momentul zile,dupa amiaza si seara e mai aglomerat.

Mai scurt si lejer e traseul pe sud,centurile fac minuni,insa mai dureaza la Strehaia,ca fapt divers,au sapat mult in adancime incat unde au terminat de compactat,primul strat de asfalt e sub partea veche a drumului.

Lvs_tm

^^
Am facut si eu anul trecut Lugoj-Deva, desi imbracamintea are pe anumite sectoare defectiuni, drumul este superb, pitoresc.
Sunt curios cum va arata autostrada pe aici. :)

BoGDaN

Azi am facut Bran- Rucar- Campulung si Pitesti-Bucuresti. Bran Rucar OK. Rucar Campulung denivelari pe anumite portiuni. Campulung-Mioveni - dezastru.
Am vazut ca se lucreaza la acel drum expres Mioveni Pitesti. Mai trebuie turnat asfaltul de uzura si bineinteles modernizat drumul existent care este foarte prost.

MRS

Quote from: Mrs on August 21, 2012, 10:02:03 PM
Foarte urat arata... Pana in lamele folosite la des-zapezire mi-e teama de cati se vor opinti in ele...

Ee, au lucrat vizibil in ultima luna... Sensul giratoriu de la Podul Turcului, 2 podete terminate, sensul giratoriu de la Simila/Murgeni

Peste 2 saptamani am drum din nou la Iasi, sa vedem...
:cheers:

Refacut in acest weekend, in graba,  Bucuresti-Iasi (prin Bacau) - Vaslui - Bucuresti; pareri personale:

1. Neaparat de continuat A? Ploiesti (Dumbrava) - Focsani (at least). Bucuresti-Buzau din ce in ce mai criminal; multumim pentru portiunea de maxim 80 km/h intre Bucuresti si Urziceni  :bash:
2. Nou sens giratoriu la DN2/DN1B  :gj:
3. De taiat boschetii pe centura Focsaniului sa nu mai aiba boschetarii unde sa se ascunda   :police:
4. Neaparat centura la Bacau URGENT  :help:
5. Se lucreaza intens in TOT Iasi-ul (Primaria se lauda cu 144M Eur luati de la UE nerambursabil ptr lucrari de infrastructura)
6. DN24 Iasi-Vaslui este terminat - necesita urgent reabilitare
7. Se lucreaza timid la un pod pe DN24 Iasi-Vaslui, parte a contractului cu UMB de reabilitare si modernizare DN24 Iasi - Vaslui - Crasna - Barlad - Tutova (limita de judet VS/GL). Probabil dupa terminarea (in avans) a celeilalte parti din Dn24 se vor muta aici...
8. Drum DISTRUS intre Vaslui si Crasna, in dreptul padurii de la Podul Inalt ... 3 denivelari care lasa masinile fara baie de ulei... NESEMNALIZATE
9. IMPRESIONANTA viteza UMB pe Crasna-Barlad-Tutova: din cele 8 podete mai sunt in lucru 3, restul de 5 FINALIZATE :jawdrop:
10. FINALIZATE si sensurile giratorii de la Crasna, Barlad/Simila si Dn24/11A  :jawdrop:
11. Podul de la Cosmesti/Doaga are limitare de 10km/h --- spooky la traversare --- bucati de tabla in locul asfaltului distrus  :puke:
12. Se lucreaza timid la toate podurile pe Dn2 intre Focsani si Bacau la reabilitatea rosturilor de dilatatie

Fara poze datorita orelor tarzii la care am parcurs drumul...

:cheers:



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Ionut

Multumim de informatii Mrs & Bogdan, foarte la obiect! :cheers:

ciprebbe

Mai are cineva info despre lucrarile de pe Sibiu- Medias- Sighisoara?
As avea duminica seara sau luni drum pe acolo. E de evitat?...acu 2 luni stiu ca era de evitat...acuma nu mai are nimeni noutati?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

davyl

#368
Revenit dintr-un concediu lung in Romania (aproape 30 de zile) si dupa aproape 5000 de km facuti pe drumurile patriei, pot sa spun si eu cate ceva despre starea drumurilor pe unde am fost:

1. Cenad-Craiova: DN6 - drum bun si foarte bun, cu exceptia segmentului Ciochiuta-Filiasi unde se lucra de zor si se asfalta (erau ceva semafoare). Localitatea Strehaia este foarte greu de trecut din cauza lucrarilor in timpul zilei. Noaptea (la intoarcere) a fost mult mai bine.

2. Craiova-Ramnicu-Valcea: drum bun, cu mici exceptii (segmente unde asfaltul era cam valuri - in apropiere de Rm-Valcea; probabil temperaturile mari spre 40 de grade au avut si ele rolul lor). A si o bila mare neagra pentru Dragasani, unde in oras, drumul este foarte prost. Sincer, e nevoie de reabilitare pe acolo, dar probabil nu sunt bani...

3. Rm-Valcea - Voineasa : drum bun, probleme minore, circulatie foarte lejera. Peisaje superbe!

4. Voineasa-Vidra: drum prost, cu gropi si zone chiar periculoase, semnalizate prost sau deloc. STRABAG asfalta de zor, dar pe segmente. Segmentele asfaltate erau facute integral, nu carpeli, calitate OK, insa se putea si mai bine. Peisaje de vis!

4. Vidra-Obarsia Lotrului: drum bun, asfaltat recent, dar nemarcat inca. Foarte putine zone unde asfaltul avea probleme. Peisaje super! O super surpriza intalnita in acest segment. Se lucra la o zona de agrement ce avea instalate niste mini telecabine (punct agrement Voineasa era marcat). Mini telecabinele urcau la cel putin 1500 de metri, linia era terminata si pareau a lucra in probe, caci statia de la baza era in lucru (terminata cam 50%).

