Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

^ Nu e nicio confuzie :). Shapir, Ashroich și Roichman sunt același grup de firme. Project-managementul de pe DN17 a fost același cu cel de pe DN18.

adiarc

pe DN 14 ( Sibiu-Sighisoara ) , Strabag asfalteaza la greu ( str de uzura )
mai sunt ceva inconveniente legate de semafoare
imbucurator este modul de realizare al parapetilor - pt mult mai multa siguranta





"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Schumy

Aveti idee in ce stare e DN1H Nusfalau-Alesd? Stiu ca s-a lucrat o perioada la reabilitarea lui, dar dupa parca s-a oprit din cauza lipsei de fonduri.

asztalos

In privinta calitatii drumului national 1H Alesd - Nusfalau, daca nu a parcurs nimeni aceasta portiune, putem lua ca punct de reper google maps-ul (street view-ul) :  https://www.google.com/maps/place/Nu%C8%99fal%C4%83u+457260/@47.145008,22.587141,3a,75y,57.14h,70.19t/data=!3m4!1e1!3m2!1s8PHNLu4BZWV4i0ZFfrC93Q!2e0!4m2!3m1!1s0x47487a310130486f:0xb1b6837ca58be37f
In privinta drumului national 14, portiunea Sighisoara - Sibiu : ieri am parcurs portiunea respectiva. Fiind doar pasager, nu am avut camera pe masina. Ca urmare, o sa va descriu (fara poze de data asta) situatia intalnita : se lucra la parapeti pe la poduri. Sunt semafoare multe, mai ales pe portiunea Medias - Sibiu, in special pe la Colonia Tarnava.
Intre Sighisoara si Medias se circula aproape fara probleme, drumul avand deja strat de uzura, in mare parte drumul fiind si marcat. A fost o placere sa parcurgem cei aproape 40 de km.

stelian222

Pe DN24, imediat dupa Crasna pe directia spre Vaslui au aparut niste frumoase trambuline in zona padurii inainte de "Marul de aur". Este zona care avea si inainte de reabilitare probleme. Se pare ca nici macar UMB nu a reusit sa rezolve cu adevarat problema cu toate ca au inaltat terenul cam 1.5m si au facut consolidari suplimentare.

Sargon1806

Am mai intrebat si pe topicul calitatii drumurilor, dar poate am mai mult succes aici :) DN1A intre Crevedia si Ploiesti e circulabil intr-o maniera decenta, fara cratere? Daca stie cineva... :)


ovideatza


Quote from: stelian222 on April 11, 2014, 10:58:41 AM
Pe DN24, imediat dupa Crasna pe directia spre Vaslui au aparut niste frumoase trambuline in zona padurii inainte de "Marul de aur". Este zona care avea si inainte de reabilitare probleme. Se pare ca nici macar UMB nu a reusit sa rezolve cu adevarat problema cu toate ca au inaltat terenul cam 1.5m si au facut consolidari suplimentare.

Eu am vazut ca au facut inclusiv drenaje, au sapat si au bagat niste tuburi imense pe acolo. Acum cateva saptamani nu era vreo problema in zona. Vesti triste aduci:(

Lucrarea e in garantie, vor remedia, insa pe termen lung sa nu ajunga inapoi la statea initiala.

user201

Câteva poze de ieri de pe DN66, din zona dintre Călan și intrarea pe A1. Drumul era foarte bun pe acea porțiune, după cum se și vede din poze:











Pe porțiunea 2+2 dintre Tălmaciu și intrarea pe A1, drumul a fost asfaltat, cred că anul trecut în toamnă, și au apărut pe alocuri și parapete Jersey ca separatoare între sensuri:




anacronox

a inceput in forta largirea drumului intre Soimus si Brad. mi-a spus cineva din zona ca se ocupa Selina de lucrare  :((

stelian222

#1225
Quote from: ovideatza on April 12, 2014, 10:11:32 PM
Eu am vazut ca au facut inclusiv drenaje, au sapat si au bagat niste tuburi imense pe acolo. Acum cateva saptamani nu era vreo problema in zona. Vesti triste aduci:(

Lucrarea e in garantie, vor remedia, insa pe termen lung sa nu ajunga inapoi la statea initiala.

Pai da, asta am observat si eu, ca acum cateva saptamani abia se simtea. In ultima vreme insa s-a lasat terenul sesizabil si sunt cam 3 zone in acel perimetru. Deja se cunosc urme de franare ba chiar unele masini joase care circula noaptea cu viteza au atins cu scuturile acele praguri. Banuiesc ca tendinta e de accentuare.

SILVIUFG


asztalos

#1227
Buna ziua stimati colegi. Am reusit astazi sa inregistrez cu camera (slab calitativ, ce-i drept) situatia reala pe la ora 10-11 dimineata pe DN15 pe raza localitatii Sangeorgiu de Mures. Drumul este in mare parte un santier neterminat unde (cu toate ca vremea permitea), nu prea vedeai muncitori : am vazut cateva femei maturand nisipul pe marginea drumului, respectiv 3-5 muncitori care amestecau betonul cu lopata, respectiv un TIR (care ulterior mi-am dat seama ca nu le apartine) care a blocat toata circulatia (ca doar radarul statea cu 500 de metri mai incolo, dupa ce intri in oras - ca doar din dirijat trafic nu intra bani...)
Pe portiunea de la Selgros (OMV) pana la intersectia cu Sangeorgiu Bai asfaltul rezista in continuare (avem si camera pentru vignete pe aceasta portiune), respectiv avem bordurile puse de la Bai pana la intrare in Targu Mures. Va pun si link-ul ca sa urmarim impreuna situatia :

https://www.youtube.com/v/WBKLH2HnMjk

AlexIP

Quote from: anacronox on April 13, 2014, 09:38:30 PM
a inceput in forta largirea drumului intre Soimus si Brad. mi-a spus cineva din zona ca se ocupa Selina de lucrare  :((

Selina pe Șoimuș - Brad, PORR pe Brad - Vârfurile. În mod surpinzător, chiar se lucră.

Dan74

Pe sectorul dintre Oradea si Beius se lucreaza slabut, au inceput sa lucreze pe tot sectorul, sunt foarte multe semafoare. E deranj mare pentru soferi, logic ar fi fost sa termine o bucata apoi sa inceapa in alta parte.
Intre Beius si Stei s-au inceput lucrarile la iesirea din Beius, in zona unde DN76 se va intersecta cu centura Beius-Stei.