Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Am oscilat intre "Mentenanta", A10 si DN-uri...
Poste totui aici caci este vorba despre DN1, la un giratoriu inainte de intrarea in Turda.
Sunt niste proze primite astazi pe mail. Marcajele de pe ultima poza sunt ale expeditorului, dar veti recunoaste foarte usor locul...







Pentru cine nu cunoaste zona, este vorba de giratoriul de aici.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rocklee


TibiV

Baiatul ala este Bogdan Muzgoci, reporter la Realitatea TV.
Un tip foarte istet si cu bun simt, de altfel... (Ne cunoastem, este foarte OK omul...)
Bravo lui !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Marturisesc, am fost lenes... la postari.
La sfarsitul lui noimebrie 2017 am facut un reportaj pe DN5, din teama ca va veni iarna...
(Care a venit si a trecut in 3 reprize scurte)...

Atunci am zis ca nu are rost sa insist, pentru ca nu erau prea reusite (o vreme de kko, lumina slaba)...

Dar la "seceta" asta de poze "la zi", hai sa pun cateva chestii de atunci...

In perioada aia se lucra "din greu" la balastarea "supralargirii" DN5 intre Gara Progresul si pasajul pe sub DNCB, Aproape o luna de zile traficul a fost "sugrumat" pe Sos.Giurgiului de la Toporasi pana la DNCB...
Pozele sunt din 17 noiembrie 2017, si era un adevarat cosmar...
Sper sa fac insa o noua vizita peste cateva saptamani.

Iesirea din Bucuresti

Asta acum nu mai exista

Aparusera stalpii de iluminat

"Sicana" de la parau...

La intoarcere povestea a fost si mai interesanta...
"Disperatii" o luau pe terasamentul in lucru...

... cu orice pret...



Nea asta m-a impresionat prin nesimtirea totala.
Cel putin 3 minute a blocat sensul de iesire din Bucuresti, ca a vrut "muschii lui" sa intre in trafic spre Bucuresti....

...dar, deh, Passat...

Asta inseamna "bara la bara"
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Sar acum peste Jilava si ma opresc la podurile peste Sabar...

... care tocmai fusesesera redeschise pe ambele sensuri...

... dar fara sa fie de fapt terminate.

De aici doar latura din aval a podului, pe sensul Giurgiu->Bucuresti (masinile), sensul Bucuresti-Giurgiu (eu).
"Trotuarul"...



Halal "consolidare"... :(





Serios ?!?!...

Mda, afara este vopsit gardul...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Bun, sa terminam cu "trotuarul" dinspre aval al podului, capatul dinspre malul drept (1 Decembrie)...

Vederea in sens invers, spre Bucuresti

Spre axul "podurilor" (spre Giurgiu/1 Decembrie)



Spatiul dintre poduri, vedere spre Bucuresti


Si acum trec pe "vechiul pod", sensul Bucuresti->Giurgiu.
Vorba lui nea Iancu, "trotuarul este superb, dar...."


Mai departe, spre "Mihai Transport"...

Si "giratoriul ciudat" imediat de dupa.
Vedere spre Bucuresti...

Si vedere spre 1 Decembrie/Giurgiu
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Un scurt "salt in timp" cu 3 luni mai spre "era noastra"...
In februarie 2018 insa aparusera noi elemente, pe care le preiau de colegii "electrici"

Adica avem stalpi de iluminat la "giratoriul ciudat"de la "Mihai Trans"




Sursa celor 3 poze de mai sus: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=16&t=3732&start=182#p265068
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Si un ultim amanunt a carui relevanta a fost "scapat" de colegii "electrici" care au mai trecut pe acolo...
Uite cum era vara trecuta:

Quote from: TibiV on May 09, 2017, 11:57:13 PM
... intrarea B...

... poate isi asfalteaza si astia de la Green City partea lor de drum.

Si uite cum era in niembrie 2017:






Este un urias pas inainte !...
Giratoriul ala de la "intrarea B" (de fapt iesirea din Green City) , era un cosmar, un "anus contra naturii"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

BIGRED1984

Ca si in anii trecuti, am venit din sud de Paste, pe dn 51A, 5C si 5 (adica Zimnicea-Giurgiu-Bucuresti).
A fost primul an in care am prins coloana si singura zona in care s-a intamplat a fost pe podul peste Arges de la Adunatii Copaceni, unde s-a limitat traficul la o singura banda.
Oricum este foarte prost asfaltul dar nu se lucreaza, doar restrictia asta degeaba a generat o coloana de cativa km.
Dupa ce am scapat de podul execrabil, toata lumea incerca sa recupereze timpul pierdut, se mergea cu 90 prin localitati, am intrat foarte usor in oras.

Bogdan_Cluj

Tibi, la cele doua poduri de mai sus, unul "vopsit/nou" si unul ruginit, acolo s-a schimbat structura metalica (superioara) la cel din stanga, sau este doar vopsita? Este pod nou, sau podul vechi doar renovat?

Daniel_I

#5170
Rosturi dilatatie pod Mures la intrarea in Alba Iulia pe amabele sensuri de mers Sebes Alba - Alba Sebes Drumul DN1 - E81. Rosturile arata in ultimul hal, sa faci o pana e foarte usor. Nu trebuie sa ne miram ca se formeaza coloane de 10 Km la intrarea in Alba, toti soferii incetinesc aici sa isi salveze masinile. Nimeni nu face nimic, situatia asta e de mai bine de un an de zile. Sa mai zic ca atunci cand trece un tir de mare tonaj, ca pieton pe trotuar simti cum se ridica efectiv grinda cu tine, incat aproape te arunca de pe pod...

(GPS)




(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
On The Road

danutzu_1069

@Bogdan_Cluj
Doar spoiala, nimic schimbat la structura..

TibiV

@Bogdan_Cluj,
nici macar nu au coborat sa vopsesca elementele de sub tablier. :(
Acolo se vad inca diverse zone cu rugina neatinsa...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Quote from: NGC on January 10, 2018, 12:14:39 AM
Wow! Am trait sa o vad si pe asta!

CNAIR a atins un nou nivel de "competenta" si incearca sa descalifice 2 ofertanti in baza unor documente emise de alte autoritati contractante! :lol:

Este vorba despre asocierile conduse de COPISA, respeciv DELTA ACM '93.

Mai precis, i-au descalificat deocamdata in baza art. 167 alin. (1) lit. g) si h).

Au folosit acum aceeasi metoda si la licitatia "Proiectare si executie "Drum de legatura DN5 km. 60+500 - Soseaua de Centura - Pod Prieteniei km. 61+400"".

Asocierea INTERCANTIERI VITTADELLO - DELTA ACM '93 a contestat descalificarea in faza de evaluare tehnica plus DUAE, descalificare facuta din cauza documentului emis pentru DELTA ACM '93 de catre o alta autoritate contractanta.