Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

bogdymol

Si eu aveam limitare la 15 minute, dar dupa ce am postat o gramada de clipuri (sub 15 min.) am primit o notificare de la YouTube cum ca am dreptul sa urc clipuri de orice durata. Cred ca se datoreaza faptului ca filmuletele puse pana atunci au avut parte de multe vizualizari si pentru ca n-am avut probleme legate de copyright.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Quote from: bogdymol on July 25, 2012, 06:18:44 PM
Si eu aveam limitare la 15 minute, dar dupa ce am postat o gramada de clipuri (sub 15 min.) am primit o notificare de la YouTube cum ca am dreptul sa urc clipuri de orice durata. Cred ca se datoreaza faptului ca filmuletele puse pana atunci au avut parte de multe vizualizari si pentru ca n-am avut probleme legate de copyright.

Asta e singurul impediment. Daca nu ai avut probleme cu copyright-ul si dovedesti ca e al tau canalul atunci poti pune de oricat fara nicio restrictie. Din pacate la mine sunt cateva inregistrari din concerte care au warning si pana nu le sterg nu pot urca mai mult de 15 min. Prefer totusi sa le las acolo, 15 min sunt suficiente pentru ca ce e mai mult de 15 min devine plictisitor de vizualizat ;)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog


adsailton92

Frumos drum!
Dar...am observat, ca in momentul in care se reabiliteaza un DN(E), chiar daca este loc enorm si in stanga si in dreapta pe unele portiuni sau segmente, nu se incearca mai deloc o extindere a suprafetei de rulare, la doua benzi. Exemplele sunt putine, cel putin din ce am vazut eu, poate doar pe Mesteacan, pe Dej-Baia-Mare se incearca ceva. Probabil ca mai sunt exemple, dar eu nu le cunosc.
Poate parea puerila afirmatia de mai sus, dar cand vezi un ditamai spatiu si in stanga si in dreapta, iat tu circuli la 1 m de camioanele de pe sensul opus, te intrebi, daca chiar asa de scumpe sunt expropierile......?

iuli

Drumul asta nu a fost reabilitat. Poate doar asfaltul e mai bun pana la Margina ca in rest e doar peticit si pe serpentine ai toate sansele sa o iei pe aratura ca iti aluneca rotile in valurile de pe drum.
Asteptam autostrada ...  8)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

adsailton92

Mult amanatul drum intre Oradea si Arad se apropie de sfarsit:
-tronsonul Oradea-Salonta-arata bine, dar cum spuneam si mai sus, atata loc in stanga si dreapta, intre localitati, dar tot ingust este:
http://www.youtube.com/v/nRwIVxQXpY4&f
O sa urmeze si restul drumului pana la Salonta.

iuli

Tecuci - Focsani
DN24 - DN2

La min 2:35 un idiot face o depasire cretina ca numai dupa nici 5 km sa opreasca, evident la un gratar pe malul Siretului  :rant:
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

adsailton92

Bypass-ul este asta:http://goo.gl/maps/b4csX.
Portiunea cu doua benzi, este de genul celei dintre Cluj-Napoca si Dej, adica, o banda mai lata si una mai ingusta?

MHN

Quote from: iuli on July 26, 2012, 09:12:27 PM
Tecuci - Focsani
DN24 - DN2

[nota: video]

La min 2:35 un idiot face o depasire cretina ca numai dupa nici 5 km sa opreasca, evident la un gratar pe malul Siretului  :rant:
Mamaaa ce pod mixt (rutier + feroviar) la Cosmesti peste raul Siret (de la min. 03:30) !
Din ce an o fi facut?

iuli

Quote from: adsailton92 on July 26, 2012, 11:09:00 PM
Bypass-ul este asta:http://goo.gl/maps/b4csX.
Portiunea cu doua benzi, este de genul celei dintre Cluj-Napoca si Dej, adica, o banda mai lata si una mai ingusta?

Exact... Credeam ca nu am editat bine.
Portiunea cu 2 benzi de fapt 1,5+1,5 este intreg DN2 (adica pana la Roman stiu ca am mers acum vreo 3 veri).

Quote from: MHN on July 26, 2012, 11:13:11 PM
Mamaaa ce pod mixt (rutier + feroviar) la Cosmesti peste raul Siret (de la min. 03:30) !
Din ce an o fi facut?