5. Obarsia Lotrului-(TRANSALPINA)-Ranca: Drum super. Impresii foarte bune. Este al treilea an cand fac Transalpina si lucrarile sunt foarte inaintate. Afalt asternut serios, in strat gros, cu spirit de raspundere :) Se lucra si la instalarea parapetilor metalici dar si la turnarea parapetilor din beton in zonele foarte periculoase.

6-Ranca-Novaci-Tg. Carbunesti-Filiasi-Craiova: drum bun si foarte bun, fara prea multe gropi. Mici zone cu probleme minore.

7. Craiova-Dr.Tr. Severin-Caransebes-Lugoj-Timisoara-Arad-Nadlac: drum bun, dar cu problemele deja cunoscute pe DN6 la Strehaia (lucrari si semafoare). Centuri in stadiu excelent la DR.Tr.Severin, Caransebes si Lugoj. Autostrada Timisoara - Arad stare buna, insa unele imbinari la poduri pe autostrada au inceput sa devina cu adevarat periculoase. Am fost uimit sa constat ca nu am intalnit prea multe excese de viteza pe autostrada (eu personal am circulat cu 100 km/h cat era limitarea in vigoare).
Arad-Nadlac - drum bun insa mici probleme ale asfaltului pe mijlocul soselei. Se simtea o diferenta cand se realizau depasiri. Trafic acceptabil. Se observa lucrarile inaintate pe sectorul din zona Pecica pentru autostrada Arad-Nadlac (lot Alpine).

Sper sa fi fost cuiva de folos cu informatiile mele

Redox

@ciprebbe

Pot sa iti spun ca inca se lucreaza, ne e de mers pe acolo. Pot sa iti sugerez ruta Sibiu-Agnita-Sichisoara pe DJ 106  (starea drumului intre Sibiu si Agnita este buna, de la Agnita la Sighisoara este ok, se poate circula cu atentie sporita la unele gropi).

ciprebbe

@davyl   welcome back
@redox - trebuie sa ajung pe la Medias-Tarnaveni, din ce varianta zici tu nu sti cum e Agnita - Medias? Acu cativa ani era dezastru pe acolo.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Redox

@ciprebbe
Am crezut ca vrei sa ajungi de la Sibiu la Sighisoara :D. Despre Agnita-Medias nu pot sa iti spun nimic.

mariansb

#372
Prin 15 august am mers de la Drobeta TS la Targu Jiu,pe DN67;in zona Malovat, pe un deal ,se lucra la drum, acea portiune fiind in stare deplorabila(gropi,denivelari)pe circa 1 km
Per total ,de la Drobeta la Motru e acceptabil,iar de acolo la Targu Jiu e foarte bun.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

stelian222

#373
Quote from: Mrs on September 03, 2012, 05:09:41 PM


Refacut in acest weekend, in graba,  Bucuresti-Iasi (prin Bacau) - Vaslui - Bucuresti; pareri personale:



6. DN24 Iasi-Vaslui este terminat - necesita urgent reabilitare
Culmea desi este un drum intens circulat se multumesc doar sa il carpeasca anual. Este in situatia asta de vreo 4ani cel putin, timp in care s-a degradat constant. Data viitoare iti recomand de la Crasna sa mergi Husi-Albita-Iasi(DN28), tot acolo iesi ca si timp desi e mai lung cu vreo 30km dar e mai bun si mai putin circulat. Ai o portiune betonata de cativa km(langa malul Prutului) in rest se merge ok, nu sunt gropi iar plombe destul de putine.

Quote from: Mrs on September 03, 2012, 05:09:41 PM

7. Se lucreaza timid la un pod pe DN24 Iasi-Vaslui, parte a contractului cu UMB de reabilitare si modernizare DN24 Iasi - Vaslui - Crasna - Barlad - Tutova (limita de judet VS/GL). Probabil dupa terminarea (in avans) a celeilalte parti din Dn24 se vor muta aici...


Nu exista asa ceva!!! Faci o mica confuzie. Contractul cu UMB pt. reabilitarea DN24 este pe portiunea Tutova-Barlad-Crasna-Albita(DN24B) deci este reabilitarea drumului european E581!  citeste aici: http://www.vrn.ro/investitiile-din-acest-an-pentru-reabilitarea-drumurilor-nationale-din-judet

Quote from: Mrs on September 03, 2012, 05:09:41 PM

9. IMPRESIONANTA viteza UMB pe Crasna-Barlad-Tutova: din cele 8 podete mai sunt in lucru 3, restul de 5 FINALIZATE :jawdrop:

Recunosc, ca nu ma asteptam sa lucreze asa de repede, practic e aproape gata, mai trebuie unele semne de circulatie, marcajele, si poate inca un strat de uzura pe anumite portiuni intre Crasna si Tutova.

MRS

Quote from: stelian222 on September 06, 2012, 09:30:46 AM

Culmea desi este un drum intens circulat se multumesc doar sa il carpeasca anual. Este in situatia asta de vreo 4ani cel putin, timp in care s-a degradat constant. Data viitoare iti recomand de la Crasna sa mergi Husi-Albita-Iasi(DN28), tot acolo iesi ca si timp desi e mai lung cu vreo 30km dar e mai bun si mai putin circulat. Ai o portiune betonata de cativa km(langa malul Prutului) in rest se merge ok, nu sunt gropi iar plombe destul de putine.

Cunosc drumul, circul des la Chisinau prin Albita... din motive personale trebuie insa sa trec prin Vaslui la fiecare drum de Iasi :)


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...