Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.


iuli

Bucurestenii sunt masochisti!!!
Eu unul nu pot sa inteleg de ce sa mergi in weekend la Brasov cand pierzi jumatate de zi la dus si jumatate de zi la intors in asa trafic ca sa stai doar o zi de sambata la munte. La fel cum nu pot sa inteleg traficul din Bucuresti...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Din inertie se face asta. Iar DN1 este si plin de oameni care merg cu masinile spre case, zona de nord pana spre Snagov e plina de bucuresteni. Asta acuza Mrs foarte tare, zona DN1 in zona metropolitana. Iar pe Valea Prahovei in zona statiunilor sunt treceri de pietoni care pun dop.

iuli

OK, asta e, asa e drumul... in alte parti situatia e chiar mai rea ca perspectiva de trafic, dar totusi, sa stii ce te asteapta si sa mearga toti buluc, deja este peste modul meu de a intelege. Si faceam comparatie cu Bucurestiul cand aproximativ la ora 7:30 dimineata e pustiu aproape in oras iar peste 5 minute e blocaj peste tot. Toti pleaca deodata la serviciu sau cu treaba, nimeni nu se gandeste sa plece putin mai devreme si atunci nu ar mai fi nici stres, nici claxoane, nici blocaje si nici intarzieri. Eu traind si conducand zilnic si peste 100 km prin Timisoara nu pot sa inteleg mentalitatea asta. Aici nimeni nu e stresat, nimeni nu claxoneaza, se lasa sa intre in coloana si altii de pe strazi secundare pentru ca toti pleaca mai devreme fata de cat ar face luandu-si o marja de timp de pentru situatii neprevazute. Asa ca nu te stresezi daca ai prins inca un rosu la semafor ca oricum ajungi mai devreme decat ai preconizat. Evident ca si aici sunt exceptii si idioti, sau vesnici nemultumiti, dar comparativ cu tot sudul tarii e lux  :2c:
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

BoGDaN

Quote from: doryan93 on July 22, 2013, 10:49:15 AM
http://www.turnulsfatului.ro/21536/this-is-the-end:-mediasul-ramane-bombardat.html

Primarul!!! Si daca nici la Medias n-au buget .......ce sa mai zici de aia in Cisnadie? Ai vazut ca tot se zbat sa schimbe orasul (sibienii stiu la ce ma refer)

panda80

Quote from: iuli on July 22, 2013, 12:42:25 PM
Bucurestenii sunt masochisti!!!
Eu unul nu pot sa inteleg de ce sa mergi in weekend la Brasov cand pierzi jumatate de zi la dus si jumatate de zi la intors in asa trafic ca sa stai doar o zi de sambata la munte. La fel cum nu pot sa inteleg traficul din Bucuresti...

Nu e chiar asa neagra situatia. De foarte multe ori am plecat la munte doar pentru 1 zi. Plecat la 7 din Buc, la 9-9.30 ajuns la Gura Diham sau oriunde intre Sinaia si Predeal, apoi traseu pe munte de 8-9 ore, la 18 plecat apoi spre Buc si ajuns in jur de 9 seara acasa. E drept ca sambata se preteaza mai bine, nu este asa aglomerat, insa si duminica merge. Punctul nevralgic este Sinaia-Comarnic, de la Comarnic spre Buc nu am avut niciodata probleme. Si cu pasajul Baneasa si intrarea in Buc este fluida. Si uite asa cu 30 lei (mergem 4-5 persoane de obicei) imi petrec o zi frumoasa la munte. 

myid

Quote from: iuli on July 22, 2013, 12:51:51 PM
Eu traind si conducand zilnic si peste 100 km prin Timisoara nu pot sa inteleg mentalitatea asta. Aici nimeni nu e stresat, nimeni nu claxoneaza, se lasa sa intre in coloana si altii de pe strazi secundare pentru ca toti pleaca mai devreme fata de cat ar face luandu-si o marja de timp de pentru situatii neprevazute. Asa ca nu te stresezi daca ai prins inca un rosu la semafor ca oricum ajungi mai devreme decat ai preconizat. Evident ca si aici sunt exceptii si idioti, sau vesnici nemultumiti, dar comparativ cu tot sudul tarii e lux  :2c:

Da mai , voi acolo prin Timisoara, toate merg ca unse.... hai sa mai lasam "modestia specifica Timisoarei....of, of...

iuli

Quote from: myid on July 23, 2013, 04:34:28 PM
Da mai , voi acolo prin Timisoara, toate merg ca unse.... hai sa mai lasam "modestia specifica Timisoarei....of, of...