Pacat ca sta sa cada. :( E tot peticit cu tabla ca a picat betonul din el si e cam singura cale de acces prin zona, Galatiul ar fi cam taiat fara portiunea aia.
In cazul in care nu sunteti familiarizati cu zona va mai dau un pont, la sensul giratoriu care intersecteaza DN2 cu DN24 spre dreapta se merge spre Bacau si la nici 2 km se afla Mausolelul de la Marasesti ;) O statuie a eroilor este pe marginea drumului si se vede in filmare chiar langa sensul giratoriu.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

adsailton92

Quote from: adsailton92 on July 25, 2012, 11:13:53 PM
Mult amanatul drum intre Oradea si Arad se apropie de sfarsit:
-tronsonul Oradea-Salonta-arata bine, dar cum spuneam si mai sus, atata loc in stanga si dreapta, intre localitati, dar tot ingust este.O sa urmeze si restul drumului pana la Salonta.
Partea a doua din traseul meu:
http://www.youtube.com/v/ObJA56aM0xo
   Lucrarea o sa arate bine, chiar daca drumul mi se pare cam ingust. Nu stiu cum se prezinta de la Salonta, pana la Arad. Aici, podetele de pe margine aratau OK, la podurile de peste canalele de irigatie, situatia este aproape de final, in afara de un singur pod, unde circulatia era deviata, lateral, pentru a "intinde" grinzile. Nu imi place portiunea de la iesire din Oradea, unde nu s-a facut nimic.(Am inteles de "dincolo", ca ar apartine Zonei Metropolitane, Oradea, dar trebuia reabilitat si aici...in fine) In Salonta, prin plin centru', circula camioane la greu. Foarte urat!
Pe unele portiuni, duminica la intoarcere, au inceput marcajale, definitive.
Drumuri Bune!

MHN

Quote from: iuli on July 26, 2012, 11:19:47 PM
[...]

Quote from: MHN on July 26, 2012, 11:13:11 PM
Mamaaa ce pod mixt (rutier + feroviar) la Cosmesti peste raul Siret (de la min. 03:30) !
Din ce an o fi facut?

Pacat ca sta sa cada. :( E tot peticit cu tabla ca a picat betonul din el si e cam singura cale de acces prin zona, Galatiul ar fi cam taiat fara portiunea aia.
Da, am vazut ca este impusa limita de viteza de 10 Km/h pe acest pod.

Quote from: iuli on July 26, 2012, 11:19:47 PM
In cazul in care nu sunteti familiarizati cu zona va mai dau un pont, la sensul giratoriu care intersecteaza DN2 cu DN24 spre dreapta se merge spre Bacau si la nici 2 km se afla Mausolelul de la Marasesti ;) O statuie a eroilor este pe marginea drumului si se vede in filmare chiar langa sensul giratoriu.
Am mai trecut din cand in cand si eu pe acolo, insa mergand pe DN2, parca nu mi-am dat seama ca sensul giratoriu a fost construit asa de aproape de mausoleu. Nici nu-mi dau seama daca este prevazuta vreo parcare cu acces din DN2 pentru turistii interesati de obiectiv.

MRS

Podul de la Doaga/Cosmesti nu mai are mult... Restrictia de 10 km/h este pusa de mai bine de un an... Pe acolo trec TOATE camioanele pentru Basarabia si restul tarilor CSI... Este de departe cel mai nesigur (looking like) pod pe care merg in acea zona a tarii... Ganditi-va ca in loc rosturilor de dilatatie s-au pus bucati mari de tabla ff groasa... :puke: cand nimeresti si trenul pe deasupra ta e destul de spooky...


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

adsailton92

In continuare drumul DN79B, care asigura legatura dintre Romania si Ungaria, prin intermediul vamii:Salonta-Méhkerék-sat cu populatie majoritar romaneasca, unul dintre cele mai importante zone de productie a castravetilor din Ungaria :)
http://www.youtube.com/v/ljgpANSelyM
La punctul de trecere filmarea s-a oprit :)
De remarcat ca acest drum devine tot mai valurit(si corespondentul lui din Ungaria, la fel).
Paralel cu acest drum, atat in Romania, cat si in Ungaria se construieste, pista de biciclete comuna, intre cele doua tari, proiect care face parte din categoria proiectelor trans-frontaliere. Noi suntem mai avansati cu ceva, ca si vecinii nostri. 8) Constructor pentru ROMANIA:Selina.
Drumuri Bune!