Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

mariansb

continuare cu pozele de pe traseul Matisesti-Padis
sectiunea Giurcuta-Doda Pilii

[/URL]







[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

La Padis incepe asfaltul, cu vreo 2 km inainte de cabana Padis

[/URL]





[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

Din drumul spre Boga, spre stanga, se intra catre zona Glavoi, pe un drum forestier bun( ultima poza)
Si un mic un bonus cu zona :)





"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell


ivanpop

Din cate am auzit, maine se blocheaza DN18, pe lotul Shapir, oamenii fiind nemultumiti de starea drumului, dupa cum bine stiti guvernul a sistat platile catre constructor, iar acesta a lasat drumul ca dupa Al Doilea Razboi Mondial

bogdymol

#936
Pasul Oituz:



Depasiri... :ohno:



Pod in reconstructie:





Intrarea in Bacău:



DN2 cel lat:



Gaura neagră:



Furtuna de nisip:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

DN2 spre Suceava:



Ținutul Manastirilor:



Pasul Tihuța:









Mi-a trebuit mie sa ma duc pe Bd. Muncii din Cluj... ca sa nu intru prin centru ca poate ii aglomerat :bash:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Pelbartus


vancouver

#939
Quote from: Pelbartus on June 30, 2013, 10:43:04 AM
Ce bine ar merge aici un 2+1 alternativ ca in Suedia.

Eu sunt convins ca ar fi mult mai rau, pentru ca:
1. In zonele de revenire de la 2 benzi la 1 banda se vor creea uneori probleme de necedare a prioritatii dupa regula fermoarului (românii sunt extrem de egoisti in trafic). Numai de aici ar iesi cel putin cateva accidente grave pe an. In plus ar rezulta nervozitate.
2. In zonele cu 1 banda, daca se nimereste vreo tigaie cu un nene de la tara la volan, care crede ca limita de 100km/h inseamna ca poate merge si cu 70, se va acumula extrem de multa nerozitate in spatele lui. Depasirile vor fi apoi partial cu flashuri, cu stat la 1 m in spate sau cu viteza foarte mare.
3. Accidentele grave produse pana acum pe DN2 NU AU FOST DIN CAUZA DEPASIRILOR LA LIMITA decât in mica masura. Accidentele grave au fost pe drum alunecos sau pe fondul oboselii la volan urmata de adormire... si intrarea pe contrasens. Ori aceste accidente vor avea loc in continuare, pentru ca in continuare va lipsi despartirea fizica intre sensuri.

Acum DN2 este folosit practic in regim de 2+2. Regimul 1+2/2+1 inseamna O REDUCERE a capacitatii drumului. Din acest motiv nervii vor creste enorm.
Cei care acum vad in Dn2 un drum al mortii, uita sa imparta numarul de accidente grave la marimea traficului si la lungimea f. mare a drumului. Hai sa vedem ce risc exista /vehicul/km. Adica sa impartim nr. accidente grave la MZA si la km, si in comparatie iti garantez ca alte drumuri sunt mult mai periculoase.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

dr4qul4

mai bine ar amenaja parcari din 10 in 10 km si ar marca si prima banda pentru circulatie cu viteza de maxim 70 km/h.
oricum asa este folosit si acum.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Ai zis o aberatie imensa, probabil nu ai fost pe DN2. NU EXISTA "PRIMA BANDA" pe acest faimos DN2. Acea "prima banda" e de fapt 0,75% dintr-o banda normala si este de fapt un fel de banda de urgenta, un acostament. O mizerie de drum, am zis de o mie de ori asta, am mers pe el mii si mii de km.

dr4qul4

#942
stiu ca exista doar o banda si ca, in momentul actual aceea este considerata un fel de banda de urgenta; din loc in loc sunt si sageti care te dirijeaza sa iesi de pe ea.

dar pentru ca tocmai am circulat de zeci de ori pe acest dn (pana la buzau, bacau, iasi sau suceava) stiu ca se poate circula pe acea banda pentru ca cel din spate sa aiba loc sa depaseasca.

chiar daca este destul de strans, au totusi loc 4 masini una langa cealalta,

chiar daca are doar 75% dintr-o banda normala, daca se merge cu roata din stanga pe marcaj, ramane lejer o banda pt depasire. nefiind marcata deloc sunt foarte multi care merg cu linia de demarcatie exact la mijlocul masinii, si atunci nu se mai poate depasi asa de usor.

PS. daca nu ma crezi iti pot atasa copia de la amenda luata in Golesti  :lol:

.....nu sunt de acord cu tine cand spui ca este o mizerie de drum. este poate unul din cele mai bune drumuri din tara, care inca rezista (acum 6 ani era impecabil). mizerabila se poate numi intrarea in bucuresti (afumati-obor)
mii si mii de km nu inseamna nimic pt un drum care are aproape 500 km.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Chiar nu vreau sa intru in discutia asta, a fost intoarsa pe toate fetele de prea multe ori.

cst08

Subscriu cu Ionut ,acea banda ar trb vopsita galben intermitent sau alb continuu , depasirile pe astfel de drumuri sunt periculoase si spre Sibiu la fel ! ,referitor la calitatea ,da este facut bine .