Nu am zis ca merg ca unse, era doar un semn de intrebare legat de mentaliatea asta pe care nu o inteleg si poate cineva putea sa ma lumineze si pe mine, poate ca asa e mai corect si mai bine, asa cum se circula in Bucuresti, dar mai bine revenim ontopic. Discutam in "Parcare" daca doresti pe subiectul asta.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

nenea_hartia

Quote from: myid on July 23, 2013, 04:34:28 PM
Da mai , voi acolo prin Timisoara, toate merg ca unse.... hai sa mai lasam "modestia specifica Timisoarei....of, of...
[off-topic]E cel mai civilizat oraş din România, şi asta o spune un regăţean get-beget, dar care a stat/circulat pe acolo cu lunile. E probabil singurul nostru oraş în care oamenii se comportă cumva ca afară, şi nu mă refer numai la condus. E drept, cui îi place să claxoneze, să înjure în trafic, să scoată bâta de baseball, să taie calea şi să depăşească pe trei linii continue, s-ar putea să nu-i placă. [/off-topic]

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

BoGDaN

Eu sunt ardelean din Sibiu si ii dau un "slap" lui Iuli pentru usoara aroganta timiseana. Eu unul prefer Aradul, ca sa ii fac placere lui bogdymol, cel putin la nivel de cluburi, atmosfera si fete....dar nu e asta topicul. In fine. Mai usor iuli cu civilizatia timisoreana. Si acolo se intampla niste chestii extrem de murdare si cu complicitatea autoritatilor. Pentru mine Timisoara , Bucuresti tot una. Sunt si in Bucuresti oameni deosebiti.
Personal, prefer tot zona mea: Sibiu- Brasov- Targu Mures. Aici sunt oamenii cei mai faini  O:-)

iuli

#986
Desi am mai multi ani petrecuti in Timisoara decat in Arad ma consider aradean! Asta in primul rand, ca sa stie toata lumea de pe aici.
Doi la mana, ma refeream la trafic si modul de condus, si era o comparatie dintre Timisoara si zona de sud, nicidecum o comparatie cu Sibiul, Brasovul, Clujul sau Iasiul. Daca vreti comparam si cu Aradul si dupa pararea mea Aradul iese cam sifonat :( desi in ultimii vreo 5 ani s-a mai schimbat.
Nu zic ca nu sunt bizoni si in Timisoara, o Doamne, nuuu, sunt, dar nu sunt majoritatea, sau nu asa de multi ca prin alte parti.
Nu am facut referiri aici decat la trafic si la modul de condus! Atat!

Va rog, raspundeti in Parcare daca vreti sa continuam cu subiectul asta, ar fi pacat sa ne sterga Ionut discutia!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

SILVIUFG

#987
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie. Sebesul e la fel de aglomerat si in week-end? Eu sunt din Fagaras si vreau sa merg la Alba Iulia si ma gandeam la chestia ca parca in week-end tirurile nu prea au voie sa circule. Sau nu e valabila si pentru Sibiu-Deva. Am prins anul trecut aglomeratie in Sebes si am facut cel putin o ora acolo. Nu mai vreau. Daca e tot asa mai bine merg pe la Medias-Copsa Mica-Blaj. Multumesc!!

alecu26

se lucreaza pe copsa mica-medias...dar e distanta mica oricum.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Redox

Tirurile circula si in weekend prin Sebes desi nu e la fel de aglomerat ca intr-o zi de Vineri dupa-masa. Daca vrei sa ajungi spre Alba Iulia pot sa iti sugerez o varianta de ocolire a Sebesului.
Dupa ce intri in jud. Alba venind de la Sibiu, faci dreapta la prima intersectie prin Cunta si mergi spre Drasov->Spring->Vingard->Ghirbom->Straja->Hapria->Teleac si iesi direct in centrura Alba Iulia. Drumul este foarte bun (este asfaltat tot) si nu este decat cu ~7km mai lung decat varianta prin Sebes. In plus ai ocazia sa mai vezi si altceva decat Sebesul :p. Drumuri bune :).

Google Maps Link